רשומות

יום שלישי, 27 בפברואר 2018

על ארץ הפקר מאת הוקאן אוסטלונדהסופר הסקנדינבי הוקאן אוסטלונד מוכר לנו בזכות ספריו "הצפעוני" ו "הפלישה" ספרי מתח מעולים שסקרתי בעבר גם כאן. ציפיתי בסקרנות לספרו השלישי שמתרחש גם הוא באי שלו וקטן בשם גוטלנד. אלא שהפעם התאכזבתי. נראה לי שהוקאן איבד מעט מהברק והעלילה איטית ופחות מרתקת. רק לקראת השליש האחרון של הספר רותקתי ממש והקצב גבר.

העלילה המתרחשת, כאמור, באי השלו והצנוע גוטלנד, עוקבת אחר ויקטור ורפאל, בני דודים, שמצאו דרך להרוויח כסף רב ממסחר בסמים. הם כמעט מגשימים את חלומם: שני מיליון קרונות שוכנות לבטח בחשבון עלום בארץ רחוקה, היכן שאיש לא שואל שאלות. הגיע הזמן לעזוב את שוודיה ואת האי גוטלנד לתמיד. אבל כאשר האיש שעזר להם להבריח את הסמים מאסטוניה נמצא מת, הפנטזיה שלהם על חיים ללא דאגות הופכת בבת אחת למאבק הישרדות בחודש נובמבר הקפוא של גוטלנד – האי שנראה רגוע כלפי חוץ, אך מתחת לפני השטח מבעבעים רגשות עזים הממתינים לפרוץ החוצה ללא אזהרה.

הבלש פדריק ברומן, אותו אנו מכירים מהספרים הקודמים, עסוק יחד עם עמיתיו בפענוח רצח של אדם שנמצא מת במגדל המים העירוני. כעת, עליהם לנהל שתי חקירות במקביל. האם יצליחו להגיע לפתרון לפני שגופות נוספות יצוצו? בינתיים גם חייו האישיים של ברומן אינם מתנהלים על מי מנוחות, ועליו להחליט אם להישאר באי או לעזוב.

המותחן נוגע בנושאים מעניינים של החיים בעיירה קטנה, בה כולם מכירים את כולם ואין אפשרות להשתחרר מהעבר. הרצון לפתוח בחיים חדשים בכל דרך אפשרית, גם אם היא לא חוקית. האופן שבו אירועים בלתי צפויים משנים את החיים וללא שתהיה למעורבים יכולת שליטה על כך.

המותחנים של הוקאן אוסטלונד, זוכים להצלחה גדולה ברחבי העולם ומתורגמים לעשרות שפות. אוסטלונד הוא אחד מכוכבי העל החדשים של ספרות הפשע הסקנדינבית. הוא גדל בשטוקהולם, שוודיה, בה הוא מתגורר עד היום. הוא עבד כעיתונאי בעיתון הבוקר הנפוץ ביותר של שוודי וכעת החליט להקדיש את כל זמנו לכתיבה. זהו ספרו השלישי בהוצאת "דני ספרים", אחרי "הצפעוני" ו"הפלישה", שהפכו במהרה לרבי־מכר גם אצלנו.

"חובבי ספרות המתח הסקנדינבית ינעצו את שיניהם בתאווה בספרו החדש של אוסטלונד, סיפור פסיכולוגי מסחרר של בגידה, אשמה וטירוף" – פבלישרז וויקלי.

מותחן משובח נוסף של אוסטלונד, שבו סיפור הפשע משמש חלון אל נבכי החברה הסקנדינבית – Publishers Weekly

"ארץ הפקר" מאת הוקאן אוסטלונד. משוודית: רות שפירא, הוצאת "דני ספרים". 510 עמודים, מחיר לצרכן 98 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה