רשומות

יום שישי, 24 בפברואר 2017

לקראת פורים הוסיפו למשלוח המנות ספרי ילדים חדשיםכמו לפני כל חג, אני שמחה להמליץ לכם על ספרי ילדים שתוכלו לתת שי לחג.

הפעם, חמישה ספרי ילדים מעניינים ומוצלחים שמתאימים לגילאי הגן והכיתות הראשונות.

 "צידה לדרך" מאת לאה נאור

 


הספר המקסים של לאה נאור הוא, בעיניי, ספר חובה בכל בית. ספר שהפך לקלאסיקה וראה אור בעבר בהוצאת "כתר". כעת, הוציאו מהדורה חדשה לספר בהוצאת "טפר" וזו ההזדמנות לרכוש אותו לילדים.

 

אִם אַתָּה יוֹצֵא לַדֶּרֶךְ הָעוֹלָה אֶל הֶהָרִים, הִזָּהֵר שֶׁלֹא תִּקַּח אִתְּךָ דְבָרִים מְיֻתָּרִים. קַח חֲלוֹם, לא כָּבֵד מֶדַּי, וְשִׂמְחָה לא גְּדוֹלָה מִדַּי, וְגַם שִׁיר לא אָרוך מִדַּי. זֶה דַּי.- מתוך השיר "צידה לדרך"

שנתן את שמו לספר, הולחן על ידי נורית הירש ואהוב על מטיילים מכל הגילים.

 

הספר מכיל שירים וסיפורים לכל השנה שלעולם לא ימאס לחזור ולקרוא בהם. הם מעוררי מחשבה, מספרים על העולם, הם שמחים ולעיתים עצובים. עוסקים בבעיות של ילדים ובדרך להתמודד. הם מעוררים יצירתיות, הבנה לאחרים, ראיה מעמיקה וגם שמחה וחיוך.

 

הסיפורים: 'הגן של טובה', הכי גננת בעולם; 'שבר ענן', סיפור על ענן שבמקום להתענן היה מתאונן כל הזמן; 'אופנים משומשים', סיפור על סבתא של נועה שהייתה רוכבת על אופניים, ולא היה אכפת לה שאנשים מסתכלים וצוחקים;  'העולם מי זה?', סיפור על גוזל צעיר שפחד ללמוד לעוף אבל רצה לכבוש את העולם; 'גמדים בארגז המצעים', סיפור על שלושה גמדים: גם, מד ודים. גם, הגמד הכי חכם, מד, הגמד הכי נחמד, ודים שאוהב ילדים; 'הקיץ', שיר שהוא סיפור או סיפור שהוא בעצם שיר על הקיץ שהגיע במפתיע ושינה את מזג האוויר; 'מעשה בתרנגולת', הצגה על תרנגולת שלא רוצה לתת נוצה. וכמובן, גם המון שירים נהדרים.

 

סיבה נוספת לרכוש את הספר הם האיורים המקוריים והמיוחדים של דני קרמן. איורים קסומים, המעלים חיוך ומוסיפים לכתוב חן ויופי.


לאה נאור
היא סופרת, משוררת, פזמונאית ומתרגמת. כלת פרס זאב לספרות ילדים על ספרה 'מקהלה עליזה', עיטור אנדרסן הבינלאומי לתרגומי מופת על סדרת תרגומיה לספרי דוקטור סוס, פרס מפעל חיים מיוחד על תרומתה לספרות הנוער העברית מטעם אקו"ם, אות יקירת העיר הרצליה, 'פרס דבורה עומר' של משרד התרבות והספורט למפעל חיים.


בין שיריה הידועים: 'חיוכים', 'מקהלה עליזה', 'בואי אמא', 'קרנבל בנח"ל', 'איזה חג לי', 'הבית של פיסטוק', 'הלב' (שירו של מרקו), 'סרנדה לעדה', 'בואו נעשה שלום קטן' 'אדון  חרדון המפוזר', 'זרעים של מסטיק', 'ימינה שמאלה והלאה', ועוד. שיריה הולחנו על ידי מיטב המלחינים ובהם: משה וילנסקי, סשה ארגוב, נורית הירש, מוני אמריליו, נחום היימן, דובי זלצר, קובי אושרת ומתי כספי.

 

לאה נאור כתבה כ-50 ספרים. ביניהם: 'בואי אמא', 'מקהלה עליזה', 'זרעים של מסטיק' (שהופיע במהדורות רבות מאז שנות ה-60), 'מלך הילדים' (סיפורו של לוין קיפניס), 'המשורר' (סיפורו של ח"נ ביאליק), 'צייד הצבעים' (סיפורו של נחום גוטמן),  'מרכבה מזהב' (לפי ציוריה של תום זיידמן פרויד), 'חג לי' ו'קרוסלה' (בעקבות תכניות הטלוויזיה שיצרה וכתבה).

 

ברשומות הספרייה הלאומית מופיעים שמות 228 יצירות שלה. היא עיבדה למחזמר את 'אלוף בצלות ואלוף שום' של ביאליק, וכתבה מחזות: ביניהם: 'ארץ צליל', 'מה קרה בארץ מי',  'למה למשל משל' ועוד.

 

תרגמה ספרים רבים לעברית. ביניהם: 'חתול תעלול', 'אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים' ועוד שלושים ספרים של דוקטור סוס;  'שירים עליזים וחרוזים פוחזים' מאת רואלד דאל; 'הקטר הכחול שיכול' מאת ווטי פייפר; "סיפורי ככה זה" מאת רודיארד קיפלינג; ולאחרונה 'אמילי' – מבחר משיריה של אמילי דיקינסון.

 

לאה נאור מספרת כי בספר 'צידה לדרך' נאספו סיפורים ושירים שאהבה במיוחד, וסיפורים ושירים שנכתבו לספר הזה, למשל הסיפור על ילדי הגן של טובה שהלכו לבקר סוס.

 

"הגן של טובה", הכי גננת בעולם (מתוך הספר)

הגן של טובה אהב לטייל.
כל הגנים אוהבים לטייל, מי פחות ומי יותר. הגן של טובה אהב הרבה יותר.
כי זה היה גן כזה. עם גננת כזאת.
בכל בוקר פתחו הילדים את הריסים ואת התריסים. אם היה יום יפה הם לא אמרו: איזה יופי, יום יפה. הם אמרו: איזה יופי, יום טיול.
בוקר אחד היו עננים והשמש לא זרחה. אולי שכחה. הילדים היו עצובים, כמעט כולם חוץ מיוסי. יוסי נכנס לגן בריצה והיה לו טיול בעיניים, ובמקום להגיד שלום הוא אמר: היום מטיילים אל הסוס.
שלום יוסי, אמרה טובה.
שלום. היום מטיילים אל הסוס.
איזה סוס? שאלה טובה.
הסוס שהזמין אותנו. הסוס שראיתי בדרך מהבית. יש שם שדה שצמחו בו עשבים, ויש נחליאלי ויש סוס. והסוס רוצה שנבוא לבקר אותו היום.
איך אתה יודע מה הסוס רוצה? התעניינה טובה.
הוא הזמין אותי, ענה יוסי.
טובה לא התפלאה. היא הכירה את הילדים הרבה שנים, וכבר מזמן הפסיקה להתפלא.
איך הוא הזמין אותך? היא שאלה וכל הילדים הצטופפו מסביב לשמוע יותר טוב.
זה היה ככה, הסביר יוסי, אני ניגשתי אל הסוס ואמרתי לו: סוס סוס, אתה רוצה שנבוא לבקר אותך היום? והסוס אמר לי כן.
באיזו שפה הוא אמר לך כן? התעניינה טובה.
לא בשפה. בראש. הוא עשה בראש ככה, למעלה ולמטה. תנועה כזאת גדולה, וזה סימן של כן. הסביר יוסי בסבלנות, וגם הראה לה בראש שלו איזו תנועה גדולה עשה הסוס למעלה ולמטה.
טובה רצתה לצחוק אבל התגברה, כי כל הילדים היו רציניים ואף אחד לא צחק.
מה דעתכם, אנחנו יכולים לראות בזה הזמנה? שאלה טובה את הילדים.
בטח! אמרו הילדים בביטחון גמור. כי תנועה בראש למעלה ולמטה אומרת כן. כולם יודעים. וכולם אוהבים סוסים, וגם טובה... זה היה טיול נהדר. הנחליאלי עוד היה שם. גם הסוס, שהיה חום לבן עם כוכב קטן על המצח. הוא הפסיק לאכול עשב וצהל לקראת הילדים, כאילו שמח שהחליטו לבוא. טובה סיפרה להם על סוסי עבודה ועל סוסי רכיבה, ועל סוסים אצילים שעד היום מושכים את המרכבה של מלכת אנגליה, ועל סוסי מרוץ ועל כל הסוסים בעולם. הילדים דהרו במעגל גדול סביב הסוס. וגם טובה. כי טובה, אולי עוד לא אמרתי לכם, היא מין גננת שכזאת.

 

"צידה לדרך – שירים וסיפורים לכל השנה" מאת לאה נאור, איורים: דני קרמן, טפר הוצאה לאור, 61 עמודים. כריכה קשה, מנוקד. מחיר לצרכן 69 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: http://www.teper-p.co.il/

 

תמרי הולכת אל הגן מאת רוחה אברמן- ספר ילדים חדש


הדרך של תמרי אל הגן רצופה בהפתעות משמחות.

תָּמָרִי יוֹצֵאת בָּרֶגֶל אֶל הַגַּן, וּבְיָדֶיהָ קֻפְסַת אוֹצָרוֹת. בְּדַרְכָּהּ הִיא אוֹסֶפֶת מִסְפַּר פְּרִיטִים שֶׁמְּשַׂמְּחִים אֶת לִבָּהּ. אֶת הַפְּרִיטִים הַלָּלוּ הִיא מְבִיאָה אֶל יַלְדֵי הַגַּן, הַמַּמְתִּינִים לָהּ. מָהֵם הָאוֹצָרוֹת שֶׁמָּצְאָה תָּמָרִי?

 

הספר מספר את סיפור הדרך אל הגן, הדרך היומיומית הרגילה ההופכת עם תמרי למסע של גילוי והפתעה. תמרי הסקרנית מאוד שאוהבת את מה שסביבה. בהיותה כבת שנתיים כל הליכה אל הגן לוותה בעצירות רבות. היא נהגה ללכת ברגל בשבילי הקיבוץ עד שהגיעה אל הגן. לעיתים הטיול הזה של בוקר הפך למסע בשבילה כאשר על כל צעד ושעל היא נתקלה במשהו מרגש כל כך - עלה שנשר, נמלים ממהרות לדרכן, כלבלב שמלווה אותה בנביחות או החתול השכונתי שגאה כל כך לצעוד לצידה. תמר מתעכבת, בוחנת, מרימה חפצים ואת אלה שיכולה מכניסה אל תוך תיבת האוצרות שנמצאת בתיקה כדי שהילדים האחרים ייהנו כמוה מאוצרותיה. כך היא לומדת על העולם המקיף אותה, על הטבע ועל בעלי החיים השונים.

 

תמר מגיעה אל הגן ומצטרפת אל שאר הילדים. לגננת ולילדים היא מבהירה  שכל  האוצרות נאספו בטווח הקצר מהבית אל הגן.

 

דרך עיני הילדים הקטנים אנו חווים חוויות חדשות. בעיניה של תמר הכול כל כך יפה, חדש ומסקרן ואנו הבוגרים יכולים ללמוד בעזרתה דרך הסתכלות אחרת על הדברים היומיומיים שאנו פוסחים עליהם לרוב במרוץ החיים.

 

הספר עוסק במצבים שכל הורה נתקל בהם כשהוא יוצא אל הגן בבוקר. הילד מעדיף להתעכב  על כל מראה שנגלה אליו ודרך התהיות שלו הוא לומד את העולם סביבו.

 

האיורים המקוריים והנחמדים שבספר הם של עמרי כהן. איורים צבעוניים ושמחים שהוסיפו אור ויופי לכתוב.

 

"תמרי הולכת אל הגן" הוא ספרה השני של רוחה אברמן. ספרה הראשון "מעיני מדברת עברית"  עוסק בלשון, במטאפורות ובביטויי הלשון באופן שבו ילדים לומדים לדבר ומבינים את השפה. בספר ביטויי לשון ומטאפורות - מעניין לראות כיצד הם מבינים את השפה. מושגים וביטויים שלנו המבוגרים מובנים מאליהם נשמעים באוזני הילדים בצורה שונה. הם קולטים את המושג כפי שהוא באופן מילולי, ולכן בהתחלה מוזרה להם השפה.

 

"הספר 'תמרי הולכת אל הגן' הוא השני מבין הספרים שכתבתי על נכדיי. הראשון  'מעייני מדברת עברית' נכתב בעקבות התהליך שחוותה מעייני כשלמדה את השפה כשאנו המבוגרים חווים אתה את השפה ויופייה. הרעיון לכתוב את הספר עלה לאחר שאימה של תמרי סיפרה לי על חווית ההליכה אל הגן, על הרגעים של שתיהן בבוקר כשתמר מגלה דברים רבים ומתלהבת מהם בהתלהבות שמדביקה את הוריה. עם תמרי אנחנו פוסעים לעבר הגן וחווים שוב את הדרך המעשירה הזאת.  בעיניי  זהו סיפורם של הילדים כולם".

 

רוחה אברמן: "כבר מילדות אהבתי סיפורים וספרים. בשנים האחרונות אני כותבת סיפורים קצרים כתוצאה ממחשבות שצפו בעת נסיעה במכונית, מהרהורים שלי, זיכרונות שהודחקו וכדומה. הייתי רוצה לכתוב ספר למבוגרים, אבל הדברים אינם מגובשים עדיין ואני לא יכולה לציין על מה הוא יהיה. אני מתחילה לכתוב ואז מניחה לזמן מה כך מצטברים אצלי קטעים קצרים. בדרך עוד שלושה ספרים: שניים על נכדיי בועזי ואלוני ואחד על הבלגן במכונית של סבתא".

 

"תמרי הולכת אל הגן" מאת רוחה אברמן, איורים: עמרי כהן, טפר הוצאה לאור, עמודים לא ממוספרים. כריכה קשה, מנוקד. מחיר לצרכן 59 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: http://www.teper-p.co.il/

 

ספר "ראשית מידע"- הגוף שלנו

 


הספר "הגוף שלנו" מאת סטפני טרנבול, עוסק במכונה המורכבת שהיא גופנו ועושה זאת באופן קל לקריאה, בהיר ומותאם לגילאי 5-8. זוהי מהדורה מחודשת לסדרת הספרים "ראשית המידע" שיצאה הפעם בפורמט גדול ויפה. הסדרה נותנת מידע בסיסי וחשוב על נושאים שונים האהובים על הילדים.

 

בספר זה ילמדו הילדים, בין היתר, על גופנו המדהים, מסגרת העצמות, על השרירים, נשימה, מה תפקידו של הלב, כיצד פועלות האזנים, מה קורה למזון בתוך הקיבה, על עיניים וראיה. מובטח שתלמדו דברים נוספים על המכונה המופלאה שהיא גופנו. בסוף הספר נמצא עמוד מילים שכדאי לדעת.

 

האיורים בספר חשובים לא פחות מהטקסט ועוזרים להמחיש את הכתוב.

 

ספר מעניין, מעורר שאלות אצל הילדים ועוזר להם להבין איך בנוי גופם ואיך הוא מתפקד.

 

 

ספרים נוספים בסדרה: כלבים, חתולים, דובים, פרפרים, אפרוחים וגוזלים, סוסים, חיות מסוכנות, חיות לילה, רכבות, מטוסים, משאיות, יערות גשם, החיים בחלל, כבאים, הרי געש, מזג האוויר, הגוף שלנו, אנו אוכלים, אנטארקטיקה, החיים מתחת למים, סביבה ירוקה, דינוזאורים, כדור הארץ.

 

"הגוף שלנו – ראשית מידע" מאת סטפני טרנבול. הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים, כריכה קשה. מחיר לצרכן 68 ש"ח, מנוקד. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   

 

ספר "ראשית מידע"- דובים

 

"דובים", הוא ספר נוסף בסדרת "ראשית מידע", שיצאה לאחרונה במהדורה מחודשת בפורמט גדול. ספר שיש בו צילומים מרהיבים של דובים בחלקים שונים של העולם. דובים חומים, דובים לבנים וגם דובי פנדה.

 

בספר זה ילמדו הילדים, בין היתר, על הדובים עצמם, מה אוכלים הדובים? היכן חיים הדובים הלבנים? האם הם יודעים לשחות? על פרוות, כפות וטפרים, על התבגרותם, ותלמדו דברים נוספים על חייהם המרתקים של הדובים. בסוף הספר נמצא עמוד מילים שכדאי לדעת.

 

הטקסט קל לקריאה והוא מותאם במיוחד לילדי גן חובה וכיתה א' שמתחילים את דרכם בעולם הקריאה.

זה ספר מהנה מאד, מעניין ומביא מידע חשוב על דובים בעולמנו באופן שיעזור לילדים להכיר את החיה המדהימה הזו.

 

ספרים נוספים בסדרה: כלבים, חתולים, דובים, פרפרים, אפרוחים וגוזלים, סוסים, חיות מסוכנות, חיות לילה, רכבות, מטוסים, משאיות, יערות גשם, החיים בחלל, כבאים, הרי געש, מזג האוויר, הגוף שלנו, אנו אוכלים, אנטארקטיקה, החיים מתחת למים, סביבה ירוקה, דינוזאורים, כדור הארץ.

 

"דובים – ראשית מידע". הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים, כריכה קשה. מחיר לצרכן 68 ש"ח, מנוקד. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   

 

ג'וש הפרעוש מאת ליאור עקירב- ספר ילדים חדשג'וש הפרעוש, גיבור הספר, הוא פרעוש הגר בארץ עוש. ארץ הפרעושים. הוא פרעוש קצת שונה ואחר מכל הפרעושים. הוא סקרן, אוהב התעמלות קרקע וריקודים וגם יודע לנגן בכלי נגינה. לג'וש יש חלום. הוא רוצה להגיע אל האגם האדום, משם הגיעו הפרעושים הקדומים. אבל, שאר הפרעושים משכנעים אותו שאי אפשר לעשות זאת. ג'וש לא מוותר. הוא מתחיל להתאמן, מוצא לו חברה את טרמפולינה הנמלה המנסה לשכנע אותו לבוא איתה למסע ולבסוף הוא משתכנע ומצליח לצאת מארץ הפרעושים למסע אל האגם האדום.

הסיפור חביב ביותר ועוסק בתקווה, ניסוי ותהיה, בהצלחה ובמימוש חלומות. ג'וש הפרעוש הזעיר הצליח ובכך נותן תקווה גם לאחרים. כדאי לחלום ואפשר להגשים אם רק מאד רוצים. המציאות אולי מערימה קשיים אך ניתן להגבר עליהם ולהשיג את המטרות שהצבנו לעצמנו- זה המסר שהסיפור מעביר.

האיורים הנחמדים הם של אפרת גורקביץ והם צבעוניים ויפים.

 

"ג'וש הפרעוש" מאת ליאור עקירב. הוצאת ספרי צמרת. 23 עמודים. כריכה קשה.


 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה