רשומות

יום רביעי, 20 במרץ 2019

מבחר המלצות על ספרי ילדים חדשיםחג פסח מתקרב והילדים יוצאים לחופשה ארוכה. הנה רעיון לשי לחג שיעסיק את הילדים בימי החופשה. תנו להם ספרים. תנו להם לגלות את מערכת השמש, לקרוא על המצאות וממציאים, ליהנות עם סיפורים ומעשיות מעדות ישראל שליקטה ועיבדה דבורה עומר, או לעבור אל ממלכת הדמיון עם ממלכת חדי הקרן. ולסיום, ספר העוזר להתמודד עם המפלצת שבתוכנו ועם מצבי חרדה.

בואו לגלות! מערכת השמש


את הסדרה "בואו לגלות" אני מכירה מספרים קודמים שלהם. אלו ספרים מושכי עין, גדולים, מלאים באיורים, עובדות ותמונות.

גם הספר הזה על מערכת השמש הוא כזה. מושך לדפדוף וקריאה, מעניין, יש בו תמונות מרהיבות וגם חידונים. גיליתי שגם ילדים שאינם יודעים לקרוא, נהנים מאד לדפדף, לשאול שאלות ולעבור על התמונות.

הספר עוסק בנושאים כמו: מהי מערכת השמש. שביל החלב, השמש, כוכב חמה, החיים על כדור הארץ, הירח, החיים בחלל, מאדים, חגורת אסטרואידים ועוד. שאלות כמו- ממה עשויות הטבעות של שבתאי? או כמה זמן יידרש להגיע לפלוטו? או מהי הטמפרטורה בתוך השמש? הילדים מוזמנים לפתוח ספר מקסים זה ולגלות את התשובות לשאלות אלה ועוד רבות נוספות על החלל העמוק והאינסופי.

"בואו לגלות!" היא סדרת ספרי מידע חדשה לילדים סקרנים וגם להורים שאוהבים לבלות זמן איכות עם ילדיהם. הספרים בסדרה עמוסים בעובדות מפתיעות, בתמונות מרהיבות עין וגם בחידונים נחמדים לחידוד המחשבה.

ספרים נוספים בסדרה: "בואו לגלות! דינוזאורים" מאת אדריאה מילס:  האם תמיד רציתם לדעת מי היה הדינוזאור הגדול ביותר? או איפה התגלו המאובנים של הטירנוזאורוס רקס? או מדוע נכחדו הדינוזאורים? עכשיו אתם מוזמנים לפתוח ספר מקסים זה ולגלות את התשובות לשאלות אלה ולעוד רבות נוספות על ממלכת הדינוזאורים המרתקת; "בואו לגלות! בעלי חיים" מאת אדריאה מילס: האם תמיד רציתם לדעת כמה לבבות יש לתמנון? או מדוע הפינגווין לא יכול לחיות במדבר? או מהי החיה הכי ארסית בעולם? עכשיו אתם מוזמנים לפתוח ספר מקסים זה ולגלות את התשובות לשאלות אלה ועוד רבות נוספות על ממלכת בעלי החיים המרתקת.

"בואו לגלות! מערכת השמש" כתיבה וייעוץ: שרה קרודס. מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", 64 עמודים. מנוקד. מחיר לצרכן 79 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il           

ממלכת חדי-הקרן מאת זאנה דיוידסוןהספר החמישי בסדרה מלאת הדמיון על ממלכת חדי הקרן והפעם "יריד הקרח". זו סדרה מלבבת המושכת את הילדים לקריאה. ילדים בכיתות א'-ב' העושים את צעדיהם הראשונים בקריאה ללא עזרה, ייהנו מאד. הספר כתוב בשפה פשוטה ובהירה, האותיות גדולות והוא מנוקד.

העלילה בקצרה-
החורף מגיע לאי חדי-הקרן וזואי מוזמנת לבקר ביריד הקרח השנתי עם חברתה הטובה אסטרה. אבל כאשר פתיתי שלג מכושפים מתחילים ליפול ולהפוך את חדי-הקרן לפסלי קרח, החברות מבינות שזוהי מזימה חדשה של שאדו, הפוני המרושע, ומחליטות לצאת למשימת הצלה חדשה. האם הן יצליחו לעצור את שאדו בזמן ולהציל את אי חדי-הקרן?

"ממלכת חדי-הקרן – יריד הקרח" מאת זאנה דיוידסון. איורים: נונו אלכסנדר ויירה. מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", 112 עמודים. מנוקד. מחיר לצרכן 78 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il        

למה בריבוע 4 – המצאות וממציאים מאת חגי ברקתלמה בריבוע – המצאות וממציאים, הוא הספר הרביעי בסדרת "למה בריבוע" שעוסקת במגוון נושאי מידע מרתקים לילדים דרך איורי קומיקס משעשעים.

למה וחבריו ציפור, ג'ירף וצב החליטו לספר לכם על ההמצאות המדהימות שהמציאו אנשים חכמים ובעלי חזון לאורך ההיסטוריה – המצאות ששינו את העולם שבו אנו חיים והפכו אותו לטוב, מרתק וכיפי יותר. תקראו על המצאות גדולות וחשובות כמו המטוס, המכונית, הכדור הפורח, הרכבת ומנוע הקיטור, המקרר, שואב האבק', המזגן ורשת האינטרנט, וגם על המצאות פשוטות ודברים יומיומיים כמו הגפרור, המשקפיים, מהדק סיכות, נייר הטואלט, העיפרון, מברשת השיניים והפופקורן. תחזרו בקריאה אחורה בזמן, תפגשו ממציאים גאונים, תקראו בספר עובדות מעניינות וכמו בספרים הקודמים בסדרה, תמצאו בספר גם רצועות קומיקס מצחיקות לכל המצאה. בסוף כל פרק מחכה לכם חידון טריוויה מגניב על ההמצאות המוצגות באותו פרק. האם תצליחו לזכור את התשובות לכל השאלות?

זהו ספר מקסים נוסף בסדרת "למה בריבוע" – הסדרה שמעשירה את הידע ומרחיבה את האופקים, ומעניקה שעות של לימוד והנאה הן לילדים והן להורים. המפגש עם ההמצאות בספר יעשיר את הידע ויגרום הנאה רבה.

הספר הראשון "למה בריבוע – ניבים ופתגמים" קיבל את אות "ספר הזהב" כבר בשנה הראשונה לצאתו לאור וזכה בתמיכה של מפעל הפיס. בספר - למה וחבריו ציפור, ג'ירף וצב מציגים עשרות ניבים ופתגמים שימושיים בשפה העברית בצורה כיפית וקלה להבנה בליווי איורים ססגוניים, בעזרת רצועות קומיקס מצחיקות, מסגרות הסבר וסיפורים קצרים, שמדגימים את משמעות הניב. בספר השני "למה בריבוע – מסביב לעולם", למה וחבריו יוצאים לטיול נהדר מסביב לעולם! במהלך הטיול הם מבקרים בהמון מדינות מרתקות, רואים נופים מרהיבי עין ופוגשים אנשים נחמדים ובעלי חיים מכל המינים. מכל מדינה בה הם מבקרים, הם מביאים איתם מזכרות, תמונות וסיפורי קומיקס מצחיקים. בספר השלישי "למה בריבוע – בעלי חיים מרתקים" החברים עוסקים בדבר שהם הכי אוהבים וגם מכירים מקרוב – בעלי החיים. ומי יכול להציג בפניכם את בעלי החיים אם לא הם? הילדים מוזמנים לצאת אל אזורי המחייה השונים ברחבי העולם ולפגוש שם בעלי חיים מרתקים מכל הסוגים.


"למה בריבוע 4 – המצאות וממציאים" איורים: דניאלה פונד, כתיבה: חגי ברקת, הוצאת "דני ספרים", 64 עמודים. מנוקד. מחיר לצרכן 88 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il  


"סיפורים ומעשיות מעדות ישראל" ליקטה ועיבדה דבורה עומר


ספר ילדים מושך ומרתק הגדוש במעשיות וסיפורים שאיגדה ועיבדה כלת פרס ישראל דבורה עומר ואתם מוזמנים לצלול אל עולם קסום וחכם של מסורת יהודית מכל קצות תבל ולקרוא בו שבעה סיפורים נהדרים.

מאות אלפי היהודים, שנקבצו מהגלויות השונות, הביאו עימם לארץ ישראל מורשת תרבותית עשירה בצורה של סיפורים שעברו מדור לדור. הסיפורים לוטשו ושוכללו במהלך הדורות, ורק הטובים והמשמעותיים שבהם שרדו. דבורה עומר ליקטה עבורכם סיפורים אלה, המעבירים לקוראים הצעירים ערכים חשובים, כמו עזרה לזולת, מעורבות חברתית וקבלת האחר.

רשימת הסיפורים בספר: השד הענק שכלא שלמה המלך בכד; היצליח רוכל המלח לזכות בפרס? הנער יעקב וכל מה שקרה לו כשהפליג מן החוף; למה התחפש היהודי למשה רבנו? מעשה ביהודי ובקנס קשה שנתבע לשלם; עלילות ג'וחה הטיפש-החכם; האם ינצח הרוכל היהודי את השר הצורר?

הסיפורים יוצאים בספר זה בלבוש חדש ובלוויית איורים מרהיבים של אלישע כץ.


"
סיפורים ומעשיות מעדות ישראל"ליקטה ועיבדה דבורה עומר. איורים: אלישע כץ, הוצאת "שרברק-דני ספרים", 64 עמודים. מנוקד. מחיר לצרכן 78 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il        

ליבי מגדלת מפלצת מאת ליאת שרמןספר הילדים "ליבי מגדלת מפלצת" הוא סיפור על ילדה הסובלת מחרדה המכתיבה לה איך להתנהג. המפלצת חרדה מוכרת לכולנו ומי לא נהג באופן מסוים כיוון שחשש. לאורך הסיפור מקבלת הילדה ליבי כלים שמשיבים לה את תחושת המסוגלות ועוזרים לה להקטין את המפלצת שבתוכה.

כולם חושבים שליבי לא אוהבת לעשות דברים חדשים או להיות עם אנשים שהיא לא מכירה ממש טוב. אפילו ליבי חושבת כך. אף אחד לא יודע שליבי מגדלת מפלצת. זוהי מפלצת מיוחדת ויוצאת דופן. גם ליבי לא יודעת שהיא מגדלת אותה עד שהיא פוגשת אישה שמכירה לה את המפלצת. לסיפור מצורפות המלצות להורים ולמטפלים ורעיונות לשימוש בסיפור ובבקבוק חיזוק לוכד חרדה. ייחודו של הסיפור הוא בהתייחסותו למגוון מצבים פוטנציאליים של חרדה ולא רק להיבט אחד או לפחד ספציפי. הסיפור "קורא לילד בשמו", ללא התעלמות מהקשיים וללא שימוש במילים מסוות. הסיפור עורך לקוראיו היכרות מסודרת עם חרדה, ומאפשר להם ליצור את ההפרדה ביניהם לבינה ולהבין שהחרדה אינה מגדירה אותם. המסר החשוב שמעביר הסיפור: חוקי המשחק יכולים להשתנות ולכל אחד הכוח לעשות זאת. אם עד עתה החרדה קיבלה מה שהיא הייתה צריכה כדי לגדול, כעת הילדים וההורים נוטלים לידיהם את המושכות ולומדים כיצד אפשר לצמצם את השפעתה.

לִיבִּי פָּחֲדָה. הִיא לאֹ עָשְׂתָה מַשֶּׁהוּ כָּזֶה מֵאָז שֶׁזָכְּרָה אֶת עַצְמָהּ. אֲבָל בְּכָל פַּעַם
שֶׁרָצְתָה לְוַתֵּר וּלְהִכָּנַע לַפְּחָדִים, הִיא נִזְכְּרָה בַּדְּבָרִים שֶׁאָמְרָה לָהּ הַמְּטַפֶּלֶת, שֶׁמַּכִּירָה
מִפְלְצוֹת חֲרָדָה אֲחֵרוֹת. הִיא יְכוֹלָה לְהַחְלִיט עַל עַצְמָהּ. – מתוך הספר!“


הבחירה להשתמש במושג מפלצת היא בחירה טובה לטעמי ומתאימה כדי שהילדים יתחברו למסופר. הספר מאוייר ומודפס בפונט גדול ומנוקד כך שגם ילדים צעירים יוכלו לקרוא. אני בעד לקרוא את הספר עם הילדים. לתת להם לשאול שאלות ולדבר על החוויות והיכן זה פוגש אותם.

האיורים בספר הם של מאיה שרמן, בתה של ליאת. והם נאיביים, צבעוניים ועוקבים אחר העלילה. יופי של ציורים של תיכוניסטית כשרונית.

"ליבי מגדלת מפלצת" מאת ליאת שרמן. להשיג בחנויות הספרים ובחנות המקוונת של הוצאת אוריון. 36 עמודים. מחיר: 67 ₪. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה