רשומות

יום שני, 26 בספטמבר 2016

היכן תהיו בסוכות? ב"פסטיבל האתרוג" במועצה אזורית מנשה- מופעים, סדנאות, סיורים וטיולים


המועצה האזורית מנשה מקיימת לראשונה פסטיבל לכל המשפחה בחול המועד סוכות בתאריכים 19-20-21 אוקטובר 2016. מועצת מנשה נמצאת חמש דקות מכביש 6 (מחלף עירון) 50 דקות מתל אביב או חיפה ויש בה קיבוצים, ישובים קהילתיים, מושבים וכפרים ערביים. הפסטיבל המתקיים בשיתוף מרבד ירוק ואדי עארה ופורום ‘דרכים שלובות’ יהיה מלא באטרקציות תיירותיות, פעילויות לכל המשפחה, טיולים מודרכים, סדנאות ייחודיות, מופעי מוזיקה מסיק זיתים והכנת שמן זית.
לקראת הפסטיבל הצטרפתי לקבוצת עיתונאים ובלוגרים לסיור באתרי הפסטיבל. זה היה סיור חוויתי ולעיתים גם מרגש וזו הייתה הזדמנות מצוינת להכיר מקומות ואתרים שלא הכרתי. לפני שאספר לכם על הסיור ואביא את כל הפרטים, כמה מילים על פורום ‘דרכים שלובות’ איתם סיירתי בעבר במסגרת ‘לילות רמדאן’ – הפורום המאגד עמותות תיירות מקומיות ערביות ויהודיות פועל במסגרת עמותת ‘סיכוי’- המקדמת חברה שוויונית משותפת לערבים ויהודים ופועלת לקידום תיירות משותפת. אני חייבת לפורום תודה גדולה וזאת מכיוון שלפני שסיירתי איתם, כשהייתי שומעת אום אל פאחם, ג’ת, ואדי עארה, בקה אל גרביה- הייתי אומרת “אין לי מה לחפש שם ואין מה להסתובב שם”. ואני מניחה שאני לא היחידה. בזכות הסיורים איתם הכרתי מקומות מרתקים, אנשים מעניינים, פעילויות ואטרקציות בישובים הערביים שהתלהבתי מהם מאד. היום, אני שמחה  לבקר בכפרים הערביים וממליצה לכולם לבקר, להכיר וליהנות.
ראש המועצה האזורית מנשה, אילן שדה, ששוחח איתנו אודות הפסטיבל הדגיש את הייחודיות של חיים בשיתוף עם ערביי הסביבה. מערכת היחסים שבין המועצה לכפרים והישובים הערבים היא הרמונית וחמה וכוללת שיתופי פעולה רבים בין אם מדובר באזורי תעשייה, בפעילויות משותפות, במשלחות הנוסעות יחד לחו”ל וכך גם בפסטיבל האתרוג. ולאחר ההקדמה הארוכה בואו להתלהב יחד איתי מהחוויות הרבות שממתינות לקהל המבקרים בפסטיבל.
                                   ראש המועצה- אילן שדה

 מה מחכה לכם?
התנסות במסיק זיתים והכנת שמן זית בחצר ראשונים בעין שמר ובחווה הכפרית לשלום בבקה אל גרביה* נסיעה בטרקטור ואפיית לחמניות וביקור במוזיאון חצר ראשונים בעין שמר *קטיף צמחי תבלין והדגמת זיקוק שמן אתרי ב”רוח שתות” בגן שמואל * סיור ופעילות במוזיאון מורשת הכפר הערבי בכפר אום אל קטף  * סדנה מוסיקאלית בשיתוף הקהל בקונסרבטוריון “אל – קינדי” בג’ת * צמחים טורפים וצמחים קסרופיטים “חי צומח דומם” בתלמי אלעזר * סיור בכפר קרע וסדנת סמבוסק משפחתית * חגיגת ארבעת המינים ב”תבלין בגן” – גן שומרון, חיבור לירוק המרפא ביצירה מהטבע, טיפול בצבים, הכנת מזון מהטבע וחליטות* היכרות עם איש הפסיפלורה בעין עירון ותהליך הכנת שיכר הפסיפלורה המשובח * “אומנים על ההר” – מוסיקה, אמנות ורוח בקציר. (הסדנאות מתאימות לכל המשפחה בעלות של בין 25-45 ₪.)
בנוסף- טיולים חוויתיים מודרכים לכל המשפחה: *בעקבות “פולמוס האתרוגים” *עינות ותל אסוויר * חוויות ביער אלוני יצחק * שפת הטבע במסלול האלונים העתיקים ועוד.
“שוק חקלאי חברתי מנשה” יציע תוצרת חקלאית מקומית במחירים מוזלים באוהל החקלאיים במרכז המסחרי של מנשה. מגוון מסעדות ובתי קפה באזור יתנו הנחות מיוחדות בימי הפסטיבל למשתתפי הפסטיבל.
לצד האטרקציות התיירותיות יתקיימו במשך היום והערב, מופעי מוסיקה, הצגות לילדים, מופעי חוצות ססגוניים, קרקס שבזי, קבלת שבת משותפת ועוד פעילויות ללא תשלום.
 אנחנו התחלנו את הסיור בקונסרבטוריון אל קינדי שבכפר ג’ת.- תשאלו מה המיוחד בכך? ובכן להקים מרכז למוזיקה בישוב מוסלמי אינו דבר פשוט. רק בזכות חלום של איש אחד שהתעקש, מרד ואף נזרק מהבית כשהודיע להוריו על רצונו ללמוד מוזיקה, הוקם המרכז. מוסא כלף הוא האיש שחלומו התגשם. כיום נגן עוד מפורסם שעבר קשיים רבים כדי להיות מוזיקאי. בנו, מוחמד, שמנהל את הקונסרבטוריון סיפר לנו אילו קשיים עבר אביו כדי ללמוד מוזיקה ואף הוא למרות שגדל בבית מוזיקלי חווה התנגדות לרצונו לנגן בכינור. אביו החליט שעליו להיות רופא שיניים. לבסוף הסכימו שילך ללמוד בתנאי שיעשה דוקטורט ולא ינגן כמו אביו, בחתונות. מוחמד למד באוניברסיטת חיפה ואחר כך באוניברסיטה העברית. השתלב בתזמורת היהודית – ערבית וניגן בחו”ל. לבסוף, החליט לחזור לג’ת ולעזור לאביו בהגשת חלום הקונסרבטוריון. כיום, לאחר שהצליחו לשכנע את השייחים והמנהיגים לומדים במרכז כ-100 תלמידים המגיעים מכל האזור. בנים ובנות יחד. מוחמד כלף מאמין שהמוזיקה תורמת לערכים, לסביבה הרמונית ולאחווה. המרכז פעיל, תוסס ומצליח במשימת הנחלת התרבות המוזיקלית לדור הצעיר ברחבי המשולש.מוחמד כלף מנעים לנו בנגינתו על הכינור יחד עם חבר.
בסוכות:
סדנה מוסיקלית ועוד לכל המשפחה
סדנה מוסיקאלית עם מוסא ומוחמד כלף , סיפור אישי משולב בנגינה – כינור עוד.  הסבר על ז’נרים מרכזיים במוסיקה ערבית תוך מתן דגש על תבניות קצב נפוצים מהמוסיקה הערבית- שיתוף הקהל בקצב ושירה.
תאריכים: 19-20/10משך פעילות: מחזור פעילות 1 באורך שעה וחצי בשעה 11:00
הרשמה מראש: נדרש
עלות: מבוגר 25  ₪ / ילד 20 ₪ טלפון: 050-4466260 מוחמד חלף
מג’ת נסענו אל בקה אל גרביה לביקור בחווה הכפרית לשלום שאותה מנהלת חנאן אבו-מוך. חנאן, אישה  נמרצת וחכמה מעסיקה בחווה נשים מוסלמיות, כדי להעצים ולחזק אותן. מי שלא למדה ואין לה תואר במגזר הערבי מנוצלת ומשלמים לה סכומים זעומים וחנאן מנסה לשנות זאת. בשיתוף עם בעלה אבו ג’מיל בנו חווה אקולוגית חינוכית מתוך מטרה לשמור על המורשת, לחנך לקיימות ואיכות הסביבה ולגשר בין הדתות והעמים. החווה ממוקמת בנוף משגע, בלב מטע זיתים ומגיעים אליה קבוצות ילדים, בעיקר מהמגזר הערבי ללמוד על איכות הסביבה ולחוות את פעילויות העבר. הילדים שמגיעים לפעילויות מקבלים- ארוחת בוקר, סבון, חליטות עשבי מרפא, שמן, ועוד. מקום מדהים עם פעילויות מיוחדות ושווה מאד להגיע עם המשפחה ולבקר.

                                      מנכ"לית החווה חנאן אבו מוךבסוכות:
חגיגת מסיק זיתים חוויה כפרית
מגוון פעילויות לכל המשפחה בחווה אקולוגית קסומה: קבלת פנים וכיבוד קל, מסיק זיתים ( בשיטת – חליבה , נקיפה, גרגור ) * ריסוק הזיתים בבית בד מסורתי, אצירת השמן, • דפיקת הזיתים ותהליך ההכנה עם התבלינים * אפיית מנקושה ( פיתה עם שמן זית וזעתר ) בטאבון העתיק * ביקור בבית העתיק , תצוגה של כלי עבודה, כלי מטבח, ודברי נוי מימי קדם, הדרכה על הכלים מתובלת בסיפורים על חיי סבינו וסדר יומם * סדנת חינה- הדגמה של טקס חתונה מסורתי עם הלבוש, המוסיקה, החנה ושאר הפעילויות המרתקות של החתונה הערבית * פעילות ספורט ומשחק אתגרי בטבע
ניתן לרכוש ממוצרי החווה: שמן זית, דבש קוסמטיקה טבעית, זעתר ועוד
מומלץ להגיע עם לבוש נוח, נעליים, כובע ומים.
תאריכים: 19-20/10משך פעילות: 10:00-16:00 – מחזור פעילות 3 שעות
הרשמה מראש: אין צורך
עלות: 40 ₪ (ילד משלם מגיל 4, גימלאי 35 ₪ )טלפון: 052-5446399 חנאן  חוות אבו ג’מיל בWAZE בקה אל גרביה
התחנה הבאה בסיור- חוות התבלינים של נאווה שימשי ‘תבלין בגן’ מגן שומרון. נאווה הנמרצת והחייכנית  תכבד אתכם מיד בכניסה במשקה צמחים בריא ועוגה בריאה, תלמד אתכם על היתרונות שיש בשתיית חליטות עשבי מרפא ואיך עושים שייקים מבריאים. ובינתיים, כשהמבוגרים ילמדו על מוצרי הבריאות, הילדים ישחקו עם הצבים אותם היא מגדלת. נעים מאד לשבת בחצר החווה לשמוע על תבליני המרפא האורגניים, “עדיף לחלוט ולא לחלות”- אומרת נאווה. לסייר בחממה וליהנות מצל עצי הפקאן. אפשר לרכוש במקום חליטת בריאות ועוגיות בריאות אורגניות עבודת יד.

בסוכות:
חגיגת ארבעת המינים
בחווה מתחברים לירוק המרפא ,בטעימה,בהכנת מזון מן הטבע,ביצירת עבודה מן הטבע,בטיפול בצבים מוגנים,האכלה ויחס חם, בשתילת צמח מרפא. הכנת פיתות על הסאג’, כל ילד יקבל עציץ ששתל. המבקרים יתכבדו בשיק פירות, חליטת צמחים ועוגת בריאות.
תאריכים: 19-20/10שעות: 10:00 – 16:00
משך פעילות: שני מחזורי פעילות של 3 שעות כל אחד בשעות 10:00, 13:00
הרשמה מראש: הרשמה מראש
עלות: ילד 40 ₪  / מבוגר 30 ₪
טלפון: 052-3719196 נאווה
התחנה הבאה- חצר ראשונים בעין שמר. בחצר ההיסטורית של עין שמר לומדים על חיי החלוצים. על הקדחת שאילצה אותם לעזוב את המקום ועל החיים בקיבוץ. במקום יש מוזיאון היסטורי נחמד המציג את ימי ראשית ההתיישבות. יש בו חדר אוכל משוחזר ובו דמויות מהתקופה ההיא. כמו- מבשלת, שומר לילה, פועלים חקלאיים, סדרן עבודה ועוד. בנוסף יש מוזיאון לטרקטורים ישנים ששוקמו ויש רכבת עתיקה שנמצאת בתחנת רכבת משוחזרת. במקום יש פעילויות רבות לכל המשפחה ונותנים לילדים לאפות לחם, להפיק שמן ולהתנסות בחיי הקיבוץ של פעם.


בסוכות
מזית לשמן חוויה לכל המשפחה
התנסות במסיק זיתים, השתתפות פעילה בהפקת שמן בבית בד מראשית המאה הקודמת. סיור במוזיאון כולל סרט אור קולי, אפיית לחמניות במאפיה המשוחזרת. נסיעה העגלה רתומה לטרקטור וסיור חוויתי ברכבת האלונים. פעילות יצירה לילדים  (מומלץ לבוא בבגדים שניתן ללכלך). בכדי להנות מכל הפעילויות מומלץ להגיע עד השעה 12:30 ובשישי עד השעה 11:30.
תאריכים: 18,19,20,22/10  שעות: 10:00 – 16:00
21.10 – בשעות 10:00-14:00משך פעילות 3 שעותהרשמה מראש: אין צורךעלות: ילד מגיל 5 -  45 ₪ / מבוגר – 45 ₪ / פעוט (2-5) – 40 ₪ / גמלאי – 40 ₪
טלפון: 04-6374327
ולסיום הסיור קצת שיכר אצל איש הפסיפלורה ממושב עין עירון. שי פיישבין הוא איש הפסיפלורה. מהנדס אלקטרוניקה שהחליט שרוצה לעסוק בהוראה ובמשך 166 שנים עבד כמורה ומחנך. המפנה חל כשטעם ליקר שזיפים שהכינה שכנתו ואז החליט שהוא יכין ליקר פסיפלורה. אחרי 35 ניסיונות הצליח להפיק שיכר שכולם גמרו עליו את ההלל. הוא החל למכור את השיכר בירידים, ומשם התפתח וצמח. זכה פעמיים במדליית זהב בתחרויות ליין ושיכר. במשקה 12% אלכוהול והוא משקה קינוח טעים מאד, עדין ובעל טעם וריח שאי אפשר לטעות בהם של פסיפלורה טרייה. קבוצות יכולות להגיע בתיאום מראש ולסייר במטע הפסיפלורה, לשמוע משי על אודות המשקה ואף לרכוש אותו.
בסוכות:
חקלאות תעשייה ומה שביניהם – מפגשים עם איש הפסיפלורה – שיחה וסיור במטע הפסיפלורה.
יצירה לילדים. ערכת חידה סובב עין עירון*.
תאריכים: 19-20/10
משך פעילות: שלושה מחזורי פעילות של שעה אחת – בשעות 10:00, 12:00, 13:00
הרשמה מראש: אין צורך
עלות: ללא תשלום המעוניינים יוכלו לרכוש ערכת חידה סובב עירון ב 20 ₪  למשפחה.
טלפון: 052-7543000 שי
פעילויות ואטרקציות נוספות
חי צומח דומם  – האטרקציה של דני במושב תלמי אלעזר:
ב”אטרקציה של דני” ממתין לכם דני בן-אברהם עם סיפור חיים של מימוש חלום חייו. לאחר שנים רבות כיועץ פנסיוני, יצא לפנסיה, מימש את אהבתו והתמחה בצמחים המותאמים לתנאי יובש  (צמחים סקרופיטים) תוך כדי הקמת תצוגה בוטנית מרהיבה והפיכתו למומחה בין לאומי בנושא.
בסוכות: סיור מודרך בתערוכת צמחים קסרופיטים. ולהכיר ולראות צמחים שטרם נראו בארץ . סדנת בונזאי קצרה, המתאימה לכל המשפחה מגיל 6 מעלה. המבקרים יקבלו את הצמח להמשך גידולו בבית.
תאריכים: 19-20/10
משך פעילות: שני מחזורי פעילות של שעה אחת – בשעות 10:00, 13:00
הרשמה מראש: הרשמה מראש
עלות: ילד 20 ₪  / מבוגר 25 ₪
טלפון: 050-7324444 דני
מוזיאון מורשת הכפר הערבי – אום אל קטף
מוזיאון קטן ומרהיב, הכולל תצוגה של פריטים מהמורשת הערבית המקומית. כלי עבודה בבית ובשדה, מסמכים ולבוש מתובלים בסיפוריו של מקים המוזיאון עבד אל רחים כבהא.
בסוכות:
מגוון פעילויות להיכרות עם הכלים החקלאיים, טחינת חיטה באבני ריחיים, שאיבת מים מהבור, זיהוי פתגמים, הכנת פיתות.
תאריכים: 19-20/10
משך פעילות: מחזור פעילות כשעתיים וחצי. הדרכה במוזיאון וסיור בכפר בשעות 10:00, 12:00, 14:00.  פעילות לילדים לאורך היום.
הרשמה מראש: ללא
עלות: מבוגר 30 ₪,  ילד 25 ₪
טלפון: 052-3853995 עבדול רחים כבהא
רוח שתות ליד המרכז המסחרי בגן שמואל
שדה חקלאי לגידולי תות שדה ופטל, באווירה אחרת. אנו מזמינים אתכם להתנתק לשעה קלה  מהיומיום הדיגיטלי ולבוא אלינו. לגעת באדמה, להרגיש את הקרקע, לראות את הצבעים, לנשום את הריחות ולחוות את הטעם של פעם. להרגיש את טעם התות כשעוד היה אפשר לאכול אותו ישר מהשדה, ללא טעמי הלוואי של הריסוסים.
החקלאות שלנו משלבת חקלאות מתקדמת עם חקלאות מסורתית. כאן תלמדו על גידול במצעים מנותקים, הדברה ביולוגית מלאה – הימנעות משימוש בחומרים כימים, תהליכי הכשרת קרקע ודישון ממוחשבים ומתקדמים, שימוש חוזר במים ושימוש בכוורות דבורים לצרכי האבקה. חקלאות מתקדמת אך מחויבת אקולוגית לשמירה על הסביבה.
אצלנו תוכלו אתם וילדיכם לקטוף את התותים שלנו ולאכול ישר מהשדה, בביטחון מלא שהם נקיים לחלוטין משאריות של חומרים רעילים!  כמו כן כחלק מהאידיאולוגיה של המקום וכתרומה לקהילה ברוח שתות מועסקים מאז הפתיחה ב 2011 שישה עובדים בעלי צרכים מיוחדים ממעון של בית אקשטיין, בנוסף קיימת חממת נגישות המאפשרת לבעלי קושי בניידות לקטוף תותים היישר מהשיחים כמו כולם.
בסוכות:
הכרה וקטיף צמחי תבלין
האבקה ע”י דבורים ותצפית בכוורת שקופה. שעשועונים וחידונים. סדנת יצירה של שקיות ריח או סבון ריחני. הדגמת זיקוק שמן אתרי. הכנת פיתה מתובלת בטאבון. תה צמחים.
תאריכים: 19-20/10
שעות: 10:00-16:00
משך פעילות: שלושה מחזורי פעילות של שעתיים כל אחד בשעות 10:00, 12:00, 14:00
הרשמה מראש: נדרש
עלות: מעל גיל 5- 40 ₪ גילאים 3-5 – 30 ₪
טלפון: 052-5446399
אמנה  כפר קרע
אמנה, מנהלת עמותת “למענך למודעות” להעצמת נשים בכפר קרע, יזמית עסקית ומנהיגה חברתית,  דרך סיפורה האישי, תוביל אתכם למסע מרתק וייחודי בחברה הערבית ובואדי עארה.
בסוכות:
כפר קרע- תרבות וטעמים
סיור קצר בכפר ריחות וטעמים, ביקור במסגד, סדנת סמבוסק בביתה של אמנה, הסבר על הלבוש המסורתי הערבי.
תאריכים: 19-20/10
משך פעילות: מחזור 1 בכל יום בשעה 10:00
הרשמה מראש: נדרש
עלות: 30 לילד, 40 למבוגר
טלפון: 054-6763635 אמנה כנעאן
השוק החקלאי חברתי בגן שמואל (מרכז הקניות)
כל יום חמישי בין השעות 15:00-22:00 במרכז המסחרי בגן שמואל.
חיבור בלתי אמצעי בין החקלאים לצרכנים.  בואו לרכוש תוצרת חקלאית טרייה איכותית ומוקפדת במחיר שהוא מצוין עבורכם ועבור החקלאי.
בסוכות:
חיבור בלתי אמצעי בין החקלאים לצרכנים. בואו לרכוש תוצרת חקלאית טרייה איכותית ומוקפדת במחיר שהוא מצוין עבורכם ועבור החקלאי.
תאריכים: 20/10
משך פעילות: 15:00-22:00
הרשמה מראש: אין צורך
עלות: כניסה חופשית
טלפון: *9212
טיולים ופעילויות בטבע.
·         טיול בשמורת היער הקסומה של אלוני יצחק בשילוב פעילות OUTDOOR חוויתית לכל  המשפחה– מדריך צביקה גולן
·         בשביל העצים העתיקים – טיול בטבע אל עץ האלון העתיק ובור המים הנעלם. במהלך הטיול הפעלות ומדרשי עצים, צורות צמיחה שונות במשפחה בחיים וביער, למידה על הטבע ועל טבענו, הכנת מדורה.  – מדריך יזהר הס – “דרך הלב”
·         פולמוס האתרוגים
אירועי תרבות:
יום רביעי – 19/10/2016
מיקום: חורשת הזיתים בישוב קציר
16:30-19:30 הפנינג, אמנים, הולכי קביים, להטוטנים ופעילות של צופי קציר.
18:00-18:40  ”דולמן”  one man show-
18:40-19:15    מחולות קציר
20:15- 19:30    מופע מרכזי – אליעד
יום חמישי – 20/10/2016
מיקום: מתחם אולם המופעים בקיבוץ גן שמואל
17:30-18:30   הצגת ילדים: “הענק הכי יפה בעולם” – תיאטרון אגדית
18:30-19:30   קרקס שבזי במופע “מפגשים באוויר”
20:00-20:30   הרכב הג’אז “מוזיכלי”
20:30-21:30   מופע מרכזי – אמיר דדון בהופעה חשמלית
יום שישי – 21/10/2016
מיקום: החממה האקולוגית בקיבוץ עין שמר
10:00-12:00    סדנאות ברוח החג ושבת בחממה ובסוכה
10:00-10:45    הצגת ילדים: “שבת הזהב” –  תיאטרון אורנה פורת
11:00-11:45    מופע “דולמן” one man show -
12:00-13:00    קבלת שבת מוסיקלית עם “פרשת דרכים”
פרטים נוספים באתר מ.א. מנשה http://www.menashe.co.il/
ובאתר מרבד ירוק : http://www.wadiara.org.il/

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה