רשומות

יום חמישי, 31 בדצמבר 2015

הפיה לפתן צימוקים- מאת יונה טפר. ספר ממתק.


לו היו מבקשים ממני להמליץ על ספר אחד בלבד לילדים המתחילים לקרוא, זה הספר שהייתי ממליצה עליו. ספר שכולו קסם וחן. סיפור אגדה שהוא גם סיפור של התבגרות, של אבחנה בין טוב לרע , של כשלון ושל ניצחון. אהבתי את הבחירות שעשתה יונה טפר, את השמות שבחרה לגיבורי הספר שיש בהם משום הומור וקריצה, את הדרך שבו הובילה את גיבורת הסיפור לגילוי כוחותיה והכרות עם עצמה. אהבתי את הדימויים שבחרה, את השפה העשירה והכובשת, את מעטה הקסם שבחרה כדי לעסוק בדברים המעסיקים את הילדים.

"פעם, לפני שנים רבות, בזמן שהפיות חיו ביערות ובנותיהן הקטנות היו הולכות לבית הספר עם ילדי הקוסמים, נולדה תינוקת קטנה בין שיחי פטל הבר שבקרחת היער ולה ארבעה זוגות של גומות חן... " כך מתחיל סיפור האגדה על הפיה לפתן צימוקים שעוברת הרפתקאות רבות ודרך הרפתקאותיה עולות שאלות של ילדים רבים כמו: האם אני מקובל בחברת הילדים? האם כדי להיות 'כמו כולם' עלי לוותר על האישיות שלי?  מה בין טבעי ואמתי למלאכותי, למזויף ולהעמדת פנים? הסיפור נוגע גם בדימוי הגוף - אחת השאלות המדאיגות היום, בשלב יותר ויותר מוקדם, בנות וגם בנים. איך אתה רואה את עצמך?  איך החברה רואה אותך? האם כל מחיר שווה כדי שתאמץ את תפיסת היופי הרווחת? והוא עוסק גם בשאלה איך אתה מתנהג אל הקרובים אליך והכפופים לך?

לפתן צימוקים גיבורת הסיפור היא פיה קטנה הפוקחת את עיניה בממלכת היער של אמא שלה - הפיה מרמלד. חייה עוברים עליה בשמחה ועליזות במשחקים עם יצורי היער הקטנים. כשמגיע היום בו עליה להיפרד משנות הילדות וללכת לבית ספר לפיות ולבני קוסמים לא מעיבה שום עננה על מחשבותיה. היא בטוחה שבכל מקום יקבלו אותה באהבה ובחיבה להם זכתה בכר היער. המפגש עם בית הספר המכושף, עם הפיות ובני הקוסמים מגלה לה עובדות קשות על החיים. כבר ביום הראשון בבית הספר היא מגלה שהשם שלה, שנשמע ביער נעים ומתוק, יכול להפוך למשהו עוקצני ומר. היא נחשפת לתחרות, ללעג, לתככים ולאינטריגות וכל התכונות שעמדו לזכותה ביער - היותה חביבה ונעימה, עליזה וטובת לב, תמימה, מלאת חום, אהבה וקבלה - אינם מתאימים לבית הספר שבו התחרות, ההישגיות והמרפקנוּת הם עיקר. השוֹנוּת של לפתן צימוקים מרגיזה את הפיות הצעירות ובעיקר את חרמש ירח העושה כל שביכולתה כדי לסלק אותה מבית הספר. לפתן לא מתעללת בשרביט שלה כמוה, לא דרוכה להישגים על חשבון אחרים, לא 'שמה' על הופעתה החיצונית ולא מתחנחנת כדי למצוא חן בעיני בכירי תלמידי הקסם. בגלל תכונות אלה היא זוכה באהדת המורים, וזוכה שוב ושוב בסרט האלכסון הנכסף, מה שמכעיס את חרמש ומעורר את קנאתה.

לפתן צימוקים שמרגישה בודדה בבית הספר, מוכנה לעשות הכול כדי לזכות בְחבֵרָה. חרמש ירח המרשעת מצליחה להפיל אותה ברשתה רק כשהיא מעמידה פנים שהיא חברה שלה וכך משפיעה עליה לשנות את כל המיוחד שבה, הופכת אותה לדומה לה ולתלויה בה בכול. השינוי שהיא עוברת אמנם הופך את לפתן ל'אחת מכולן' - למקובלת, אבל היא מפסידה את הייחוּד שלה ואת אישיותה. לכן כשהפיות ממריאות למבחן המכריע בלימודיהן, כדי להביא את המעשה שבזכותו יזכו בתעודת הגמר המכובדת, לפתן לא מצליחה לעוף. היא איבדה את אישיותה ורק אם תחזור להיות היא עצמה תוכל להמריא למבחן האחרון.

בסופו של הסיפור מתחולל קרב בין הטוב והרע, בין חרמש ירח הרוצה להשמיד את הטירה, להשיג את סרט האלכסון של לפתן ולהשתלט בעזרת 'כוח' על העולם כולו, ובין לפתן צימוקים ויצורי היער הקטנים הנלחמים בה בכל כוחם. אך נראה שעוד רגע הם ינוצחו וידה של חרמש תהיה על העליונה -

יונה טפר היא עורכת וסופרת לילדים ולבני נוער. פרסמה מעל 50 ספרים לגילאים השונים.  זכתה במהלך השנים בפרסים רבים, האחרון שבהם הוא פרס מפעל חיים על שם דבורה עומר לשנת 2015.

בספר משולבים איוריה של כרמל בן עמי, מאיירת צעירה וכישרונית, למדה אנימציה ואיור באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל.


"הפיה לפתן צמוקים" מאת יונה טפר. הוצאה מחודשת. איורים: כרמל בן עמי. הוצאת "דני ספרים", 192 עמודים. מחיר לצרכן 84 ש"ח, כריכה קשה, מנוקד. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה