רשומות

יום שני, 19 באוגוסט 2019

מבחר ספרי קריאה של כותבים ישראלים העוסקים באהבה, בכאב, בפרידה ובתקווהששה כותבים ישראלים שונים מאד זה מזו, כותבים על נושאים מגוונים העוסקים בכל מה שמעסיק את כולנו. גל אלברמן שחקן כדורגל ידוע מספר על חייו ככדורגלן ועושה זאת באופן מרתק. דובי ברק ברומן אהבה ישראלי. הדסה קלוש ברומן הסטורי על תקופת פרוץ המרד לאחר חורבן בית המקדש. סילביה ברזני ברומן עכשווי מאד שתחילתו באינטרנט. דניאלה שטינמץ מביאה את סיפורי ילדותה כיתומה הנודדת בין מנזרים ובתי מסתור בפולין. סיפור נוגע ללב מאד. ולבסוף נירית הלבני ברומן אהבה העוסק בנעורים וזקנה, דת, בריאות וחולי וגם תקווה.

"מאחורי כל זה" מאת נירית הלבניספרה של נירית הלבני המתין על המדף זמן ממושך. כשהגעתי אליו לבסוף נכבשתי מיד וזאת כיוון שסיפורה עוסק בנו, הישראלים. והוא כתוב באופן המאפשר הזדהות, הבנה וחמלה. נושאים כבדי משקל מוצאים את ביטויים בסיפור המסע שרקמה. נעורים מול זקנה, בריאות מול חולי, חילוניות מול דתיות, אהבה מבוגרת מול אהבה צעירה. כל זאת תוך תיאור מסע של שני גיבורי הספר בשביל ישראל.

גיורא ועמיחי יוצאים, כל אחד בנפרד, למסע בשביל ישראל. גיורא בן דוד חולה באֵי-אל-אס. גיורא הוא חקלאי, למוד עבודה וקשוח המנסה דרך הצעדה להחזיר לעצמו את השליטה על גופו. הוא יודע שיש לו רק שתי אפשרויות: להיכנע למחלה או לנסות להכתיב לעצמו את עלילת חייו. עמיחי סגל, צעיר דתי, מתאהב בעל כורחו בתמר, מדריכת ספורט שפגש בצבא. הוא חובש כיפה, היא קיבוצניקית חילונית. הוא יוצא למסע שנועד לקרב אותו לעצמו. שני גברים שונים לחלוטין ושביל ישראל אחד שיחבר אותם זה לזה, צעד אחרי צעד.

שני גברים הבאים מרקע שונה, עם אידאולוגיה שונה וראייה אחרת. שביל ישראל מפגיש ביניהם ומתוך השוני צומח החיבור. הם מכירים, מקשיבים זה לזה, מטלטלים רגשית ומשתנים.

את הספר כתבה הלבני תוך כדי שהיא צועדת בשביל ישראל. צעידה שהפכה משמעותית עבורה ובכל שנה צעדה קטע של 100 ק"מ מהשביל. בשנה החמישית החלה לכתוב את הספר. שם הספר "מאחורי כל זה" הוא פאראפרזה על שם ספרו של עמיחי "מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול" ואכן גיבורי הספר מצטטים ממנו.

ספר מרתק ומומלץ.

"מאחורי כל זה" מאת נירית הלבני. הוצאת דניאלי ספרים, 376 עמודים. מחיר לצרכן 74 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים

"פרידה אחת יותר מדי" מאת דניאלה שטינמץ


סיפורה של דניאלה שטינמץ נגע מאד לליבי. סיפור מרגש ומטלטל שכתבה לזכר בתה תמי שנפטרה מדום לב בהיותה בת 22.

דרך 4 סיפורים שנכתבו בתקופות שונות מביאה שטינמץ את סיפור השואה האישי שלה, את עלייתה לארץ, השתקמותה וחייה כאן, בישראל.

בספר מתארת שטינמץ איך התגלגלה כיתומה משני הוריה שנספו בשואה בין מקומות מסתור ומנזרים. כפעוטה יתומה משני הוריה היא נדדה והיטלטלה בין מקומות מסתור ומנזרים, עד שבדרך לא דרך הגיעה לארץ, מצאה בית חם והורים אוהבים והקימה משפחה מאושרת.

דניאלה שטינמץ נולדה בקטוביץ' שבפולין בשנת 1938 כדניאלה יוזפינה רייס. הוריה, רנייה ואנשל (בולק), נספו בשואה ואילו היא ניצלה בזכות דודתה סטשה שהעבירה אותה למנזר. "אין לי זיכרון משמעותי ומובהק של רגע הפרידה מהוריי כי הייתי קטנה מדי. אני זוכרת במעומעם את הנסיעה ברכבת ואת דודה שלי שקיבלה אותי בסוף הנסיעה. היא ניצלה בזכות הניירות האריים שהחזיקה בהם וסידרה לי ניירות דומים. בהתחלה גרתי איתה, אבל אחרי תקופה מסוימת היא העבירה אותי למנזר כי היה קשה לה כלכלית. היה רעב והיא הייתה צריכה לעבוד למחייתה".
ב-5 באוגוסט 89', בזמן ששהתה עם בעלה בחופשה באי קוואלו מדרום לקורסיקה, קיבלה בשורת איוב. "היינו במקום נופש חלומי", היא נזכרת. "באותה תקופה לא היו מכשירים סלולריים. התקשרתי הביתה כדי לשאול מה נשמע ואז אבא שלי בישר לנו שתמי, הבת שלי שהייתה אז בת 22, נפטרה מדום לב". 

המוות של תמי ז"ל התרחש חודש וחצי לפני נישואי אחיה הבכור, רז. למרות הטרגדיה החליטה המשפחה לא לדחות את החתונה, אותה מתארת שטינמץ כאירוע עצוב מאוד בלי מוזיקה וריקודים."

על משמעות שם הספר מספרת דניאלה שטינמץ:  "פרידות הן דבר מכאיב בדרך כלל, ועד שהגעתי לארץ התנסיתי ברבות מהן. והנה, כשכבר קיוויתי שלא אתנסה יותר בכאב הלב שהן מביאות איתן, נחת עליי האסון הגדול ששבר את לבי". 

"פרידה אחת יותר מדי" מאת דניאלה שטינמץ. הוצאת ידיעות ספרים. 304 עמודים. מחיר לצרכן 98 שקל. להשיג בחנויות הספרים ברחבי הארץ או בחנויות הספרים המקוונות.


"שרול" מאת דובי ברקהרומן שכתב דובי ברק עוסק באהבה, החמצה והשלמה.

שרול הוא איש אקדמיה בגמלאות, קיבוצניק לשעבר, שיום אחד מגיחה לחייו סטודנטית צעירה ויפה שמבקשת להכיר אותו. כמובן שזה מחמיא לו, אבל הוא לא יכול להימנע מהשאלות המתבקשות: מדוע פנתה דווקא אליו? מה הן בדיוק כוונותיה?

הקשר המיוחד ההולך ונרקם בין השניים, לצד סיפור חייו ואהבתו הגדולה מן החיים למזי, בת למשפחה דתית מזרחית, אהבה שלא עמדה במבחן הזמן, יוצרים תמונה מעניינת, נוגעת ללב ורבת רבדים הן שלו והן של החברה הישראלית.

זהו סיפור על אהבה בלתי אפשרית. סיפורי החיים של אשתו ושל הוריו של שרול, לצד סיפור חייה של מזי ושל משפחתה, שזורים היטב זה בזה ובהוויה הישראלית, ויוצרים פסיפס אנושי מעניין וסוחף המתואר בשפה קולחת ועשירה.

המחבר דובי ברק נולד ב-1950 בירושלים, גדל והתחנך בקיבוץ מעוז חיים ובקיבוץ יסעור. למד באוניברסיטה העברית בירושלים, בעל תואר שני במחשבת ישראל. עסק שנים רבות בחינוך, בהוראה ובהנחיית מורות, ופרסם ספר בשם "חינוך בשיעור" (2011).
"שרול" מאת דובי ברק. הוצאת הספרים "אוריון", 243 עמודים. מחיר לצרכן 65 ₪. להשיג בחנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il.

"הסיפור שלי עליך" מאת סילביה ברזניסיפורה של אישה המגלה את כוחותיה ויכולותיה.

גיבורת הספר חווה משבר בחיי נישואיה לאחר הלידה. ההיריון והלידה מובילים אותה גם למאבק מייאש עם המשקל. במהלך העלילה היא הופכת מאישה מלאה וכבויה בעלת דימוי גוף נחלש אחרי לידה, לאישה מלאת אנרגיה שמקבלת את גופה ומיניותה באהבה ומלמדת גם את הקוראות לאהוב את עצמן.

במרכז הספר ניצבת דמותה של שירלי, צעירה בת 29. אנו פוגשים אותה ברגע הלידה ומיד אחריו אנו מתוודעים למערכת היחסים הקשה שלה ושל בעלה. השניים אינם מסוגלים להתמודד עם הקשיים הכלכליים שלהם. שירלי מרגישה חסרת אונים ושוקעת בעצבות ואילו בעלה מתעלם מהקשיים ומסתגר בעצמו.

שירלי היא בחורה חולמנית שמעדיפה לברוח מהמציאות כשברקע מוסיקה שמתאימה לחלומות בהקיץ. חלומות רבים של שירלי עוסקים במין ובמיניות והיא מוצאת עצמה נוגעת בעצמה, אך השינויים שחוללו בגופה ההיריון והלידה משפיעים על הדימוי העצמי שלה והיא מתקשה להיזכר בדברים שהסבו לה אושר בעבר. הקשר שלה עם בעלה רווי מריבות, והתינוק הופך להיות כל עולמה.

ערב אחד היא נכנסת לפורום אקראי באינטרנט ומגלה עולם שלם. היא פותחת כינוי אנונימי שבו כל האישיות השמחה והסקסית שלה חוזרת ומקבלת ביטוי יותר חזק. הקלות שבה המקלדת גומעת מילותיה ממכרת והיא נשאבת לעולם מקביל. היתקלות מקרית בפורום יוצרת קשר וירטואלי אינטנסיבי. שני הצדדים בוחרים להישאר אנונימיים ומשוחחים זה עם זו על תחושותיהם. שירלי מגלה שהגבר מהצד השני מזהה את המצוקות שלה מבעד למילים הכתובות ומצליח להעביר אליה כוחות להתמודד עם הקשיים השונים בחיי היום יום שלה. לצד התמיכה שהוא מושיט לה, הוא מחמיא לה על דרך הביטוי הנפלאה שלה ועל כתיבתה השנונה. למרות הקרבה בין השניים, שירלי אינה מספרת לו שהיא נשואה והם לא נפגשים. השיחות האלה מחזקות את שירלי והיא מחליטה להתגרש ולהתחיל חיים חדשים. 

לאחר גירושיה מגלה שירלי מחדש את מיניותה במפגשים שונים ומאתגרת את עצמה בחציית קווים - היא בוחרת להפוך את הקשר הוירטואלי לממשי. הרעב והכיסופים לחופש והגשמה עצמית מציפים אותה והיא שוקעת במערבולת של תאוות, יצרים וסקס כוחני שבודק גבולות ואושר חדש. היא והגבר המסתורי עמו התכתבה זמן רב נפגשים ובין השניים מתפתחת מערכת יחסים סוערת וייצרית. שירלי מגלה מחדש את האושר כאימא וכאישה עד שהחיים מתהפכים שוב. בנה של שירלי מאובחן על הספקטרום האוטיסטי והגבר עמו החלה את חייה החדשים בוחר להתרחק.

אושר זמני, ראשה שרק החל להרים עצמו מונמך בחבטות קשות. היא הפסידה בקרבות. האם תנצח במלחמה? הוא אמר שהיא יהלום לא מלוטש, שהיא נסיכה אבודה שעוד תהיה מלכה חזקה.

"הסיפור שלי עליך" מאת סילביה ברזני. הוצאת ספרי ניב. 359 עמודים, מחיר לצרכן 79 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים ברחבי הארץ ובחנויות הספרים המקוונות במהדורה מודפסת או אלקטרונית.

"שש" מאת גל אלברמןמה לי ולכדורגל? את קובץ הסיפורים של הכדורגלן גל אלברמן, לא מיהרתי לקרוא. וכשהתחלתי קראתי בסקרנות רבה ובעניין רב. שמונה סיפורים קצרים המבוססים בחלקם על אירועים אמתיים ומסופרים בכישרון, בפתיחות ובאמינות.

גל אלברמן, משחקני הכדורגל הבולטים בישראל בדור האחרון, זכה בחמש אליפויות, בשני גביעי המדינה ובתואר שחקן העונה ב 2007/08 . הוא פרש לאחרונה מכדורגל בגיל 36 אחרי קריירה שנמשכה על פני 19 שנים. זהו ספרו הראשון.

גל אלברמן: "מודל לחיקוי" זהו צמד המילים הנאמר בהקשר שלי יותר מכול במהלך שנותיי ככדורגלן.  בהישמע צמד מילים זה, תמיד השפלתי מבט במבוכה והסמקתי. כעת הגיע הזמן להתגבר על פחדי החשיפה ולשתף מה גרם דווקא למילים אלו להיאמר בתדירות כה גבוהה. זוהי שליחות, מחויבות. ספרי "6" פורסם אחרי לבטים רבים - הרי אני בסך הכול בחור ביישן אשר מילדותו רדף אחרי חלומות צנועים והוגדר לרוב "עוף מוזר". ואני באמת "עוף מוזר",  "עוף החול", ועליו אספר לכם בכתובים. בדמותי כשחקן כדורגל היה רב הנסתר על הגלוי, אבל לא בספר זה.

"שש הוא מספר קבוצות הכדורגל ששיחקתי בהן. שש הוא המספר שאיתו אני מזוהה יותר מכול. מבין כל המספרים נראה כאילו שש ביקש אותי, ולא אני אותו. בהופעתי הראשונה במדי הנבחרת הלאומית הדביקו לי אותו. כאשר עברתי לשחק בספרד, העניקו לי אותו. בגרמניה שמרו עליו במיוחד עבורי, ואני סירבתי לו. שש היה סבלני וחיכה עד שארצה אני בו. וכשהרגע הגיע ושש ואני נפגשנו, הוא התנוסס על גבִּי עד משחקי האחרון".

"שש" מאת גל אלברמן. הוצאת ספרי ניב, 74 עמודים. מחיר לצרכן 74 ₪. להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת.

האסופי מנרבתא מאת הדסה קלוש


רומן היסטורי המתרחש שבעים שנה לאחר שנחרב בית המקדש בירושלים, העם מתארגן להתקוממות מחודשת. עזריה, צעיר יהודי יתום, חסר עבר וזיכרון, יוצא למשימת ריגול בוגדנית, בשליחותו של קאסיוס. הוא נשלח להתחקות אחר צעדיו של רבי עקיבא, אחד ממנהיגיו הרוחניים של המרד, במטרה להביא להפללתו. כאשר מתגלים סדקים במזימה, נפשו של עזריה עוברת טלטלה עזה והוא הולך ומתוודע צעד אחר צעד אל שורשיו, אל עברו ואל עולמו הרוחני.

שאול, לוחם ששרד את המרד הקודם, דרוך לקראת פרוץ המרד המחודש ביהודה, ועם זאת, מתקשה להתמודד עם זיכרונות העבר ששבים וחובטים בו, עם התנגדותה העיקשת של יודפת רעייתו למרד, ועם הנער חסר הרסן יהודה, שנעשה בעל כורחו לבן חסותו.

עזריה ושאול, אורגת הנתונה במרה שחורה, לוי זקן תימהוני, נער המתחזה לקבצן בפתח מחנה הרומים וגיבור הנאבק על אהדת בני עמו הם רק חלק מדמויותיו של הרומן המרתק זה, הנפרש לאורך שנות מרד בר-כוכבא, עד לסופו העצוב והמעורר תקווה כאחד.

"האסופי מנרבתא" הוא ספרה החמישי של הדסה קלוש, נשואה ואם לשבעה. ספריה הקודמים: רב המכר "עד שינוסו הצללים" (מעל 10,000 עותקים), "מישהו לדבר איתו", "שיעור מולדת",  ו"שלהי קיץ". 

"האסופי מנרבתא" מאת הדסה קלוש, בהוצאת "אלומות" מבית "דני ספרים". 336 עמודים. מחיר לצרכן 98 ₪, כריכה קשה. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il .


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה