רשומות

יום שישי, 5 בינואר 2018

על 4 ספרי מקור של כותבים ישראלים


4 ספרי מקור חדשים ומעניינים. תומר קרן כותב על גבר שמת מדום לב וניתנת לו ההזדמנות לחזור למשפחתו בתנאי שיבצע 3 מעשים טובים. גלית אבגי- כהן משוררת לנו באומץ על תקופה קשה של מחלה ואהבה. רוי דוידסון משקף את האירוניה בחיינו והתהליכים האבסורדיים שקורים בארצנו. לסיום-אמיר דרור על היתרון האותנטי- אימון קריירה בעידן של חדשנות.

כאילו אין מחר מאת תומר קרןסיפור מרתק העוסק בחיים כאן השלובים בחיים שמעבר. הסיפור מאפשר לגיבורו להחזיר את הגלגל לאחור. לתקן את הטעויות שעשה, להתחרט ולגרום לשינוי משמעותי שישנה את חייהם של כל הקרובים לו.

בגיל חמישים ושמונה לוקה ישראל שטרן, נשוי ואב לשתי בנות, בדום לב. לאחר שנקבע מותו הוא מגיע לחדר הטהרה של בית העלמין ברעננה. בזמן שעובדי חברה קדישא שוטפים את גופתו הוא פוקח את עיניו ורואה בתוך המים את בבואתה של מכשפה אינדיאנית שפגש בילדותו בפרו. המכשפה נותנת לו הזדמנות לחזור למשפחתו בתנאי שיבצע שלושה מעשים טובים שיגרמו לשינוי משמעותי בחיי הקרובים לו.

התקופה שהוקצבה לו היא תשעה חודשים בדיוק בהם עומדות לרשותו שלוש זהויות שיתחלפו ביניהן מידי פעם. ההחלפה בין הזהויות אינה בשליטתו והיא נקבעת לפי מידת הנחיצות של אותה זהות באותו הרגע. המכשפה הזהירה אותו כי "אסור לך בשום פנים ואופן להסגיר את זהותך האמיתית. הדבר יביא לביטול העסקה מיד ולסבל נוראי לקרוביך. כן, אסור לך לחפש אותן, הן יגיעו אליך ברגע המתאים".

האם ישראל יעמוד במשימה? האם יצליח לגרום למפנה בחיי הקרובים לו ולהשיב לעצמו את חייו? איזה סודות מרעישים יגלה בדרך?

תומר קרן, גרוש + 2, בן 46 מהוד השרון, עיתונאי ותיק, עובד שלושים שנים במערכות התקשורת הגדולות בארץ. עורך כיום את רשת המקומונים של "מעריב". כתב מחזות וספרים למבוגרים וילדים. "כאילו אין מחר" הוא ספרו השלישי.

תומר קרן: "בתהליך העוצמתי שישראל גיבור הספר עובר הוא מגלה שהפחד הוא האויב הכי גדול שלנו. כשכל הפחדים הולכים ומתגברים אנחנו לא יכולים לראות שום דבר פרט לפחדים, ואז מגיעות הנפילות. ישראל מלמד אותנו שרוב הנפילות שלנו הן סתם בזבוז אנרגיה, אין בהן תועלת. בזמן הקצר שניתן לנו על פני האדמה אנחנו צריכים לרכז את הכוחות שלנו לעשות מעשים טובים, בשבילנו ולמען אחרים. העשייה הזאת תקנה לנו את הזכות להיות מוגנים. מי שעושה טוב לא צריך לדאוג. רק לשבת בשקט ולתת למלאכים לעבוד בשבילו".

בימים אלה מרצה תומר קרן על הספר, על התובנות שקיבל בתהליך הכתיבה ועל השעון שמתקתק ומזכיר לנו בכל תקתוק להיות אנשים טובים ולחיות כאילו אין מחר.

בהרצאה מתאר תומר כיצד הפך מאז המוות של ישראל מעיתונאי ציני שהשתמש בהומור שחור ורדף אחרי סקופים בלי לחשוב מי עלול להינזק מהפרסום - לאדם מאמין שעורך מוספים על עזרה לקהילה וערבות הדדית. בין השאר הוא מספר כיצד החל לשרת בהתנדבות כמודיע נפגעים בקצין העיר בנתניה וכפעיל בעמותת "אלומה" למען ניצולי שואה באזור השרון.

ההרצאה מיועדת לכל מי שנמצא בצומת דרכים: אדם שעובר בימים אלה תהליך של גירושין, פיטורין, חזרה בתשובה או כל תהליך שגורם לו להתעניין בדרכים אלטרנטיביות לאושר. "כל מי שחווה כאב לב ומחפש דרך לאסוף את השברים יכול למצוא בספר תשובות לשאלות שמסקרנות אותו או לכל הפחות דרכים לנסח את השאלות שמטרידות אותו בצורה יותר ברורה", אומר תומר.

תומר קרן מסכם: "לא פעם ניגשים אליי אנשים ומספרים לי שהסיפור שלי נגע בהם והזכיר להם את אבא שלהם שנפטר במפתיע והם לא הספיקו להיפרד ממנו. הרבה אנשים שואלים אותי מי האנשים שהשפיעו עליי בדרכי הרוחנית. האנשים האלה, שאני קורא להם 'אנשי האור', הם לא מלאכים או בעלי יכולות על טבעיות. מה שהופך אותם למיוחדים בעיניי הוא היכולת שלהם להקשיב מכל הלב, להבין שהם לא נשלחו לכאן במקרה, אלא שהמהות האמיתית שלהם היא עשיית טוב, חסד והפצת האור".

"כאילו אין מחר" מאת תומר קרן, הוצאת הספרים "הנשר הלבן", 123 עמודים. מחיר לצרכן 58 ש"ח.


"אם את כותבת אל תמחקי" מאת גלית אבגי-כהןספר שהוא גם פרוזה וגם שירה העוסק בתקופה קשה בחייה של הכותבת. היא רואה לעומק את הגבר שאהבה נפשה כשהוא נאבק על חייו. הספר מעלה שאלות על חשק, תשוקה, אהבה, מלחמה מתישה במחלת הסרטן הארורה ועל ההחלמה שנמצאת בקצה החשכה. בשפה פשוטה ומלאת רבדים מתארת הסופרת באומץ כיצד נושרות הקליפות, כמה עוצמתי הוא בליל הרגשות וכמה סבוכה היא ההתמודדות הגדולה והקשה לחוד וביחד. גיבורי העלילה הם איש ואישה. גבר ואישה בשנים הבוגרות של החיים, חברים טובים, בקשר מאוד מיוחד ועדין, אמיתי, כן, פתוח וכואב.

"רזית נורא. זה החמיא לך אבל איך אדם לא נוגע, ומצליח להכניס לגופו קצת אנרגיה טובה? רציתי לשבת לידך ולהאכיל אותך כמו תינוק עם סינר על צווארך. אווירון אווירון תפתח כבר את הפה שלך. תרצה עוד... תתלכלך. תיהנה ממה שמוגש לך. בכפית, הייתי מאכילה אותך. בכפית ועוד אחת מגישה לך. היית עצור. היית אצור. אז באתי אליך, גברת עם סלים. כמו איזו זקנה עם שקיות ניילון עמוסות לעייפה. ניסיתי שזה יהיה אלגנטי, אז שקית של בית האופנה 'מנגו' כיכבה. צילמתי אותה. צנצנות צנצנות סחבתי לך. ואספת אותי. ונישקת אותי. והרחתי אותך. וחייכתי לך. ורציתי לבכות לידך. והחזקתי את עצמי כדי לשמח אותך. וככה, באתי ברביעי לקראתך. ושמחת בי נורא. והקשבת לי בשקיקה (למרות שלפעמים ברחת לסיגריה שלך וללבד שלך. ראיתי, ואני יודעת, אבל מילה לא אמרתי לך), ושתינו קפה. ואני אכלתי גם עוגיית ריבה קטנטנה. וקרני הבוקר והשמש והשקט עטפו אותנו. ואני ראיתי אותך. מקווה עכשיו שתיכנס בך קצת שמחה". (מתוך הספר)

בכתיבה ישרה שלא סוטה קדימה או אחורה ונצמדת להווה שמביא עמו חולי אל קשר חזק הנרקם בין גבר לאישה, פותחת בפנינו המשוררת והסופרת גלית אבגי כהן יומן אהבה  - יומן מחלה. הוא מתאר בעצם רגעים, הרבה רגעים בתוך קושי - בתוך עולם שחרב. איך צומחים משם? איך נשארים בחיים? איך מפחדים לאבד? מהמוות? כמה שכול אפשר בבת אחת להכיל בנפש, בגוף והוא יומן אהבה. מתעד רגעים בתוך אהבה של שני אנשים.

"אם את כותבת אל תמחקי" הוא ספרה השני של גלית אבגי-כהן, ילידת 1969, נשואה ואימא לשלושה, תושבת אילת. אבגי-כהן עובדת  כדיילת אוויר בחברת "ישראייר". בעבר הייתה מפיקה ראשית ומנהלת תכניות האקטואליה ברדיו "קול הים האדום", ביצעה תפקידים בכירים באוניברסיטת בן גוריון בנגב והיא בוגרת מרכז מנדל למנהיגות בנגב. ספרה הראשון "קילומטרים שלמים של קרבה" (שירים, אופיר ביכורים; 2016) זכה לאהדה רבה במגוון המדיות השונות.

גלית אבגי-כהן מספרת: "הספר נכתב בשנה מאוד קשה בחיי, מלאת אבל. הכלב שלנו שוקולד הלך לעולמו וחודש לאחר מכן אבי נפטר מסיבוכים קשים של מחלת הסוכרת. במקביל בכל העצב הזה חבר קרוב ואהוב חלה בסרטן - סרטן הערמונית והייתי שם בשבילו בכל שלבי המחלה. חברות יקרה ואמיצה ששינתה פנייה לאורך תקופות המחלה. משם יצאה כתיבה של רומן מטלטל בתקופה סוערת ועצובה של חיי - עצובה מאוד, כואבת וחושבת אובדן וחוסר לאורך כל היום כשבפועל המשכתי לחיות. בחרתי באבל אחר - המשכתי לטייל, לכתוב, לצלם, ליצור ולחייך, אך העצב היה כל כך עמוק שהנייר והספר קרמו מהר מאוד עור וגידים. רק לפני שנה וחצי יצא ספרי הראשון, ספר השירים "קילומטרים שלמים של קרבה" וכבר יש באמתחתי 100 שירים חדשים לספר שירה נוסף.

"יש אלמנטים ביוגראפיים בספר. המון דברים מהחיים שלי שאני משליכה על הגיבורים. רגעים שאני חווה מראות, רגשות ותחושות, אבל אין לראות בספר כל קשר למציאות", מציינת גלית ומוסיפה: "אני רצה עם הכתיבה ומנסה לצלם במילים רגעים, תחושות וכאב".

"אם את כותבת אל תמחקי" מאת גלית אבגי-כהן.  הוצאת ספרי ניב, 164 עמודים. מחיר לצרכן 78 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים.

ספר חדש: "ארץ חמדת אבות" מאת רוי דוידזון


           
"ארץ חמדת אבות" מאת רוי דוידזון בהוצאת ספרי ניב הוא ספר הכולל 74 סאטירות על פוליטיקה, חברה, דת ואמונות טפלות. הסאטירות נוגעות במעשי החלמאות של הפוליטיקאים וחוסר ההיגיון בהווי חיינו. הספר אינו קובע עמדות מה נכון או לא נכון, המחבר מנסה להציג את האבסורדים שמנהלים את חיינו ואת האבסורד בלאומנות החברתית והפוליטית, לכן  עטיפת הספר מסמלת את העוקצנות החברתית: הצבר מייצג את העוקצנות בחברה הישראלית וכובע הטמבל מסמל את "השטוטניקיות" הישראלית ובמידה מסוימת לועג לכל אלה המאמינים בהבלי החיים.  

הספר מנסה לשקף את האירוניה בחיינו ואת האבסורדים כשאנו מקבלים בהבנה ואת התהליכים המגוחכים שנוחתים עלינו השקם וערב. לדעת המחבר, מאז קום המדינה דבר לא השתנה. הדבר השונה והיחיד שהשתנה מאז ועד היום הן הדמויות המגוחכות החדשות שקמו לנו כדי למוטט את עצבינו. לעיתים נוטעות בנו הממשלות תחושה שאנחנו חיים במדינה אוטופית, אולם כל בוקר אנחנו מתעוררים למציאות בנאלית. ההבטחות הן רבות ויש בינינו רבים המאמינים שהפוליטיקאים כיום הם אבות המדינה, אולם אבות המדינה בעבר הפכו כיום למילת גנאי הידועה כ"שמאלנים עוכרי ישראל". אילו הרצל, בן גוריון וז'בוטינסקי היו חיים כיום לדעת המחבר הם היו נחשבים לאבות "השמאל הישראלי".

רוי דוידזון (68), נשוי ואב ל-3, תושב נתניה, ולשעבר תושב חיפה. התגורר בוואדי סאליב. בשנות ה-70 המאוחרות למד מדעי החברה ועבד עד לפרישתו בחברת עמידר. מנערותו החל לעסוק במוסיקה - המורה למוסיקה שלו היה שייקה פייקוב (מלחין ידוע באותה תקופה). מאז ילדותו היו בו תכונות/כישרונות בתחום הכתיבה, הציור, והמוסיקה. כשסיים את שירותו הצבאי נסע לארה"ב לשלוש שנים שם נהג להופיע במועדוני לילה כזמר וגיטריסט בהופעות יחיד.

לאחר פרישתו, החל לעסוק בכתיבה ובהלחנת שירים. את ספרו "ארץ חמדת אבות" התחיל לכתוב בשנת 2013 כשמידי פעם זנח את המשך הכתיבה. בדיעבד התברר לו שזה עשה רק טוב לספר  והוא התחיל לכתוב אותו מחדש. את ההשראה לסאטירות קיבל לרוב מצפייה בטלוויזיה ומקריאה בעיתונות. בחופף לכך המשיך לשדרג את הספר הראשון שלו "בין קלנדיה לירושלים" שעד היום הוא ממשיך בכתיבתו.

רוי דוידזון מספר כי הוא ממשיך לעבוד על כתיבת ספרו השני "בין קלנדיה לירושלים". מדובר ברומן טרגי בין טייס ישראלי שמתאהב בפלשתינית מקלנדיה. בספר תיאור מאבקם של שני הגיבורים לשרוד את שתי החברות שאינן מוכנות לעכל את המפגש בין שתי דמויות כה שנות זה מזו.

"ארץ חמדת אבות" מאת רוי דוידזון. הוצאת ספרי ניב, 338 עמודים. מחיר לצרכן 70 ₪. להשיג בחנויות הספרים.

ספר אימון/ניהול חדשני: "היתרון האותנטי" מאת אמיר דרור
אימון קריירה בעידן של חדשנות


מרוץ הקריירה יכול להיות מתסכל גם אם השגנו רווחה כלכלית בעמל רב. אם לא מצאנו סיפוק ומימוש אישי נחוש שחיקה או קושי אחר. נוסף לכך חשוב לרבים למצוא איזון בין קריירה ומשפחה, מה שלא תמיד קל. ואם לא די, אנו חיים בעידן בו טכנולוגיה מטלטלת תעשיות ועולמות עיסוק רבים וכולנו חשופים לאיומים שבשינוי נקודת מבט יכולים להפוך להזדמנויות.

"היתרון האותנטי – אימון קריירה בעידן של חדשנות" מאת אמיר דרור הוא ספר הדרכה מכוון ובנוי לעבודה עצמית שמלמד לזהות הצלחות ולנתח יכולות כדי לייצר שינויים ממוקדים. הספר מדריך כיצד לברר את הצרכים מתוכם אנו יוצאים לעבוד.

באמצעות זיהוי אמונות חוסמות ויישום טכניקות ליצירת קודים חדשים נקל על הדפוסים להשתחרר. בצד המעשי נלמדות טכניקות ליצירת חדשנות ולגיבוש תכנית פעולה. מדובר במהלכים בוראי מציאות. בעידן של חדשנות ותהפוכות ככל שנטפח גמישות בתעסוקה ונייצר לעצמנו יתרון תחרותי תוביל אותנו הדרך למחוז חפצנו.

זיהוי כוחנו, סילוק חסימות ומטרה שתבטיח צמיחה זוהי תמצית השיטה.

העבודה בשיטה כוללת אפשרות חדשנית לקבלת ליווי אישי מקוון, בטכנולוגיית כתיבה משתפת. www.AuthEdge.co.il

אמיר דרור (65) אלמן, אב ל-3 ילדים, תושב קדימה, בוגר כלכלה ופסיכולוגיה באוניברסיטתCarleton  בקנדה, ובאוניברסיטת תל-אביב, יועץ ארגוני - שיווקי ומאמן קריירה לאורך יותר משני עשורים. הקים מערכי שיווק והדרכה בחברות בתחומי פיננסים, רכב, תיירות, לימודים ואחרים. כותב, מלמד, מפתח שיטת "היתרון האותנטי", מנחה סדנאות ומאמן אישי. השינויים ופריצות הדרך שבוגרי שיטת "היתרון האותנטי" חוללו בעשור האחרון הם העדות לאפקטיביות השיטה ולעוצמתה.


"היתרון האותנטי – אימון קריירה בעידן של חדשנות" מאת אמיר דרור. הוצאת המחבר, 175 עמודים, מחיר לצרכן 79 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים או דרך אתר המחבר: www.AuthEdge.co.il

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה