רשומות

יום שישי, 23 במרץ 2018

על הסרט "מכתב מלונדון" - (A Letter from London)- סרט תיעודי הסטוריעל הסרט "מכתב מלונדון" שמעתי מידידתי חנה דרורי קשי  שהפיקה את הסרט בישראל. הסרט מתאר את מעורבותה ואחריותה של בריטניה בדרך להקמת המדינה, מתחילת המאה ה-20 דרך הצהרת בלפור ועד לסיום המנדט שניתן לה,  ומשחזר באור דרמטי וחדש את האירועים והשיקולים שהובילו, ליצירת המכתב המפורסם בן 67 המילים.

צפיתי בסרט שהוקרן בסינמטק בחיפה והופתעתי לגלות שהיו לא מעט דברים שלא היו נהירים לי והסרט מבהיר ושופך אור על תפקידה המרכזי של בריטניה בתקומתה של מדינת ישראל. מה היו הסיבות שבזכותן הביעה בריטניה את כוונותיה לקדם את הציונות והבטיחה "מולדת ליהודים", בשעה שהייתה שרויה במלחמה ההרסנית ביותר שהעולם ידע עד אז. הסרט בוחן סוגיות כמו: איך נוצר חלון הזדמנויות נדיר שקדם להצהרת בלפור ב -1917, איך קרה שבריטניה נסוגה מהבטחתה ליצירת מולדת יהודית על ידי ביטול המנדט ואימצה מדיניות אנטי-ציונית עם השפעה קטלנית וסוגיות נוספות.

הסרט הוא תיעוד ישראלי-בריטי של הרקע להצהרת בלפור והשלכותיה להמשך הדרך ועל הקמת המדינה  תוך חשיפת עובדות ותיעוד שנחשף בשנים האחרונות ולא פורסם בעבר. 18 חודש בלבד לקחו לדאג דאלגליש ליצור אותו, כפי שהוא מסביר – את רוב המחקר כבר עשה קודם, עם זאת, מוסיפה חנה דרורי קאשי, המפיקה בארץ, עדיין נחשף מידע חדש והסרט עוד יעודכן, או שיהיה לו המשך.

בעיניי, זה סרט חובה שיש להקרין בפני תלמידי תיכון בשיעורי היסטוריה. אין לי ספק שהם ילמדו מהסרט ויבינו הרבה יותר טוב את הדרך להקמת המדינה.

את הסרט פותח בני בגין תוך שהוא מסביר את הקשר בין ההצהרה עד עכשיו ושופך אור על חשיבותה גם מהצד הפלשתיני. במהלכו הצופים נחשפים תוך כדי ראיונות וקטעי סרטים ותמונות אותנטיים לדעות ולחוות דעת היסטוריוניות, משפטיות וקטעי עדויות מהתקופה. לדעתי, למרות שהכרתי את רוב מהלך הארועים, מוצג פה גם מידע חדש, וגם הקשרים חדשים השופכים אור על חשיבות הצהרת בלפור.

הסרט "מכתב מלונדון", מתחיל באירועים שקדמו להצהרת בלפור המפורסמת, ומסתיים עם יציאת הבריטים מפלשתינה ב-1948 והכרזת העצמאות של דוד בן גוריון. הסרט משלב עדויות של אנשים שחיו בתקופת המנדט וראיונות עם היסטוריונים ופוליטיקאים, בשילוב קטעי ארכיון נדירים שחלקם לא נראו מעולם. בסרט מרואיינים, בין השאר: ד"ר אלעד פלד, מפקד צה"ל לשחרור צפת בשנת 1948, אפרים הלוי, שגריר ישראל לשעבר וראש המוסד לשעבר, מודאר זהראן, פלסטיני העומד בראש הקואליציה האופוזיציונית לירדן, דבורה נמיר, בתו של מפקד ב'הגנה' ועיתונאית, גבריאל שטרסמן, שופט לשעבר ועיתונאי תושב תל אביב בשנת 1946, האורד אפשטיין, ביוגרף של חיים ויצמן, מנחם מיודובניק, חבר הפלמ"ח וחקלאי, פרופ' קולין שינדלר, אונ' לונדון לימודי המזרח התיכון, פרופ' יוג'ין קונטרוביץ', בית הספר למשפטים של אונ' צפון מערב שיקגו ועוד.

דאג דאלגליש, במאי: "חגיגות יובל המאה להצהרת בלפור ו- 70 שנה להקמת מדינת ישראל, מזכירים לנו שאנחנו בני הדור השלישי והרביעי - יוצרים את האירועים שמעצבים את ימינו ואת הבאות. הסרט מאפשר לקולות של דור תש"ח להישמע, חושף את המציאות הפוליטית של אותם הימים, ואת התשוקות והטרגדיות שליוו אותה. למען הדורות הבאים, אנחנו חייבים להקשיב לסיפורם המרגש כדי שנכיר את הנרטיב ההיסטורי בשלמותו".

מלווין ליפיץ', תסריטאי: "הסרט עוסק בצורך הדחוף להראות את האמת הלא מובנת על הפיכתה של ישראל למדינה. הסרט מסביר את תפקידה הסותר של בריטניה בקידום הציונות ואיך הפכה לאחר מכן לאנטי-ציונית, זנחה את הבטחותיה וניסתה לחסל את המנדט. הסרט "מכתב מלונדון", חשוב וחיוני להבנת המציאות של ההיסטוריה הישראלית במיוחד היום".


מועדי הקרנות הסרט "מכתב מלונדון" בסינמטקים
בתאריך 25.3, בשעה 19:00, סינמטק תל אביב 25.3
הקרנת בכורה !!! כולל שיחה עם היוצרים
בתאריך 28.3, בשעה 19:00, סינמטק תל אביב
בתאריך 8.4, בשעה 21:00, סינמטק תל אביב
בתאריך 9.4, בשעה 19:00, סינמטק תל אביב
בתאריך 10.4, בשעה 17:00, סינמטק תל אביב

לצפייה בטריילר עם כתוביות בעברית: https://vimeo.com/250476322
לינק לפייסבוק - https://www.facebook.com/balfourcentenary/
בריטניה - ישראל 2018, 50 דקות, אנגלית ועברית
במאי: דאג דאלגליש
תסריטאי: מלווין ליפיץ'
מפיקה בישראל: חנה דרורי קשי
קריינות: חיים יבין


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה