רשומות

יום שלישי, 4 באוקטובר 2016

3 ספרים חדשים ומעניינים- סוף העולם על פי דאעש, נסטרן ו- מות אביסוף העולם על פי דאעש מאת ויליאם מק'קאנטס -חזון אחרית הימים של ארגון המדינה האסלאמית

 

איך הוקם ארגון דאעש? מהי המשנה המנחה אותם? מהם השאיפות? התוכניות העתידיות? מיהם מנהיגיה? כיצד מצליח הארגון למשוך אליו כל כך הרבה מתנדבים ולכבוש אזורים נרחבים כל כך? כיצד הוא רותם את רעיונות האסלאם לצרכיו האכזריים והאפוקליפטיים?

 

רוצים לדעת? תמצאו את התשובות בספרו המרתק של ויליאם מק'קאנטס "סוף העולם על פי דאעש" זה אינו ספר קל לקריאה. כדי להבין ולהתמצא בסבך זרמי האסלאם, בפוליטיקה, ארגונים, תת ארגונים, מנהיגים, ארצות שנכבשו, שוחררו ונכבשו שוב יש צורך בהתעמקות וקריאה חוזרת. אבל, המאמץ משתלם- היום אני מבינה קצת יותר מהו הארגון הרצחני הזה ומהם מטרותיו וזה מפחיד מאד.

 

ארגון זה הוא אחד הארגונים הג'יהאדיסטיים הקטלניים והמצליחים בהיסטוריה המודרנית. עשרות אלפים מאנשי הארגון זורעים הרס ואימה בעריהן וכפריהן של סוריה ועירק, ובדרכם רוצחים גברים, משעבדים נשים וילדים ועורפים את ראשיהם של שבויים. תחת הדגל השחור, ארגון דאע"ש מפיץ את הטרור שלו ברחבי המזרח התיכון ואף מעבר לו, אל אירופה והעולם כולו. המטרה הסופית היא כינון ח'ליפות אסלאמית עולמית תוך שעבוד כל האומות.

 

 

וויליאם מק'קאנטס, עיתונאי חוקר רב מוניטין, מתבסס בספר זה על מקורות אותנטיים בערבית, כולל טקסטים דתיים קדומים ומכתבים סודיים של אל-קאעידה ודאע"ש שרק אנשים מעטים לפניו קראו, כדי לבחון כיצד להט דתי, חישובים אסטרטגיים של חזרת האימפריה האסלאמית לגדלותה ונבואות של יום-הדין חברו יחד כדי ליצור את הארגון הרצחני והמאיים הקרוי ארגון המדינה האסלאמית.  

 

הספר כולל הקדמה למהדורה בעברית מאת ג'קי חוגי ובה הוא מבדיל בין ארגון חמאס לדאעש ומבהיר מדוע. הוא גם מתאר בקצרה את דרכו של הארגון, השיטות האכזריות בהם הוא נוקט, ההשתלטות על שטחים בעיראק וסוריה ועל שדות נפט. גיוס רבבות מתנדבים לשורותיו וניצול חולשת המשטרים באזור.

 

הוא כותב על ספרו של מק'קאנטס כך: " לפנינו, אם כך, מחקר המשלב מתחום ההיסטוריה, התיאולוגיה, האסטרטגיה הצבאית, הפוליטיקה והפסיכולוגיה. סיפורה של ישות פוליטית שאפתנית ורבת־כוח, שאצלה המוסר והאנטי־מוסר דרים בכפיפה אחת. אין זאת כי הבשורה על פי דאעש היא משיחיות שקר. ברגע נדיר זוכים אנו, בני המאה ה־21, לחזות לנגד עינינו במופע היסטורי של משיחיות זו.

 

כתופעה היסטורית, ארגון המדינה האיסלאמית הוא מייצג נאמן של העידן הכאוטי. ישות פוליטית שהכריזה על עצמה כעל מדינה, והיא מחילה את כלליה ואת מוסדותיה על הנתינים. בכך משתלב הארגון היטב, אמנם בשיטותיו הבלתי אנינות, בעולם החדש, עולם שמחייב הגדרה עדכנית למונח "מעצמה", שבו תאגידים מסחריים נהנים מתקציב כשל מדינה, שמנועי חיפוש אינטרנטיים זוכים להגמוניה שאינה מביישת קיסרות, ותוכנת האנטי־וירוס הפשוטה ביותר היא בעצם מעצמה של מידע. לכוחות־העל, כמו לארגון המדינה האיסלאמית, יש כללים וכלים, יש להם גם חזון – ואין להם גבולות."

 

"סוף העולם על פי דאעש – חזון אחרית הימים של ארגון המדינה האסלאמית" מאת ויליאם מק'קאנטס. מאנגלית: אסף שור, הוצאת "דני ספרים", 328 עמודים. מחיר לצרכן 98 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   

 


"נסטרן" מאת רחל גבריאל

 

רומן מעניין הפותח לנו צוהר אל החיים באיראן. תוך כדי שאנו מתוודעים לסיפור אהבה נוגע ללב המתחיל ונגמר בתל אביב ועובר בדרך-לא-דרך באיראן זמן קצר אחרי המהפכה.

 

לפני מותה משביעה אסתר, אמה של שרה שרק בתום השלושים למותה תוציא מהמחסן שבחצר ביתם קופסא שהטמינה שם מיום שעלו לארץ מאיראן. לאחר מות אמה כשפותחת שרה את הקופסא היא מוצאת בתוכה צרור מכתבי אהבה מרגשים מבחור בשם עזיז המיועדים לנערה בשם נסטרן. שרה שלא שמעה מעולם את השמות האלה ואת הקשר שלהם לאמא שלה, פונה לדוד מנשה, אחיה של אמה אסתר שיעזור לה בפתרון התעלומה. "את פותחת פה תיבת שרצים שתשנה את כל מהלך חייך", מזהיר אותה הדוד, אך היא מתעקשת לפתור את תעלומת המסתורין שאפף תמיד את אימה. באין ברירה הוא נותן לה כתב יד שכתב אחיו הסופר שאול ארזן בו סיפור קורות חייה הטרגיים של נסטרן.

 

המכתבים פותחים בפניה צוהר לסיפור משפחתה הקשה: לקורות חייה הטרגיים של נסטרן ואהבתה האסורה לעזיז, בנו של בעלה האכזר, לגורלם של זוג האוהבים ולבסוף לקשר שלהם לשרה ולבקשת הסליחה של אמה שהוצמדה בפתק לצרור המכתבים.

   

רחל גבריאל, (ילידת 1945), אם ל-4, תושבת גני תקווה, עבדה שנים רבות כאחות בבית ספר ברמת גן. לפני כאחת עשרה שנים גילתה את כישרון הכתיבה שהיה חבוי בה והחלה לכתוב. "נסטרן" הוא הרומן הרביעי שכתבה.  ספריה הקודמים: "תבקשי חזק" (הוצאת גוונים-חלונות, 2008), "שמרי נפשך" (הוצאת צמרת, 2011), "נתיב הבריחה" (הוצאת סטימצקי, 2014).

       

רחל גבריאל מספרת שבספרים שלה יש הרבה יסודות אוטוביוגרפים מחייה. היא משלבת אירועים מחייה, אך מבקשת ליצור רומנים מרתקים בעלי תובנות ותקווה. הספרים הם לא ממש אוטוביוגרפיה, אולם הרגשות אותנטיים בהחלט. כתיבת ספרה החדש "נסטרן" ארכה למעלה משנה. "אינני יודעת בדיוק מה היה הטריגר שגרם לי לשבת ולכתוב את הסיפור, ייתכן שהרצון לשמר מקצת מהסיפורים ששמעתי על חיי משפחתי באיראן. הספר נכתב לזכרה של אמי היקרה שנפטרה בלידתה בהיותי בת שלוש שנים בלבד. העלילה מתרחשת ברובה באיראן. הסיפור הוא פרי הדמיון ברובו, אך עלילות ודמויות בו נלקחו מסיפורים שסיפרו לי אחיי ואחותי".

 

רחל גבריאל מספרת שלאחרונה החלה בכתיבתו של הרומן החמישי שלה.

   

"נסטרן" מאת רחל גבריאל. הוצאת הספרים "אוריון", 381 עמודים. מחיר לצרכן 69 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

 

"מות אבי" מאת ד"ר אלירן אליעז

 

"מות אבי – יום לילה ויום" מאת ד"ר אלירן אליעז בהוצאת הספרים "אוריון" עוסק בחיטוט כואב באהבה שלא התממשה לידי הקמת משפחה.

 

"כתבתי על אבא, אבל רק היא... רוח רפאים הזויה כתבה את מחשבותיי. היא ניבטה אליי מתוך הדפים, נשקפה אליי מן השורות, מבקשת את חלקה הבלעדי בעברי, מבקיעה משם אל ההווה". כך מתחיל המסע של מיכאל אחורה בזמן. "מות אבי" נפתח ברצף של דיבור מקוטע מפי דמות חסרת זהות וזיכרון, חסרת זמן או מקום מוגדרים. ממעמקי הזיכרון המשותק צפים ספק קטעי זיכרונות ספק הזיות ואיתם מבעבעת ההכרה בדבר מה שאבד. במקביל דרך עיני המספר, המדבר ישירות אל האישה, עולים אפיזודות, זיכרונות, מחשבות והשקפות עולם של מיכאל – "דברים שלא אמר לך".

 

לאחר הלווית אביו מסתגר מיכאל בחדר בבית מלון וכותב לכאורה על אביו, אך כשקוראים את  הכתוב מתגלה שהוא שחזר את אהבת ילדותו ונעוריו ואת הפרידה ממנה. בצאתו מההתבודדות, מוצף זיכרונות, הוא מבקש מחברו לנסות ולאתר אותה. הם נפגשים. "שלום, מה שלומך... אבי נפטר... אני יתום... מתגעגע אלייך. אני רוצה לראות אותך, אני רוצה לאהוב אותך...".

 

מקץ שנה הוא שב לפקוד את קבר אביו ומטלפן אליה. היא באה לאסוף אותו לביתה, מסע לילי ארוך בדרך לא מוכרת. הם מדברים שעות ארוכות. הוא נרדם ומקיץ במקום הזר בלי ידיעה של מי הוא ומה מעשיו שם. זכרונו חוזר אליו בהדרגה. בערב היא חוזרת לביתה לאחר יום עבודה. הם מדברים, ממלאים את החסר. היא מספרת לו על השנים שעברו. הם מתכרבלים יחד. הלילה מגיע לקיצו. בדרך לשדה התעופה הוא מספר לה על הזרה שפגש בליל סערה גשום. "אז מה אתה מציע אהובי? עכשיו כשכבר הכול סופר ותויק, מה לעשות עם כל התיק הזה... הזיכרונות, מה לעשות עם הזיכרונות?".

 

ד"ר אלירן אליעז, נשוי ואבא לשלושה בנים, גדל בקיבוץ חצור. כיום הוא תושב העיירה גרייט נייק בניו יורק. לימד באוניברסיטת תל אביב בחוג לתיאטרון, בסמינר הקבוצים בתל אביב ובאוניברסיטת ניו יורק. כתב והנחה את תכנית הטלוויזיה "באותו העניין" בשנים 1986-1985. מחלוצי הטיפול בתרפיה בדרמה, עוסק כיום בפסיכותרפיה בקליניקה פרטית בלונג-איילנד, ניו יורק.

 

"מות אבי" הוא ספרו השני של ד"ר אלירן אליעז. ספרו הראשון, "כמו החלמה" (הוצאת אח, 2009) הוא מותחן פסיכולוגי. העלילה מתרחשת בניו יורק ותל אביב. עלילת הספר: בשיעור אחרון של הסמסטר המורה לפסיכולוגיה אוסף את דפי העזר וכבר מדמיין את חופשת הקיץ המשפחתית, בלי המולת הסטודנטים, ללא שתיקת המטופלים. על מפתן הדלת מחכה סטודנטית ישראלית וכשהיא לבד עם הפרופסור, היא מפקידה בידיו חבילה שבתוכה מכתבים ויומנים ישנים. העיון בחומר מזעזע את עולמו הפנימי ומציף אפיזודות חיים מודחקות מעברו. בעל כורחו וללא שליטה הוא נסחף לגלות מי הוא כותב המכתבים ואיך הוא קשור אליו.

 

"מות אבי – יום לילה ויום" מאת ד"ר אלירן אליעז. הוצאת הספרים "אוריון", 206 עמודים. מחיר לצרכן 68 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה