רשומות

יום רביעי, 1 ביולי 2020

ספרי קריאה חדשים למבוגרים של כותבים ישראלים
ספרי קריאה חדשים למבוגרים בהם 3 רומנים, קובץ סיפורים ומותחן פנטזיה גרפי מקורי. ברק מסיקה עם רומן פילוסופי "המאסטר הגדול". עדי מילשטיין ברומן היסטורי "שחר עולה בהרי אורל". אברהם לינהרט ברומן מתח "כתם שחור על גב ברבור". זהבה צויקל באוסף של 13 סיפורים העוסקים במעגלי חיים ומוות בספר "סוף מעגל". ואינסה ז'רקוב במותחן פנטזיה גרפי אפל המתרחש ביפן העתידית "אור קודר".


המאסטר הגדול מאת ברק מסיקה


"משהו מוזר קורה בצפון..."

"המאסטר הגדול" מאת ברק מסיקה הוא רומן פילוסופי עמוק שקורא תיגר על החברה ועל דרך החיים במאה ה – 21. ברק אוסף את כל הנורמות שאנו מכירים ומנפץ אותן לרסיסים, גורם לנו לחשוב ובעיקר להבין למה אנשים מתנהגים כפי שהם מתנהגים.
כשהשמועה על גאון מסתורי שגר בצפון מגיעה לאוזניה של עיתונאית מתחילה בשם נעה, סקרנותה גוברת. כשהיא שומעת שאנשים עולים אליו לרגל כדי להתייעץ איתו, שהוא חי עם כמה נשים וכמעט שאינו יוצא מביתו, היא תוהה אם מדובר בכת או אולי באדם תמהוני. נעה מבינה שהיא חייבת להיות הראשונה שמגיעה אליו ומכינה עליו כתבה.
היא עושה את דרכה לצפון, מאתרת את ביתו ומתחזה לסקרנית שבאה לייעוץ עם המאסטר. אלא שהפגישה עם הגאון המסתורי בעל האישיות המורכבת והמסקרנת עתידה לשנות את חייה... וגם את חייכם.

"המאסטר הגדול" מאת ברק מסיקה. הוצאת "ספרי ניב", 200 עמודים. מחיר לצרכן 78 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר ההוצאה  https://nivbook.co.il/.


שחר עולה בהרי אורל מאת עדי מילשטיין


"שחר עולה בהרי אורל" מאת עדי מילשטיין הוא רומן היסטורי מרגש. 

ברקוב, עיירה יהודית בפולין שעל גבול רוסיה, אברהם ומוסיה מתאהבים. אף שהוא בן למשפחה דתית אורתודוקסית והיא בת למשפחה ליברלית ציונית, הם נישאים ומקימים משפחה. אלא שאז פורצת מלחמת העולם השנייה. עולמם של השניים מתפורר, ודרכיהם נפרדות. מוסיה נמלטת עם בתה אל הרי אורל שבמעמקי רוסיה ומתקבלת כמזכירה רפואית בבית חולים צבאי. בתעצומות נפש היא מנסה להתקיים ולתרום למאמץ המלחמתי. אברהם מתאמץ לדבוק בחיים ונלחם כפרטיזן ביערות בלארוס, יהודי יחיד ביחידת פרטיזנים סובייטית קשוחה. במשך שנות המלחמה הוא מנסה לשמר את התקווה לאתר את אשתו ואת בתו היחידה. האם מוסיה, אברהם ובתם ישרדו את המלחמה ויצליחו להתאחד?

את הבסיס לסיפור שמעה עדי מילשטיין מפי חמותה, מוסיה. בזכות מחקר מעמיק על התקופה ובעזרת דמיונה השלימה אותו לרומן יפהפה ומיוחד המעניק תמונת עולם עשירה ומורכבת של העיירה היהודית בצד הקיום המייסר ומעורר ההשראה של שנות המלחמה.

"ליבה של מוסיה החסיר פעימה. האם כך יזניחו את ילדתה הגוססת? היא בהתה כלא מאמינה במבנה המתנשא לפניה. בנפשה חשה כדוגית הנסחפת בזרם ומנסה שלא לשקוע למצולותיו של אוקיינוס רחב ידיים ומאיים. הייאוש עמד להכריעה." (מתוך הספר)

"שחר עולה בהרי אורל" הוא ספרה השני של עדי מילשטיין. ספרה הראשון, "בדים ויצרים בעיר הלבנה", יצא לאור בשנת 2013 בהוצאת "אוריון".

"שחר עולה בהרי אורל" מאת עדי מילשטיין. הוצאת "ספרי ניב", 289 עמודים. מחיר לצרכן 82 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר ההוצאה  https://nivbook.co.il/.


כתם שחור על גב ברבור 
מאת אברהם לינהרט
עורך אמנון ז'קונטכתם שחור על גב ברבור מאת אברהם לינהרט הוא רומן מתח המקפל בתוכו תעלומה שנראית בתחילה כשולית ופתירה, אך מתגלה כמערבולת השואבת לתוכה משפחה שלמה ואת המדינה כולה.

אסף, בנם של עודד ורונית, חוזר מבית הספר נרעש, לאחר שגילה פיסת היסטוריה משפחתית שמטילה צל ומשנה את כל מה שהוא ובני משפחתו ידעו על סבתא רבתא שלו, יוליה לייזר. עודד, איש השב"כ, יוצא למסע כדי לגלות מי מעליל על סבתו ומעוות את ההיסטוריה המשפחתית, ומדוע. עד מהרה הופך מסע זה למאבק חסר פשרות בינו לבין ארגון דתי מסועף שמבקש לשכתב את העבר ולשנות את המציאות הקיימת. הוא נקרע בין החובה לשמור ולהגן על שלמות המשפחה לבין רצונו לטהר את שם סבתו ולשמור על החיים שהכיר. מאבקו זה מגיע לשיאו בסיום המרתק של העלילה.

אברהם לינהרט, יליד תל-אביב, מוותיקי העיר חולון, הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בהיסטוריה כללית ומדעי המדינה, וממייסדי קיבוץ יוטבתה שבערבה. כיהן לאורך תקופה ארוכה בת 43 שנים בתפקידים בכירים בשירות הציבורי. בין היתר שימש כעוזרו האישי של יו"ר ההסתדרות, ירוחם משל, ועבד במחיצתם של ראשי הסתדרות נוספים - אהרון בקר, יצחק בן-אהרון, ישראל קיסר, חיים הברפלד, חיים רמון ועמיר פרץ. תקופה קצרה כיהן כיו"ר הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח, ובמשך 13 שנים כמנכ"ל הראשון של קרן "ידע", קרן השתלמות לאקדמאים, מיום היווסדה. יזם והקים את "בית האקדמאי", המשמש מכללה ארצית להשתלמויות של אקדמאים במדעי החברה והרוח. הוא חבר ופעיל בגופים שונים, מקומיים וארציים, הפועלים לטובת הציבור. היה עורכו הראשי של הירחון "שדמות". 

כיום אברהם לינהרט מרצה בנושאי השואה ואירועים בתולדות היישוב בארץ. ברשותו אוסף גדול של מסמכים, כתבי-יד, תמונות ומוצגים מקוריים בנושאים אלה. "ההרצאות שלי מתבססות על חומר זה, אותו אני מציג בפני השומעים ומספר על כל פרט ופרט שבו", הוא מסביר. "ההרצאות ניתנות למבוגרים ולתלמידי בתי ספר, כאחד. מחמם את הלב לראות שגם ילדים, אפילו בכיתות ה'-ו', מגלים עניין רב בנושאים אלה ומשתתפים באופן פעיל במפגש – בקשב מתוח, בשאלות מפתיעות וענייניות, וברצון לשמוע ולראות עוד ועוד – אפילו על חשבון ההפסקות מלימודים וזמנם החופשי".  

אברהם לינהרט הוא גם מלחין ופזמונאי, שרבים משיריו שודרו בתחנות הרדיו השונות.

"כתם שחור על גב ברבור" מאת אברהם לינהרט. עריכה: אמנון ז'קונט ושרון קלימי מישיקר. הוצאת הספרים "אוריון", 367 עמודים. מחיר לצרכן 92 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים ברחבי הארץ או בחנויות הספרים הדיגיטליות וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

בסוף מעגל מאת זהבה צויקלהספר "בסוף מעגל" מאת זהבה צויקל, כולל אוסף נפלא ומעניין של 13 סיפורים שזורים במעגלי החיים והמוות ובאנשים שנמצאים ביניהם. ברגע אחד ימריאו אל פסגת האהבה ובמשנהו יצללו לתהומות הקנאה והשנאה, גומעים את גביע חייהם עד תומו ורוקדים את ריקוד החיים עד שנסגר המעגל ואחר נפתח במקומו - מפתיע ומסעיר מקודמו. 

בסיפוריה מהלכת זהבה על הקו הדק המפריד בין התנהגות בריאה לאי-שפיות, בין יהודים לערבים, ובין דתיים לחילוניים, כפי שחוותה בשירותה הצבאי למרות היותה אישה דתית. ובעיקר מנסה זהבה לטוות חוטי-קסם על מנת לגשר בין הקטבים ולקרב ביניהם, כפי שתראו בסיפורים. 

הסיפור "כמעט נגיעה" עוסק במפגש בין העולמות הדתי והחילוני. נערה דתית מתכוונת להשיל ממשקלה עקב הפרת שידוך. מנהל המכון - אדם חילוני ששומר על ריחוק ומכבד את ערכיה, למרות שלבו יוצא אליה. גם הנערה מתאהבת במדריך הנאה בעל סולם ערכים שונה משלה, אך אף אחד מהם לא חוצה את הגבול המותר והאהבה נותרת מרחוק. הנערה משילה ממשקלה ונישאת לבחיר לבה, אך פינה חמה שמורה אצלה למדריך שלא  ניצל את חולשתה ולא הבקיע את חומות אמונתה. כמעט נגיעה. (מבוסס על חוויה אישית).
הסיפור "גשר על פני מים סוערים" עוסק במפגש בין העולמות של היהודים והערבים. אחות יהודייה בבית חולים ערבי מצילה ילד מקומי ממוות. הוא לא שכח את האחות היהודייה לאורך כל חייו. כאשר האחות נקלעת עם ילדיה לתוך המון ערבי מתפרע, מופיע הילד, שהפך למחנך מוכר ומכובד, ומושיע אותה מפני האספסוף הזועם. הוא נותן טיפול לילדה הפצוע, כמו שנתנה לו בילדותו. הם מקווים להיפגש בימים טובים יותר, כשהמים באזור יהיו קצת פחות סוערים (מבוסס על סיפור אמיתי).

הסיפור "זיכרון רוסי-עיני רנטגן" עוסק במפגש בין העולמות היהודי והרוסי. נער רוסי גאון בעל זיכרון יוצא דופן, בן למשפחה נוצרית מפוארת, מגלה על ערש הדווי של  אימו האהובה שהוא יהודי. היא נאלצה להעלים את יהדותה לפי דרישת אביו, מחשש למעמדו הצבאי הרם בצמרת ההנהגה הרוסית. היא מבקשת מבנה לעלות לישראל ולתרום לביטחונה. בהיותו מדען ידוע-שם הוא מסורב יציאה, אך לבסוף הוא  עורק לארה"ב בדרך מתוחכמת, ומשם למודיעין הישראלי הדרך קצרה. הממשלה הרוסית מנסה להרגו, ולא מצליחה. הוא מתגייר ומקיים את צוואת אימו במלואה. לאחר שיתוף פעולה בין גופי המודיעין של ישראל ושל רוסיה נמחק התיק שלו בהבטחה שלא יתנקשו שוב בחייו. הזיכרון הרוסי נמחק...

"התרגיל עמד להסתיים. המסוק של ליאור חג מעל האגם, אך כשביקש ליאור להתרומם, התנגש מסוקו במסוק הקרוב אליו והרוטור שלו נפגע. ליאור ניסה לחלץ עצמו מהסחרור, אך לשווא! לנטוש את המסוק שהחל לבעור לא היה אופציה! המסוק החל לאבד גובה וליאור החל לאבד את ההכרה. ליאור חש טובל בענני צמר גפן רכים והוא שקע בתוכם עד שנחת בקול חבטה עזה ובשלהבת אש אדירה על קרקעית האגם העמוק. ידה של יערה לא הייתה שם כדי להעלותו משם כבראשונה... ליאור השיב את נשמתו לבוראו בפעם השנייה. הפעם זה היה לתמיד" (קטע מתוך הסיפור "מגע הקסם - ידי זהב")

"בסוף מעגל" הוא ספרה ה- 13 של זהבה צויקל, הראשון שנכתב בפרוזה. 

זהבה היא משוררת, קריינית, מנחת טקסים, קצינה לשעבר ואחות מוסמכת. 
בין הספרים שכתבה נמצאים ספרי ברכות מחורזים שנמכרו בהצלחה רבה; 
ספרי ילדים המחנכים לאהבת הזולת ולשמירה על החיים בכל צעד ושעל; 
קובץ שירי אהבה נפלאים שנקרא "רגעי קסם" וספר לשמירה על אורח חיים בריא, מחורז ומשעשע. 

עתה מגישה זהבה את סיפוריה כשי לבוגרים ולצעירים ברוחם, למען יפיחו הסיפורים תקווה בחייהם ויעלו חיוך בלחייהם. ובעיקר, בכדי שישאפו מניחוח הסיפורים ויתענגו על קסמם.

"בסוף מעגל" מאת זהבה צויקל. הוצאת "ספרי ניב", 283 עמודים. מחיר לצרכן 92 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר ההוצאה  https://nivbook.co.il/.


מותחן גרפי ופנטזיה חדש:
אור קודר מאת אינסה ז'רקוב


הספר "אור קודר" מאת אינסה ז'רקוב, הוא מותחן גרפי ופנטזיה  אפלה מרתק, הלוקח את הקוראים לשנת 2038 ומתרחש בעיר העתיקה, יפן, לעולם שבו יצורי האופל חיים לצד בני האדם, אך השקט מופר לא מעט פעמים.

ראימונד הונג, מפקד יחידה מספר 1 בארגון ששומר על הסדר בין הצדדים מנסה לפתור, יחד עם הצוות שלו, תעלומה של העלמות נערים צעירים, הם מגיעים למקום מסתור שבו הם מגלים מציאות אחרת כזו שמאלצת לפעול באמצעים שונים מבעבר.


באמצעות הקריאה בספר ״אור קודר״ תחשפו לעולם שבו תוכלו לבחור בכל צד שתרצו, בין אם זה כוח פיזי של חיית פרא, חיי אלמוות ויוקרה או שתשארו נאמנים למין האנושי. הבחירה היא שלכם...
אינסה ז'רקוב היא מעצבת וציירת גרפית בת 31, בעלת תואר הנדסאי בקולנוע וטלוויזיה ותואר ראשון בתקשורת חזותית. אינסה לקחה את תשוקתה לעולם אנימה ומנגה יפני ויצרה בספרה הראשון "אור קודר" סיפור משלה עם הבזקים מחייה. לאחרונה הספר נכנס לתחרות קומיקס יפני בין-לאומי.


"אור קודר" מאת אינסה ז'רקוב. הוצאת "ספרי ניב", 225 עמודים. מחיר לצרכן 119 ש"ח, להשיג בחנויות הספרים ברחבי הארץ או בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת או באתר ההוצאה  https://nivbook.co.il/.


תגובה 1: