רשומות

יום שלישי, 15 במאי 2018

על "מה זה אומר כשגבר נופל מהשמיים" של לזלי ננקה ארימההסיפורים הקצרים של לזלי ננקה ארימה הפנטו אותי. סיפוריה נעים בין הריאלי לפנטסטי. בין אמת לבדיה. בין אגדה למיתוס. 12 הסיפורים עוסקים בעיקר בנשים צעירות ובקשר שלהן עם משפחותיהם.

הנערות והנשים של ארימה הן נשים פגיעות הנאבקות כדי למצוא את דרכן בעולם של אובדן, צער וכאב. רוב הסיפורים הם סוריאליסטיים ועוסקים ביחסים בתוך המשפחה ובשסעים המשפחתיים אך, בדרך כלל, באופן פנטסטי ואפל. בובות מתעוררות לחיים, אם מתה חוזרת לחיים ורודפת את בתה, גברים נופלים מהשמיים. דמויות סיפוריה של ארימה נאבקות לשרוד ולהתמודד בעולם אכזר, אדיש וקשוח.

הסיפור "אור" נפתח כך: " כשאנבלי אוקווארה שיגר את בתו לעולם, הוא לא ידע מה מעולל העולם לבנות. הוא לא ידע באיזו מהירות העולם ימחה את הטל מעליה וכיצד היא תוחזר אליו חלולה, מרוקנת מחלקיה הטובים ביותר." וזו, בעיניי, הפרספקטיבה שדרכה מציגה הכותבת את גיבורותיה ואת מאבקיהן.

בעולם הזה, גם במשפחה קשה למצוא חמלה או חסד והיחסים בין אימהות לבנותיהן הם יחסים טעונים וקשים. הסיפור "נפילות" ממחיש זאת באופן האכזרי ביותר. הסיפור עוסק באם המתפרנסת מנפילות שלה ושל בתה בסופרמרקטים ובהגשת תביעות על רשלנות נגד הבעלים. כך מתחיל הסיפור " בפעם הראשונה שנפלת היית בת שש. לפני כן היית צעירה מכדי ליפול והיה צריך לשמוט אותך, לדחוף, לגרום לך להחליק בשם האותנטיות. למדת ליפול מתוך יצר שימור עצמי, כי אמך דחפה חזק מדי, שמטה מגובה רב מדי. התפרנסתן מהנפילות האלה במשך שנים, לפעמים שלה, אבל בדרך כלל שלך, ילדה בוכייה מעוררת אהדה רבה יותר מאימא יפה אך מזדקנת של ילדה כזאת" סיפור שמביא במלוא העוצמה את הקשר המורכב בין אם לבתה. את הצורך של הילדה בחום האימהי ובהכרה האימהית ומה היא מוכנה לעשות לשם כך.

גם החברויות בין נשים מסתיימות רע. בסיפור "גאולה" מנסה נערה צעירה להתחבב על המשרתת של השכנה, נערה בת גילה. זה מסתיים בגניבת כספי הצדקה שנתרמו לכנסייה, בבוז ובבושה.

הסיפורים מרתקים, עשירים, מביאים אווירה שונה ולא מוכרת. יש בהם אומץ, יופי, לעיתים הומור והם מציגים לקורא עולם בדיוני הטעון ברגשות אנושיים מאד ואמיתיים מאד והמתח הזה בין הבדיוני לריאליסטי הוא מהפנט ומושך. העולם של ארימה הוא עולם טרגי לנשים. סיפוריה העציבו אותי, נגעו בי והעלו הרהורים הנוגעים למקומן של נשים בחברה של ימינו.

אהבתי מאד את סיפוריה של ארימה וממליצה בחום רב. אלו סיפורים שימשיכו ללוות אותי עוד זמן רב.

לזלי ננקה ארימה נולדה בבריטניה וגדלה בה ובניגריה. זהו ספרה הראשון. כיום, היא מתגוררת בארצות הברית. הנשיונל בוק פאונדשיון בחרה בה כאחד מחמשת הסופרים המבטיחים לשנת 2017.
"מה זה אומר כשגבר נופל מהשמיים" מאת לזלי ננקה ארימה. תרגום מאנגלית-קטיה בנוביץ'. חרגול הוצאה לאור, מודן הוצאה לאור. מחיר: 88 ש"ח


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה