רשומות

יום שלישי, 27 בפברואר 2018

שלושה ספרים חדשים של כותבים ישראליםעל שלושה כותבים ישראלים, שונים מאד זה מזה. מיכל אדמוני כותבת על גיבורה שבעקבות תאונת דרכים הופכת לנכה ומפלסת את דרכה, דרך משברים וכאב, לעולם של כוח ושמחה. אגי רגנר ב-16 סיפורים מקוריים ודני בן יעקב מביא סיפורים מחדר האימון, תוך הבאת נקודות למחשבה ולמידה מהתהליך שקורה.

"רציתי צבעים בהירים" מאת מיכל אדמוניהרומן שכתבה מיכל אדמוני עוסק בשיקום, גילוי ותקווה. יש ברומן אופטימיות וכוח המשדרים מסר מחזק ותומך. גיבורת הרומן היא אלה בת העשרים ושש, אשר בעקבות תאונת דרכים קשה מאבדת את התחושה בפלג גופה התחתון ומאושפזת במחלקה ארבע, מחלקת נפגעי עמוד השדרה, בבית החולים השיקומי.

על הגיבורה להתמודד עם קשייה הגופניים, לקבל את השינוי וללמוד איך חוזרים אל החיים. מבחורה אופטימית, תוססת ומינית היא הופכת לאסירה במחלקה שקירותיה צבועים בצבע שמנת צהבהב, וריחות של חומרי חיטוי עומדים בה. היא נכלאת בתוך גופה, הגוף שפעם הסב לה אושר ואפשר לה להגשים את חלומותיה. היא נדרשת לאסוף את שבריה כל פעם מחדש לאחר שהיא מתרסקת שוב ושוב, ולמרות זאת היא מצליחה לרקום חברויות חדשות, ולפתוח את ליבה לאהבה מפתיעה שנכנסת בהיסוס לחייה.

את ההשראה לספר לקחה מיכל אדמוני מסיפורה האישי. מיכל בת ה-51 נשואה לדורון ואמא לשני ילדים משותפים. גיא בן 20 וגלי בת 14. "קיבלתי שני ילדים במתנה מנישואיו הראשונים של דורון. לי בת 31 ורן בן 30. מתגוררת בקיבוץ כפר עזה, (שנמצא ב"עוטף עזה" על כל המשתמע מכך). עובדת במכללת "גל לוינשטיין" - מכללה העוסקת בשיקום של אנשים שהחליטו לחזור למעגל החיים. "אני מנחה קבוצות במסלול שנקרא "נתיב". ואני חלק מצוות מצוין וביחד אנחנו מנסים להחזיר לאנשים שכבה בהם האור, את הניצוץ. להביא אנשים לחשוב כמה דברים נפלאים יש בנו למרות הנכות. כמה אנחנו יכולים לצמוח ממשבר, ואיך נתנה לנו האפשרות והיא החשובה מכולם, להמציא את עצמינו מחדש".

מיכל אדמוני מספרת כי "את הספר כתבתי במשך שנה וחצי. התיישבתי יום אחד עם הלפטופ והתחלתי לכתוב כמו שעשיתי עשרות פעמים לפני כן, רק שהפעם המילים נשפכו ממני ויצרו דמויות וסיפור. לא יכולתי לעצור. הכתיבה נהפכה לטראנס נהדר. היה לי ברור שאני רוצה לפרסם את הכתוב כספר. לשם כך גייסתי את העורכת הספרותית, מריה אלוני שבעזרת עבודתה המקצועית, זה אכן נהפך לספר".

"את ההשראה שאבתי מהסיפור שלי. אך סיפור הרקע של אלה גיבורת העלילה ושלי שונה מאוד".

מיכל אדמוני מספרת: "בגיל 41, בדצמבר 2007 עברתי הליך רפואי שהשאיר אותי נכה. שלושה שבועות "ביליתי" בבית החולים ולאחר מכן שהייתי חמישה חודשים בכוכב הלכת, שאין לא שום קשר לכדור הארץ, למרות שהוא נמצא באמצע רעננה - בית לוינשטיין. השארתי מאחורי בעל, ילד בן עשר וילדה בת ארבע וחצי, שבמשך חודשיים סירבה לרדת מידיו של דורון ולהתקרב אלי. זה עשה לי שמות בנפש. אחרי חודשיים, באחד הביקורים, היא התיישבה על המיטה שלי, רחוק ממני. הושטתי לה יד ולאט לאט היא התקרבה. ואז התחבקנו, וכל כך בכינו. מאז ועד עצם הרגע הזה, גלי היא יד ימיני לכל דבר ועניין. ולאורך השנים, גיא וגלי היו המעודדים הראשיים שלי, בכל התקדמות שהייתה לי".

מיכל אדמוני מספרת, כי בין המסרים שהיא מעוניינת להעביר באמצעות הספר "שאנחנו צריכים לזכור שתמיד יש לנו אפשרות בחירה. אפשר לשבת ולבכות על מר גורלנו ולא לעשות חוץ מזה כלום, וכך להעביר את החיים. ואפשר, לבנות את עצמינו מחדש ולנצל את ההזדמנות הנוראית שניתנה לנו לבחור מי אנחנו רוצים להיות".
מיכל אדמוני: "אנחנו לא אחראים על הקלפים שמחלקים לנו, אבל אנחנו בוחרים איך לשחק בהם, ואיך שנשחק איתם, כך יראו חיינו. החיים שלי הטלטלו כאילו היו סירת דייגים באמצע צונמי. הם התפרקו ואני הרכבתי אותם מחדש, כך שיתאימו לי במדוייק. זה לא היה פשוט, ולא קרה ברגע. לקח לי ארבע שנים להבין לאן אני רוצה ללכת. הספר הזה, הוא תולדה של בחירת הדרך שלי. להביא את האופטימיות ואת הכוחות שבי לידי ביטוי, ולתת לאחרים כוחות להמשיך הלאה, באומץ. נלקחו ממני המון דברים ויחד עם זאת קיבלתי מתנות שלא הייתי מקבלת לולא מה שקרה לי. אני חיה חיים שלמים ומאושרים בידיוק כמו שאני רוצה. אל תפחדו לפרוץ גבולות, לשבור מסגרות, לבחור בדרך שנכונה רק לכם. אל תפחדו להגשים חלומות. אז מה אם אני נכה, זה לא אומר שנגמרה בי התשוקה, הרצון להיות נאהבת ולאהוב, הרצון לחיות חיים שמחים וטובים".

"רציתי צבעים בהירים" מאת מיכל אדמוני.  הוצאת ספרי ניב, 439 עמודים. מחיר לצרכן 78 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים.

"מה שאת צריכה" מאת אגי רגנר


16 סיפורים חלקם מצחיקים, חלקם פחות. לא את כולם אהבתי. כתובים בשפה מדוברת וישירה ועוסקים במאווים וחלומות.
           
"להיות חתול לזמן מה היה יכול להיות נהדר, חשב הגבר העייף, אף על פי שלא באמת האמין שדבר כזה אפשרי, לאגור כוח ולהחזיר לעצמו את המעוף שנעלם לו אי שם בשבילי השגרה. האם יש דרך כלשהי לצאת לחופשה כזאת? שאל לאון את עצמו וצחק ממחשבותיו הילדותיות".

אגי רגנר, כותבת על גיבורות כמו אילקה שהיא בת של ניצולי שואה שהגשימה את חלומותיה, נשואה באושר לרופא, גרה בבית עם גינה ויש לה בן ובת מוצלחים. ביום שהבן הודיע על חתונה עתידית לבחירת ליבו האושר שלה היה אין סופי עד לרגע שהופיע הענן השחור. אין לה רשימה, אין לה משפחה להזמין לחתונה. שידור חי ומקרי בטלוויזיה נותן לה רעיון מקורי להגשים חלום של משפחה גדולה שלעולם לא הייתה לה. או כמו ורדה המתעוררת בבוקר לליטופיו הסקסיים של בעלה כשהוא מגלה שבמקום הנחשק של אשתו איבר מין גברי... ומכאן ורדה יוצאת למסע שמשתנה כל רגע.

אגי רגנר (65), נשואה ואם לבן ובת, תושבת קריית אתא. דוברת הונגרית ורומנית. כבר בגיל שש הכריזה שתהיה סופרת, רק לא ידעה באיזו שפה. קוסמטיקאית במקצועה, אוהבת לכתוב סיפורים.

"אני מתנדבת בארגון למלחמה בסרטן, תורמת טיפולים קוסמטיים לקהילת נשים מחלימות מסרטן ובזמן שמסכת היופי על פניהן אני קוראת להם סיפורים הומוריסטיים מהספר הראשון שלי "רק לא תה". נותנת להן רגע של נחת ובדרך כלל הן מבקשות לרכוש את הספר".

"מה שאת רוצה" הוא קובץ הסיפורים השני שכתבה אגי רגנר. ספרה הראשון "רק לא תה" (סטימצקי, 2013) סחף אחריו קשת רחבה של קוראים שביקשו עוד, וכעת היא שמחה להגיש לכם סיפורים נוספים וכבר עובדת על ספרה השלישי.

"מה שאת רוצה" מאת אגי רגנר.  הוצאת אלונים, 309 עמודים. מחיר לצרכן 78 ₪. להשיג בחנויות הספרים האלקטרוניות ברשת.
                       
"דלת חדשה נפתחת – סיפורים מחדר האימון" מאת דני בן-יעקבקובץ של 13 סיפורים אמיתיים המוצגים בגוף ראשון ומאפשרים הצצה אל תוככי האימון והתבוננות מיוחדת על דרך עבודתו של המאמן (COACHER) עם מאומניו. תקראו איך מלכדים משפחה מסוכסכת בתוך עסק משפחתי, איך הצליח שי להזדקף בחייו האישיים כמו עץ הברוש, מדוע זקוק כל אחד מאיתנו למראה שתשקף את עצמנו, מה מרוויחים כשמפתחים סבלנות וסובלנות ואיך ברכת "'בוקר טוב" משפרת את איכות חיינו.

כבר כתבתי כאן שסוג זה של ספרים אינו מדבר אלי. אני לא אוהבת את ה"האכלה בכפית" שיש בספר, את ניתוח התהליכים ומה גרם לשינויים. אני לא אוהבת את העצות ואת הסיסמאות כמו" שפרו מערכות יחסים ותאריכו ימים" או " גם אם תחפשו כל ימי חייכם- אתם הטובים ביותר שיש". אצלי זה מעורר אנטגוניזם מידי. אבל, מי שמתעניין בנושא האימון ומעוניין בעבודה עצמית ימצא עניין בספר.

המחבר מתאר חוויות שעבר בשני עשורים של תהליכי אימון והוא מאפשר גם לקורא, לראשונה, "להיכנס לראשו" ולהבין מה הוא רואה ועל מה הוא חושב בעת האימון. הסיפורים כתובים בשפה קלילה ועוסקים באירועים ומצבים המוכרים לכולנו בחיי היומיום, אם כי מזוויות מעט שונות ומאתגרות.

דני בן-יעקב, (63), נשוי לאתי, מאמנת זוגית ומשפחתית, אבא לשירן ועידן. מתגורר בהרצליה, יליד כפר סבא "בטבע בין פרדסים", גדל ברמת-גן "את רוב ילדותי ביליתי ב'צופי רמת-גן' שהיו לי בית גידול ועיצבו את מי שאני". דני הוא מאמן עסקי ואישי, master coach , aמלווה אנשים וארגונים בתהליכי שינוי, עסקי וארגוני לצורך העצמה, לשם הגדלת הכנסות וליצירת הצלחה. במשך עשרות שנים עסק דני בתחומי ההדרכה ומאז שנת 2001 הוא מתמקד בעולם האימון. המחבר העביר אלפי שעות אימון לעשרות אלפי מאומנים, ארגונים ומוסדות בכל רחבי הארץ ונגע בכל הדתות ובכל המגזרים.

דני בן-יעקב מספר: "אני מגיע מהעולם העסקי. מתוך עולם המכירות והשיווק הקמתי סוכנות ביטוח בה פגשתי את אלון גל בסוף שנות ה- 90 בזמן שהוקמה 'תות תקשורת ותוצאות'. אלון ביקש ממני להצטרף אליו ומאז אנחנו יחד. כיום תות היא חברת האימון הגדולה ביותר ובית גידול לאלפי מאמנים בישראל ובעולם".

"אני מרצה ומאמן מאמנים בחברת 'תות תקשורת ותוצאות' ומעביר הכשרות וליווי למאמנים בתחילת דרכם. העברתי הכשרות מאמנים גם באוניברסיטה הפתוחה ובמרכז ללימודים אקדמיים".
"מעבר לכך אני מעביר הרצאות ותהליכי אימון בחברות מסחריות שמאמינות בהון האנושי שלהן ורוצות לטפח וליצור תוצאות על ידי תהליכי שינוי ליצירת הצלחה והגדלת הכנסות. אני מגדיר את עצמי כמאמן ASTER COACH, שמגדיל רווחים בחברות. אני עוסק בכל ענפי המשק, מתעסק כאמור עם ההון האנושי שמרכיב את החברה: מנכ"לים, סמנכ"לים, מנהלי אגפים, מנהלים ועובדים ולא עם המוצר החומרי של החברה. עובד עם כל הדתות ובכל המגזרים השונים".

"במסגרת עבודתי פיניתי זמן לפעילות חברתית והתנדבותית: הייתי יו"ר ארגון שולחן עגול 2, ארגון בינלאומי שפועל למען הקהילה. אני פעיל ופועל עד היום בארגוני התנדבות ועזרה לקהילה. אחד התחביבים הגדולים שלי הוא טיולים בארץ כולל שביל ישראל, גם שם אני אוהב להדריך קבוצות וחברים. כן אני מפסל בחומרים טבעיים וב'מציאות' שאני מוצא בטבע ויוצר אומנות ייחודית. לפני מספר שנים הקמתי תערוכת מוצגים שלי שזכתה להצלחה גדולה".

"דלת חדשה נפתחת – סיפורים מחדר האימון" מאת דני בן-יעקב.  הוצאת המחבר, 189 עמודים. מחיר לצרכן 79 ₪. להשיג דרך אתר המחבר: goo.gl/Ho9arD  -אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה