רשומות

יום רביעי, 23 במאי 2018

לקראת החופש הגדול- המלצות על ספרי ילדים ונוערמה יקראו בני הנוער והילדים בחופש הגדול? הנה מספר המלצות. רינת מאירוביץ עוסקת בדילמה של "מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול" בספרה "דן המדען". דורון ארז כותב על ילד שיוצא לשחרר את אביו מהמפלצת שלא נותנת לו לצאת מהעבודה בספר "לשחרר את אבא". אורה קרופיק כותבת על שתי נערות המתמודדות עם דחייה חברתית בכיתתן בספר "לא כמו כולם". ליאת רוטנר עם הספר "כדברא" המבוסס על סדרת הטלוויזיה המצליחה ומספר על עולם קסום שבו קסמים הם דבר שבשגרה והוא מלא הרפתקאות ומתח. משה גולדברג מספר על שבעה נכדים היוצאים להרפתקאה בחלל ותוך כדי מתמודדים עם שאלות רבות בתחומי הפיזיקה, המתמטיקה והפילוסופיה. ספר המתאים לא רק לבני נוער "קרנבל בחלל" ולסיום ספרה הקלאסי של דבורה עומר המספר את סיפור אהבתם של זהרה ושמוליק בימי שלטון המנדט הבריטי ותקופת הפלמ"ח "לאהוב עד מוות"

"דן המדען" מאת רינת מאירוביץ
       
    
ספרה של רינת מאירוביץ' עוסק בשאלה שילדים רבים שואלים " מה ארצה להיות כשאהיה גדול". דן שב מהגן עצוב ומספר לאמו שמחר ישחקו בגן במשחק תפקידים ובו כל ילד יספר מה ירצה להיות כשיהיה גדול. דן אינו יודע-     

"ורק אני בכלל לא יודע אם אני רוצה להיות רופא או שופט בבית המשפט, אולי שחקן בתיאטרון או נהג על טרקטורון, נגר, מדריך, טבח או מנהל, צלם, צייר, או אולי סופר... איך בכלל מחליטים? כיצד יודעים?" (מתוך הספר)

מאירוביץ' מתמודדת בספר עם השאלה באופן שמאפשר לילד לגלות מהם רצונותיו וזאת תוך חיזוק בטחונו העצמי, עידוד עצמאותו, מתן חופש בחירה והבנה לקושי שלו. מאירוביץ' מצליחה בהבנה ורגישות להראות שניתן לתת לילד לענות על השאלות במקום לענות במקומו. לאפשר לו להביע רגשות של עצב ותסכול ולעזור לו להתמודד. הדיאלוג בין האם לילד הוא משמעותי וחשוב.

ילדים כמו מבוגרים צריכים לא פעם להתמודד עם שאלות של בחירה, דילמות וקונפליקטים: באיזה משחק לשחק? באיזה צבע לבחור כדי לצייר? על איזה כיסא  לשבת וליד מי…? כך שבכל גיל אנו מתמודדים עם החלטות חשובות לאותו פרק זמן נתון. לרוב אנו מחליטים בשביל ילדינו הצעירים: לאיזה חוגים ילכו, קובעים בשבילם פגישה עם חברים אחר הצהריים, בוחרים להם את הסרט שבו יצפו וכך ללא כוונה מחליטים בעבורם שוב ושוב. בסיפור של דן, האימא מאפשרת לבנה להגיע לתשובה בעצמו, תוך הבנה של מה הוא רוצה ומה מתאים לו.

כאן נכנס תפקידם החשוב של ההורים: לשמוע, לייעץ ולהוביל יד ביד את הילד להחלטה שתבוא מתוכו. בדיאלוג אמיתי, בשיחה מלב אל לב, האימא מאזינה לבנה, מקשיבה לו בתשומת לב רבה, מובילה אותו בעזרת שאלות מנחות: "מה אתה אוהב לעשות?", במה אתה אוהב לשחק?", "מהם הספרים האהובים עליך, דן?", "באילו תכניות טלוויזיה אתה אוהב לצפות?" דן עונה לכל שאלה ושאלה ברצינות, במחשבה. הוא מספר לאימו מה מסקרן אותו ובמה הוא מתעניין ובתהליך משותף של חשיבה, נחשפת לאט לאט התמונה – דן אוהב את מדעי הטבע, את מדע החלל, הוא אוהב לחקור ולגלות. בעצם דן מעלה  נטיית לב ורצון, הוא יודע מה ירצה להיות כשיגדל.

כעת דן יכול לנשום לרווחה: הוא יחזור לגן עם ביטחון עצמי, עם תשובה שאליה הגיע מתוך עצמו ובתיווך של אימו שפתחה לו את החלון וכינתה בשם את מה שדן לא יכול היה להגדיר לעצמו לבד.

הסיפור יכול להיות דוגמה לדרך שבה הורים יכולים לנהל דו-שיח מכבד בגובה העיניים של הילד, להקשיב לילד באמת, לנסות לעזור לילדים, לכוון, לתת מקום לרגשות שמציפים.

הספר מיועד לגילאי 6-3.

את הספר מלווים האיורים המקוריים והססגוניים של אינה קצב, שמאירה בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפה לייחודיותו.

"דן המדען" הוא ספרה הראשון של רינת מאירוביץ (40), נשואה ואימא לשניים (רואי בן 9 ורם בן 5), בוגרת תואר ראשון בתחום החינוך והפסיכולוגיה.

"דן המדען" מאת רינת מאירוביץ. איורים: אינה קצב. הוצאת הספרים "אוריון", עמודים לא ממוספרים. מחיר לצרכן 49 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

"לשחרר את אבא" מאת דורון ארז


דורון ארז כתב ספר ילדים המיועד להורים. הסיפור עוסק במה שקורה עם הורים רבים, בבתים רבים. ההורים עובדים שעות רבות ונמצאים מעט מדי עם ילדיהם. אבא של איתי גיבור העלילה חוזר מהעבודה לאחר שבנו כבר נרדם. איתי, ילד בעל דמיון מפותח, יודע שאבא אוהב אותו מאוד, ולכן מחליט שאבא לא נשאר מרצונו בעבודה עד שעה מאוחרת. הוא מחליט שיש מפלצת שלא נותנת לו לחזור בזמן והוא יוצא לשחרר את אבא מהמפלצת.

"לָמָה אַבָּא נִמְצָא רַק בַּבּוֹקֶר?" שׁוֹאֵל אִיתַי.
"אֲנִי רוֹצֶה לִהְיוֹת אִיתוֹ,
אֲנִי רוֹצֶה שֶׁיַקְרִיא לִי סִיפּוּרִים,
לָלֶכֶת אִיתוֹ לְגַן הַחַיוֹת,
וְעוֹד הַרְבֵּה דְבָרִים". (מתוך הספר)

איתי מחליט לעשות מעשה: הוא יציל את אביו כמו האביר עם הדרקון ששיחק בבוקר עם הילדים בגן שלו. למעשה ההצלה הוא רותם גם את אימו שיוצאת להגנת האב על כך שהוא עובד קשה לפרנס אותם ואין לו זמן להיות בבית. יחד הם עולים על הדרקון ומגיעים לעבודה של אבא.

הילד שמתחפש לאביר, משתמש בחרב ועושה מעשה חשוב – מנתק את כבל המחשב! דבר קטן לכאורה, אך צעד גדול... איתי, שעולמו מורכב מאבירים ודרקונים מגיב לסיטואציה מהחיים דרך סיפורי אגדות שהוא מכיר: אם אביר יכול להציל נסיכה ממפלצת איומה, למה שהוא לא יהיה האביר שיציל את אביו מידי מפלצת העבודה?! המגדל שבו לכודה הנסיכה באגדות הופך בסיפור ל"מגדל זכוכית", אחד מאותם מגדלים מוכרים לנו בנוף התל-אביבי או ברמת גן.

אין לי ספק שההורים יבינו היטב למי מכוון הספר וייחשפו לנקודת מבטם של הילדים שלא צריכים לגלות הבנה להיעדר האב מחייהם היומיומיים בגלל עבודה. הספר, אמנם, מחויך וכתוב בהומור. אך המסר חשוב ונכון בעיניי. יש למצוא את הזמן גם לילדינו הזקוקים לנו.

האיורים בספר הם של דני קרמן הנפלא. מבכירי המאיירים הישראלים - אמן הקו והצבע. איורים מלאי חן ויופי והומור שמוסיפים מאד לסיפור, משתלבים בו ומלווים אותו.
דורון ארז (57), נשוי לרבקה ואב ל-3 ילדים. גר בקיבוץ עין דור, מגדל ירקות ועצי פרי בגינה, כותב סיפורים, שירים, ומצלם. מנכ"ל ובעלים של חברת ארז אדר מחשבים בע"מ שמספקת שרותי מחשוב למוסדות וארגונים.
הספר מיועד לילדים מגיל 2 עד 7. "הייתי מציע להורים לקרוא ולדבר עם ילדיהם על נושא הספר ולבדוק מהן המפלצות שבספר -  מחשבים, עבודה שהם נושאים מרכזיים בחיים שלנו. כיצד הטכנולוגיה והצרכים של עולם שנע במהירות ומשתנה בקצב שלא היה בעבר, משאיר אותנו גם עם הדברים שבאמת חשובים לנו. מיקום המשפחה והאנשים שאנחנו אוהבים עליו לקבל דגש." אומר דורון ארז. 

דורון ארז מוסיף: "צרו את המשפחה כקבוצה כל בוקר מחדש - אל תוותרו עליה.  היו חלק מהילדות של ילדכם - אל תתנו לילדות של הילדים לחמוק מכם. היא נפלאה. תקצו זמן איכות להיות עם הילדים כל יום, כך תהיו בעלי ערך בשבילם והם בשבילכם. תנו לילדים לעזור לכם למצוא את הדרך להיות איתם - הם אלופים בזה".

"לשחרר את אבא" מאת דורון ארז. איורים נפלאים: דני קרמן. הוצאת "ספרית דורון עפרון", עמודים לא ממוספרים. מחיר לצרכן 79 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים וכן באתר המחבר www.doronerez.org.il
                       
לאהוב עד מוות מאת דבורה עומר. ספר נוער מחודש


הספרים של דבורה עומר הם ספרים קלאסיים ונהדרים. אני יודעת שאני משוחדת כי אלה הספרים שליוו את נערותי. אך, לדעתי, שרדו ספריה את מבחן הזמן ויש בהם איכות נדירה. כך גם הספר "לאהוב עד מוות"

הספר יצא במהדורה מחודשת והעלילה מתרחשת בשנים  1948-1946, שהן שנים סוערות בארץ-ישראל. זוהי תקופת סיום מלחמת-העולם השנייה, ימי ההעפלה ומאבקו של היישוב היהודי בשלטון המנדט הבריטי. זוהי תקופת הפלמ"ח ופעולותיו, הכרזת המדינה ומלחמת העצמאות.

הספר מביא את אווירת הימים ההם וממחיש להפליא את אותה תקופה. זה הרקע לפגישתם של
זהרה ושמוליק ולסיפור אהבתם המרגש והמטלטל, שתחילתו אושר גדול וסופו עצב, כאב ובדידות.

"הנערה שישבה ליד הדלת והקשיבה יחד עם שאר הבחורים לא נראתה כלוחמת מנוסה וקשוחה במיוחד. היא הקשיבה כל כולה לדברי המפקד, ונדמה היה כאילו היא רוצה לחרות במוחה כל פרט ופרט לבל תשכח, לבל תטעה. הייתה זו הפעולה הממשית הראשונה שיצאה אליה..."

דבורה עומר מספרת: "לא אני ממציאה את סיפוריי, החיים עצמם עושים זאת במקומי. זוהי פרשה הלקוחה מהחיים. שמעתי את סיפור אהבתם של זהרה ושמוליק, קראתי אותו במכתביהם ודמעתי, חשתי אותם, כאבתי ואז כתבתי."

דבורה עומר (2013-1932), סופרת אהובה, שילדים ובני נוער רבים מספור גדלו על סיפוריה. עם השנים הפכו רבים מספריה לקלאסיקות, והם נמצאים על מדפיהם ובלבבותיהם של כולנו. דבורה עומר היא כלת פרס ישראל, פרס אקו"ם על מפעל חיים, פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, פרס זאב לספרות ילדים, עיטור הכבוד ע"ש אנדרסן, מדליית קורצ'אק ופרסים רבים נוספים.

הספרים בסדרה:  פגיעה ישירה, אני אתגבר, שרה גיבורת ניל"י, צוללים קדימה!, דמעות של אש, על הגובה, סערה באביב, לאהוב עד מוות, מעבר לכביש, פתאום באמצע החיים, בעקבות הלהבות

"לאהוב עד מוות" מאת דבורה עומר, הוצאת "שרברק מבית דני ספרים", 326 עמודים, כריכה קשה, מחיר לצרכן 88 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il          

"קרנבל בחלל" מאת משה גולדברג


ספרו של משה גולדברג עוסק בשבעה נכדים היוצאים יחד להרפתקה בחלל. זהו סיפור המסגרת לתוכו יוצק הכותב שאלות רבות מתחומי החיים. הוא כולל תובנות מתמטיות ופיזיקאליות רבות והסבר לפרדוקסים מסוגים שונים. הספר רק נראה כמיועד לבני נוער, אך לא כך הדבר. זוהי סאטירה לפיכך, הספר מיועד לטווח הגילים 77-10.

"אי אפשר לסמוך על המבוגרים", אמר פיטר. "ראיתם – משטרה, רופאים... שום דבר לא יצא מזה. הם טובים רק בדיבורים. כן תעשה - לא תעשה. מותר. אסור. פיטר, מספיק! איאן, די! דברים כאלה. אבל כשיש בעיות אמיתיות הם לא יודעים לעשות כלום. הרי הם אלה שעושים את הבעיות, אז איך יפתרו אותן?" (מתוך הספר).

שבעה נכדיה של סבתא שירה יוצאים להרפתקה מטורפת בחלל. יעל נעלמת וחושדים שהיא נמצאת על הירח אליו העבירו אותה חייזרים בעלי טכנולוגיה מתקדמת. הנכדים מסבים את המכונית של סבתא לחללית וטסים לירח בעזרתה. בדרכם הם פוגשים בחסידה שומרת מצוות ובנשר חכם ולומדים מהם רבות. הם נוחתים על הירח, מאתרים את הבסיס התת-קרקעי של החייזרים וחודרים לתוכו. שם הם מתעמתים עם חייזרים מתוסבכים ועם קוסם מתוסכל, מתווכחים עם דינוזאור שירד מהפסים ומתמודדים עם פרדוקסים עוינים ועם שאלות קיומיות. האם ישובו בשלום? האם ילמדו שאין כמו לצפות בטלוויזיה? האם יבינו את חשיבות הצורך בעורך דין? האם יפנימו שהם חזקים לפחות כמו כפיות? על שאלות אלה ועל שאלות רבות נוספות תקבלו אולי מענה בספר שבידכם.

יש בספר הערות שוליים רבות שמסבירות מושגים פיזיקאליים, מתמטיים, פילוסופיים, לוגיים והיסטוריים. הדגש בספר הוא על דרכי ההתמודדות של הנכדים עם הקשיים שהם עוברים, התפתחותם הרגשית ותפקודם במהלך המפגשים עם החייזרים ובהרפתקאות שהם עוברים.

הספר שופע בדיחות מילוליות ואחרות והטמטום החייזרי יצחיק גם ילדים וגם מבוגרים.

משה גולדברג (63), תושב הוד השרון, הוא בעל השכלה בין-תחומית המשלבת כלכלה, חשבונאות, תולדות האמנות ופילוסופיה, חובב ספרי מדע בדיוני, פנטזיה ומדע פופולרי מצייר ומפסל בשעות הפנאי. הוא השתתף בתערוכות קבוצתיות רבות, בעיקר של פיסול, בין השאר בגלריה "המגדל" בתל אביב ובגלריה "האגם" ברעננה. "קרנבל בחלל" הוא ספרו הראשון.

משה גולדברג אומר "כידוע לציבור הקוראים ספר בדרך אלל אינו מקור לרווח או לפרנסה. מטרתי הייתה לשעשע את קוראי הספר, לגרום להם לחשוב מעט על הערכים ועל העקרונות לפיהם הם חיים ולהעביר ידע מדעי ופילוסופי באמצעות סיפור משעשע".

"קרנבל בחלל" מאת משה גולדברג. הוצאת הספרים "ספרי ניב", 301 עמודים. מחיר לצרכן 84 ש"ח. להשיג בחנויות הספרים ובחנויות הספרים הדיגיטליות באינטרנט.

כדברא – היומן המפוצל מאת ליאת רוטנרמבוסס על רעיון מקורי מאת סיוון שיקנאג'י ועינת שחק
זוכה האקדמיה הישראלית לטלוויזיה בפרס סדרת הנוער הטובה ביותר

הספר מבוסס על סדרת הטלוויזיה המצליחה מאת מיכל קופר-קרן, סיוון שיקנאג'י ועינת שחק. ספר מרתק, כתוב היטב ומושך לקריאה. בני נוער ייהנו ממנו מאד. העלילה מתרחשת בעולם סודי, קסום ומפתיע, שבו שום דבר הוא לא מה שחשבנו, וכבר אין לדעת מי הטובים ומי הרעים. כמו הסדרה גם הספר מלא התרחשויות, מתח וקסם.

מאז שקירקי זוכרת את עצמה היא לא משתלבת בסביבה. יש לה חזיונות מוזרים שבהם היא רואה את העתיד, ואיש לא יודע על כך, פרט לאחותה אביגיל. לילה אחד, לאחר הגיעה לגיל שש-עשרה, נגלית אליה אישה מסתורית וקוראת לה לבוא בעקבותיה. קירקי יוצאת למסע לאיתורה, ובמהלכו היא מגלה שהיא אינה בת אדם רגילה, וכי נכון לה תפקיד שישנה את גורל העולם וישפיע על כל הקרובים אליה.

לילה, לעומתה, גדלה מגיל קטן להיות כדברא. בעת שילדים אחרים משחקים במשחקים רגילים, היא מתאמנת בלחשים וצופה באמה, הכדברא החזקה ביותר, ומקפידה להסתיר מכולם, כולל מבן זוגה שחר, את האמת על עצמה.

כשלילה פוגשת בקירקי משתנים כללי המשחק. במלחמה מול הגרומלים, אויבי הכדברות, נאלצות השתיים לשתף פעולה, אך משהו עומד ביניהן ומחבל בסיכוייהן להצליח.

ליאת רוטנר היא סופרת לנוער ולמבוגרים, בעלת ארבעה ספרי זהב ושני ספרי פלטינה. כתבה 17 ספרים, ביניהם "מיקו בל" ו"תיכון ברנסון", מנחה סדנאות כתיבה, מספרת על סיפור הפיכתה לסופרת רבי־מכר בהיותה ילדה במסגרת הרצאות בבתי ספר.

מיכל קופר-קרן היא תסריטאית בעלת תואר שני בתסריטאות מאוניברסיטת ניו יורק. יוצרת ותסריטאית ראשית של סדרות טלוויזיה כמו "כוכב הצפון", "יומני החופש הגדול", "האי", "ראש גדול" ועוד. בשנת 2017 יצרה את סדרת הילדים והנוער "כדברא" לצד סיון שיקנאג'י ועינת שחק.  
  
"כדברא – היומן המפוצל" מאת ליאת רוטנר. הוצאת "דני ספרים", 239 עמודים. מחיר לצרכן 88 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il

לא כמו כולם מאת אורה קרופיק


ספריה של אורה קרופיק עוסקים בנושאים המעסיקים את בני הנוער. היא כותבת באופן ישיר, אמיתי ומצליחה להביא דרך גיבורי ספריה את קולם האותנטי של הילדים ואת הקשיים וההתמודדות שלהם בחברת בני גילם.
גם בספר זה "לא כמו כולם" מביאה הכותבת נושא חשוב הנוגע לבעיות חברתיות. זה סיפורה של שירה שמגיעה לכיתה חדשה, והמחנכת מושיבה אותה ליד נטע, ילדה מופנמת שמתקשה ליצור קשרים חברתיים. הבנות האחרות בכיתה מלגלגות על נטע ולא מקבלות אותה לחברתן, ושירה נקרעת בין הרצון שלה להיות מקובלת ובין החיבה שהיא רוחשת לנטע.

הסיפור מסופר דרך שתי נקודות מבט – זו של שירה, הילדה החדשה, וזו של נטע, הילדה הלא מקובלת. בדרך זו מצליחה הסופרת אורה קרופיק, ללכוד באופן מעמיק ומרגש את עולמן של השתיים ולהציף אל פני השטח את הבעיות החברתיות שעליהן להתמודד איתן.


"סתמתי את האוזניים ועצמתי את העיניים. דמעות התחילו לזלוג לי על הלחיים. כל כך שנאתי את הדמעות האלו. אני לא יודעת איך, אבל שירה התיישבה פתאום לידי וחיבקה אותי. הרגשתי מוזר. זאת הייתה הפעם הראשונה שמישהו בכיתה הזאת מחבק אותי". (מתוך הספר)

גם בספרה התשיעי לנוער ממשיכה אורה קרופיק לחדור בכתיבה כנה ומרגשת אל ליבם של בני הנוער ואל הקשיים המלווים אותם. ספריה הקודמים, ביניהם "חברות עם שחר", "מריה", "תראי אותך" ו"הפרויקט של מיכל" ו"דור לא מושלם", זכו לביקורות מצוינות ולהצלחה רבה, והפכו בני בית על מדפיהם של נערים ונערות רבים בישראל.

"לא כמו כולם" מאת אורה קרופיק. הוצאת "דני ספרים", 143 עמודים. מחיר לצרכן 78 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il .


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה