רשומות

יום ראשון, 26 ביוני 2016

מה קוראים בקיץ? המלצה על 4 ספרי מתח חדשים ומעוליםחם. כל כך חם. המוח מתבשל לו בחמסינים. תאי המוח שעוד מתפקדים איכשהו מבקשים שנניח להם. זה הזמן המתאים לספרי מתח. יושבים במרפסת, או טוב יותר, על שפת הים. כוס מלאה משקה צונן לידנו. אפשר גם קוביות אבטיח ואשכול ענבים, וביד ספר מתח טוב שיקפיא לנו את העורקים ויצנן אותנו כהוגן.

יש לי בשבילכם 4 המלצות לספרי מתח אחד אחד. כולם מעולים ומכולם נהניתי. שנתחיל?

מבריקים מאת מרקוס סייקי

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
זהו ספרו הראשון של סייקי שאני קוראת. הדפים הראשונים עברו עלי בכבדות כלשהי. הנחתי את הספר וחזרתי אליו כעבור מספר ימים ואז כבר לא יכולתי להפסיק. מדובר על ספר מתח עתידני העוסק בנושא חברתי ומטריד. איך תנהג החברה באנשים שנולדים עם כישורים מיוחדים. כלומר, אנשים מחוננים אשר כישוריהם עולים על אלה של אנשים "רגילים".  למשל, בוויומינג ילדה קטנה מסוגלת לקרוא את סודותיהם האפלים ביותר של אנשים לפי הדרך שבה הם משלבים את זרועותיהם. בניו-יורק אדם ה"חש" דפוסים בשוק המניות יכול לגרום לנפילת הבורסה. בשיקגו אישה מסוגלת לעבור ממקום למקום מבלי שאיש יבחין בה.

 

הספר הוא חלק ראשון בטרילוגיה. ספר מתח מעורר מחשבה שנשאבים אליו ושמתאר מציאות מצמררת אך אפשרית בהחלט. סייקי קורא לאותם מחוננים "מבריקים". ומאז שנת 1980 אחוז אחד מהאוכלוסייה נולד "מבריק". ניק קופר הוא אחד מהם – סוכן פדרלי בעל יכולות ההופכות אותו לצייד טרוריסטים יוצא דופן. המטרה הבאה שלו היא כנראה האיש הכי מסוכן בעולם, "מבריק" בעצמו שידיו טבולות בדם והוא זומם להצית מלחמת אזרחים בין ה"מבריקים" והאנשים הרגילים. אבל כדי לתפוס אותו קופר ייאלץ לצאת נגד כל מה שהוא מאמין בו – ולבגוד באנשים שהוא חלק מהם.

 

העלילה מהירה, יש בה פיתולים ואי אפשר לנחש מה יקרה בפרק הבא. כל מה שאני חשבתי שיקרה- לא קרה. סייקי בהחלט מצליח להפתיע ולחדש. לכן, איני מתפלאת שהספר נמכר ל-11 מדינות וזוכה להצלחה רבה בארה"ב ובעולם. כמובן, שאין לי שום כוונה לגלות מה קורה ואיך. תצטרכו לגלות בעצמכם.

 

סייקי היה מועמד לפרסים הבאים ואף זכה בכמה מהם: אנתוני, בארי, מקביטי, מעגל המבקרים של סטרנד, בחירת הקוראים, קריימספרי, דיליס, קריים שוט, אינדי ליט, רומנטיק טיימס, ופרס המותחן של ITW. הוא גר בשיקגו עם אשתו ובתו.

 

"מבריקים הוא ספר מבריק... אבל הוא גם מצמרר ומצחיק ומטריד וחד כמו תער. אני ידידה של מרקוס סייקי, אבל אחרי שקראתי את מבריקים, אני יותר מעריצה שלו מאשר ידידה..." – ג'יליאן פלין, מחברת רב המכר "נעלמת"

 

"במילים פשוטות – טרילוגיית מבריקים של מרקוס סייקי היא פשוט אדירה!" – קירקוס ריוויו

 
"במותחן מבריק זה מרקוס סייקי מתאר עתיד קרוב שספק אם ינחם אתכם, אבל לבטח ישאיר אתכם על קצה הכיסא." – פבלישרז וויקלי

   
"מבריקים" מאת מרקוס סייקי. מאנגלית: נעמה בן דור. הוצאת "דני ספרים". 518 עמודים, מחיר לצרכן 68 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   

הפלישה מאת הוקאן אוסטלונד

 


הספר הראשון של הוקאן אוסטלונד שקראתי היה "הצפעוני"  כתבתי אז שאם רוצים לקרוא ספר מתח טוב צריך לבחור בסופר סקנדינבי. אני נשארת בעמדתי גם כעת. העלילה מתרחשת שוב באי שקט ושלו בשם גוטלנד. כולנו יודעים שבעיירות שקטות ושלוות, לכאורה, נוכל למצוא אכזריות ורוע. ואכן, גם בגוטלנד, אם חופרים עמוק זה מה שאפשר למצוא.

 

בני משפחת שלנדר-אנדרסון, מתחילים לקבל איומים מפחידים ללא שם השולח. מי יכול לרצות ברעתם? בלשי המשטרה המקומית, בראשות פרדריק ברומן, מתייחסים לאיומים ברצינות, אך אינם מוציאים מכלל אפשרות שמדובר במתיחה בלבד. אך כשהאיומים מתגברים ובתם של בני הזוג נעלמת, נעלם גם הספק. מדובר באיום אמיתי, וזוהי רק ההתחלה. ככל שהחקירה מתקדמת מתגלה היסטוריה משפחתית אפלה ומורכבת. מה באמת גרם לבעל לחזור לאי הקטן לאחר קריירה מצליחה כצלם בינלאומי? האם מישהו מתוך האי עצמו מעוניין לפגוע בבני המשפחה, או האם מדובר באיום חיצוני ומסוכן יותר?

 

הוקאן אוסטלונד, שספריו רואים אור בהצלחה רבה ברחבי העולם, הוא אחד מכוכבי העל החדשים של ספרות הפשע הסקנדינבית. הוא גדל בשטוקהולם, שוודיה, בה הוא מתגורר עד היום. הוא עובד כעיתונאי בעיתון הבוקר הנפוץ ביותר של שוודיה ומבלה את עונות הקיץ בגוטלנד עם רעייתו ושלושת בניהם. ספרו הראשון "הצפעוני" זכה להצלחה רבה.

 

"חובבי ספרות המתח הסקנדינבית ינעצו את שיניהם בתאווה בספרו החדש של אוסטלונד, סיפור פסיכולוגי מסחרר של בגידה, אשמה וטירוף" – פבלישרז וויקלי.

 

"הפלישה" מאת הוקאן אוסטלונד, מאנגלית: שרה ריפין, הוצאת "דני ספרים". 493 עמודים, מחיר לצרכן 68 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il  

 

 

פרויקט X מאת גרג הורביץ

 


קחו לכם שלוש- ארבע שעות פסק זמן מהעולם ותצללו אל תוך הספר המרתק הזה שתתקשו להניח מהיד.

גיבור הספר הוא "האיש משומקום" דמות מתעתעת אך שרירה וקיימת. כילד יתום הוא נבחר עבור "פרויקט X", תכנית חשאית שמטרתה ליצור לוחמים בלתי פגיעים, שניתן להתכחש להם כיוון שאינם קיימים באופן רשמי. לאחר שעבר הכשרה מיוחדת, הוא ניצל את כישוריו יוצאי הדופן ונעלם. אבל עכשיו מישהו נמצא בעקבותיו, מישהו שעבר הכשרה דומה, מישהו שמטרתו היא למצוא ולחסל אותו.


"האיש משומקום" פועל כדי לעזור לאנשים הזקוקים לעזרה והפונים אליו כאשר נואשו למצוא עזרה במקומות אחרים. בהיותו ילד הוא נבחר ונלקח מבית היתומים שבו התגורר. הם גידלו אותו ואימנו אותו במסגרת "פרויקט X", תכנית סודית ביותר שבמסגרתה הוא נשלח למקומות המסוכנים ביותר בעולם כדי לבצע משימות, שהממשלה מכחישה כל קשר אליהן. הוא בורח מהפרויקט בעזרת כל הכישורים שרכש במסגרתו ונעלם.
 

גרג הורביץ הוא אחד הכוחות העולים בספרות המתח העולמית. ספריו מתורגמים לעשרות שפות בכל העולם ומככבים באופן קבוע ברשימות רבי המכר של הניו-יורק טיימס ומקומות נוספים. הספר פרויקט X הוא הראשון בסדרת המתח החדשה שלו, בה מככבת דמותו של "האיש משומקום". זכויות ההסרטה על הספר נמכרו לחברת "האחים וורנר", והוא יופק כסרט בכיכובו של בראדלי קופר. הורביץ מתגורר עם משפחתו בלוס אנג'לס, שם הוא כותב גם תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה, וכן סיפורי קומיקס.

 

"העלילה של 'פרויקט X' כתובה באופן כל כך מבריק, שהיא מביסה בקלות את רוב המותחנים שקראתי עד היום. תקראו את הספר הזה, אתם תודו לי אחר כך." – דייויד בלדאצ'י

 

"חגיגה אמתית! גרג הורוויץ מכניס לספר הזה את כל האלמנטים של ספר מתח חזק וטוב." – לי צ'יילד

 

"מתח טהור. כססתי ציפורניים כל הלילה." – הרלן קובן

 

"מאסטרפיס חסר מעצורים! ספר מתח מבריק!" – ג'ונתן קלרמן

 

"המותחן הכי טוב מאז טרילוגיית 'זהות כפולה' בכיכובו של ג'ייסון בורן." – רוברט קרייס

 

"מהמם! שילוב מושלם בין ג'ייסון בורן וג'ק ריצ'ר!" – ליסה גרדנר

 

"רכבת הרים מסחררת שלא תוכלו לשכוח במהרה!" – טס גאריסון

 

"מותחן שלא מפסיק להפתיע לרגע. ספר חובה!" – פיליפ מרגולין

 

"'פרויקט X' הוא לא טוב, הוא מעולה. יש בו את כל מה שאתם צריכים במותחן מושלם – אקשן, עלילה מסחררת, דמויות מדהימות, מתח עוצר נשימה." – סיימון טוֹין"פרויקט X" מאת גרג הורביץ, מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת "דני ספרים", 416 עמ'. מחיר לצרכן 68 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   


בקסטרום 2  – רצח בראשי תיבות מאת לייף ג.ו. פרסון

 


בקסטרום- הבלש שהוא אנטיתזה לכל הבלשים המוכרים לכם- חוזר. הבלש המניפולטיבי, המעצבן, הבעייתי שאין שום סיכוי שיפתור תעלומה כלשהי, חוזר לעצבן אותנו.


זה הספר השני בסדרת ספרי המתח המצליחה "בקסטרום". ספר מתח ריאליסטי ומלא בהומור שחור וסרקזם עוקצני. הוא מפגיש אותנו שוב עם הבלש הכי יהיר, שנון, פרובוקטיבי, מבריק ומעצבן בסביבה – אוורט בקסטרום, שחוזר בתעלומת רצח חדשה. הבלש בקסטרום הוא לא הגיבור הרגיל בספרי מתח מסוג זה, אלא יותר אנטי-גיבור שספק אם תרצו להסתובב בחברתו או לקבל ממנו עצות, אבל זה בדיוק כוחה של הסדרה בכיכובו. דווקא בגלל אופיו הבעייתי והרגליו המגונים (הוא חושב שכולם, חוץ ממנו, הם אידיוטים מוחלטים), הקורא נמשך אל דמותו ומצפה בקוצר רוח לראות האם הוא יצליח לפתור את התעלומה. לא לחינם הפכה הסדרה בכיכובו לאחת מסדרות המתח המצליחות בסקנדינביה ובעולם כולו.

 

הפעם הבלש בקסטרום ניצב מול מקרה רצח, שבתחילה נראה סטנדרטי לחלוטין – גבר רווק  בגיל העמידה, מבודד  חברתית, עם תלות רצינית באלכוהול – או כמו שבקסטרום מסכם זאת:  "עקרונית, השתיין השוודי המצוי". אך כאשר נדמה שפתרון התעלומה נמצא מעבר לפינה ובקסטרום כבר מתמרק לקראת חמש-עשרה דקות התהילה שלו, מתגלה גופה נוספת הקשורה לנרצח הראשון, והעניינים מתחילים להסתבך. הגופות ממשיכות להיערם, והעקבות מובילות אל כנופיה בראשות משפחת פרחאן ואל רשימה של ראשי תיבות מסתוריים. כעת יזדקק בקסטרום לכל האינטואיציה המפורסמת שלו בתוספת מעט עזרה מחבריו לצוות והרבה מזל, כדי לפתור את התעלומה.

 

סדרת ספרי המתח בכיכובו של הבלש בקסטרום זוכה להצלחה אדירה במולדתה, שוודיה, ובכל רחבי העולם. היא מתורגמת לעשרות שפות ומשודרת כסדרת טלוויזיה מצליחה ברשת "פוקס" האמריקנית.

 

לייף גוסטב וילי פרסון השבדי הוא מאבחן פסיכולוגי מוביל והקרימינולוג הידוע ביותר בסקנדינביה, שהפך לסופר ספרי מתח מצליחים. משנת 1992 ועד 2008 שימש פרופסור לקרימינולוגיה בשירות משטרת שוודיה, וכמו כן הופיע בתוכניות טלוויזיה רבות כקרימינולוג מומחה. הוא מחברם של תשעה רומנים רבי מכר, ביניהם הרומן האחרון שלו "the Dying Detective" שזכה הן בפרס האקדמיה השוודית לשנת 2010 לסופרי מתח עבור הרומן הבלשי הטוב ביותר, והן בפרס "מפתח הזכוכית" לשנת 2010 עבור הרומן הבלשי הסקנדינבי הטוב ביותר.
 

"ללא ספק סופר המתח השוודי הטוב ביותר בשנים האחרונות." – The Boston Globe

 

"יוצא דופן... פרסון כותב ביד בטוחה ובעין חדה... חובבי ספרות המתח הסקנדינבית יבלעו את הספר בתיאבון!" – לייבררי ג'ורנל

 

"בקסטרום 2  – רצח בראשי תיבות" מאת לייף ג.ו. פרסון, מאנגלית: שרה ריפין, הוצאת "דני ספרים", 458 עמ'. מחיר לצרכן 68 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה