רשומות

יום שלישי, 16 באפריל 2019

אוהבים ספרי מתח? מחכים לכם 3 ספרי מתח חדשים ומהניםימי חול המועד פסח מאפשרים לי זמן פנוי כדי לשוב ולשקוע בז'אנר האהוב עלי- מתח. לספרי מתח יש לי כללים משלי- אף פעם אף פעם לא לדלג לסוף, לחפש את האשמים בין אלה שכלל לא חשודים, להגיע לסיום כשאני יודעת את הפתרון. האם הצלחתי הפעם? התשובה היא כן ולא. ב"קפאון עמוק" של ג'ון סנדפורד יודעים מי הרוצח מהדף הראשון, הדרך היא המעניינת. ב"כל השקרים היפים" של פיטר סוונסון הגעתי לפתרון (הידד לי) וב"משהו במים" של קתרין סטידמן טעיתי. איזה ספר אהבתי במיוחד? את "כל השקרים היפים" ולא מכיוון שהצלחתי להבין מי הרוצח, אלא כיוון שניכר עד כמה הכותב נהנה לכתוב אותו. כל שלושת הספרים מהנים, מותחים ומספקים שעות של נחת.

כל השקרים היפים מאת פיטר סוונסון


ספר מתח מהנה ומרתק הנע בין פרקי "אז" לפרקי "עכשיו" ותוך כדי תנועה נבנה המתח ופיצוח התעלומה נראה ברור למדי. אלא שסוונסון יודע לתעתע בקוראים, יודע איך לפתל את העלילה ולהפתיע את הקורא.

אהבתי את היד הבוטחת של הכותב, את האופן שבו פיזר רמזים והטעיות. את העבר שלא ניתן להימלט ממנו והשפעתו על העתיד.

העלילה בקצרה ובלי ספוילרים- אביו של הארי אקרסון נמצא מת. הארי העומד לסיים את לימודיו בקולג', חוזר אל בית ילדותו במיין, שם ממתינה לו אליס, אמו החורגת המוזרה והחושנית, שהוא מעולם לא הצליח להכיר היטב. ביחד הם מנסים להבין מה באמת קרה לאביו של הארי. הארי נמשך לאמו החורגת אך גם חושש ממנה וחושד שיש לה יד במותו של אביו.

זמן קצר לאחר שהגיע הביתה, הארי פוגש בחורה מסתורית בשם גרייס מקגאוון. לטענתה היא חדשה באזור, אך הארי חש שהיא משקרת לו ושגרייס אינה זרה לחלוטין למשפחתו. האם היא הכירה את אביו?

שתי הנשים, גרייס מצד אחד ואליס מצד שני, מערערות לאט לאט את עולמו של הארי. ככל שהוא מתקרב אליהן, הוא מוצא עצמו בודד ומבולבל, בטוח שהן מסתירות סודות מסוכנים, אפילו קטלניים...

ואז מתגלה גופה נוספת, והארי מבין שהרשת הנפרשת סביבו הולכת ומתהדקת.

ספר מתח מהנה וניכר שגם הכותב נהנה לכתוב אותו, תוך שהוא משתף את הקורא, מהתל בו לעיתים, אך מאפשר לו לפתור את העלילה בכוחות עצמו ובלי להמציא בסיום פתרון בלתי אפשרי.

פיטר סוונסון הוא השם החם ביותר בתחום ספרי המתח הפסיכולוגיים. שני ספריו הקודמים, "רצח ראוי" ו"כל הפחדים בעולם" יצאו אף הם בהוצאת "דני ספרים" והפכו מיד לרבי מכר. הם תורגמו ליותר מ-30 שפות וזכו בשלל פרסים.


"כל השקרים היפים" מאת פיטר סוונסון. מאנגלית: דן כ"ץ. הוצאת "דני ספרים". 334 עמודים, מחיר לצרכן 98 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il  

משהו במים מאת קתרין סטידמןהמותחן אותו כתבה קתרין סטידמן נבנה ומתחזק מפרק לפרק. אם בתחילה השתעממתי מעט, הרי שנכבשתי בהמשך ולקראת סיום הייתי מרותקת. יש בו אהבה, תשוקה, תאוות בצע, שקרים ומניפולציות.

העלילה - ארין היא יוצרת סרטים דוקומנטריים על סף פריצה. מארק הוא יועץ השקעות עם שאיפות גדולות. ארין ומארק מאוהבים זה בזה עד מעל הראש. הם יוצאים לירח דבש חלומי באי האקזוטי בורה בורה, שם הם נהנים מהשמש המלטפת, מהחופים הזהובים ומהשלווה האינסופית. ואז, בעודם צוללים בים החלק והמבהיק כבדולח, הם מגלים משהו במים.

לפתע צריך הזוג המאושר לקבל החלטה מסוכנת: האם לגלות את סודם או לשמור אותו לעצמם? אחרי הכל, אם איש אינו יודע, איש אינו יכול להיפגע. ההחלטה שהם מקבלים סוחפת את ארין ומארק לתוך מערבולת של אירועים הרסניים היוצאים אט-אט משליטה.

העלילה מתפתחת, יש בה תפניות מעניינות והסיום בלתי צפוי ומפתיע.

משהו במים הוא ספר הבכורה של קתרין סטידמן, שחקנית וסופרת המתגוררת בבריטניה. היא ידועה בתפקידה כמייבל ליין פוקס בסדרה אחוזת דאונטון. היא גדלה בניו פורסט בבריטניה, ועכשיו מתגוררת בצפון לונדון עם כלב קטן וגבר בגודל ממוצע.

"משהו במים" מאת קתרין סטידמן. מאנגלית: ימימה עברון, הוצאת "דני ספרים", 415 עמודים. מחיר לצרכן 98 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il

קיפאון עמוק מאת ג'ון סנדפורד


ספר מתח שונה, איטי ומעניין. הקורא יודע מי הרוצח כבר בפתיחה ועוקב אחר הבלש וירג'יל פלאוורס בניסיונו למצוא מי רצח את האישה העשירה ביותר בעיירה טריפטון, מינסוטה.

העלילה מתחילה בפגישת מחזור אשר כידוע, מהוות הזדמנות נפלאה להעלות זיכרונות מכל מיני סוגים – זיכרונות טובים, זיכרונות פחות טובים וגם, כפי שהבלש וירג'יל פלאוורס עומד לגלות, זיכרונות קטלניים.

וירג'יל מכיר היטב את העיירה טריפטון, מינסוטה. לפני שנים אחדות הוא ניהל שם חקירת רצח שבו היו מעורבים אנשי חבר המנהלים המושחת של בית הספר המקומי. כעת חוזרת העיירה לכותרות כאשר מתגלה בה גופת אישה קפואה בתוך בלוק של קרח. וירג'יל חושד שמותה של האישה קשור בפגישת מחזור מתקרבת של כיתת תיכון מלפני עשרים וחמש שנה. אל פני השטח מתחילות לעלות טראומות ישנות, יריבויות בלתי פתורות וכמויות עצומות של דם רע – והבלש פלאוורס מכניס את עצמו למערבולת שעלולה להיגמר בשפיכת דמו שלו.

תוך כדי חקירת הרצח, מסתעפת העלילה לחקירה נוספת העוסקת בהשחתת בובות בארבי וגם כאן עושה הבלש כמיטב יכולתו לגלות את האחראים.

אהבתי את הדמויות ואת מה שגיליתי על החיים באמריקה כפי שהיא מצטיירת בספר. מינסוטה היא לא ניו יורק. והחיים בעיירה קטנה בסוף העולם, בשלג ובקור, שונים ממה שחושבים. אהבתי גם את האיטיות, את הצעדים הקטנים לקראת פתרון. אין כאן פיתולי עלילה, אין הפתעות, יש חתירה עיקשת למציאת הרוצח. וזה מותח ומהנה.

ג'ון סנדפורד הוא שם העט של העיתונאי החשוב זוכה פרס פוליצר ג'ון קמפ. הוא כתב מותחנים רבים שזכו להצלחה עצומה ולביקורות נלהבות, וספריו תורגמו לעשרות שפות. זהו ספרו הראשון בסדרת הבלש וירג'יל פלאוורס המתורגם לעברית. הוא חי בניו מקסיקו.


"קיפאון עמוק" מאת ג'ון סנדפורד. מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת "דני ספרים", 367 עמודים. מחיר לצרכן 98 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה