רשומות

יום שלישי, 11 באפריל 2017

4 ספרי מתח חדשים- סודות אפלים, רצח ראוי, האיש משום מקום ובתי היקרה


הקיץ תכף כאן. מי מכם שמתכנן חופשה, או סתם לרבוץ על שפת הים והבריכה עם ספר מעניין, יש לי המלצות עבורכם. 4 ספרי מתח כייפים ומהנים מאד. הבעיה העיקרית היא שכשמתחילים בקריאה מתקשים להפסיק. אני בוחנת ספר מתח לפי האפשרות להתנתק ממנו. אם הוא טוב קשה לעזוב אותו מהיד וחייבים להגיע לסוף כדי לגלות מה קרה שם. אני אוהבת את הבנייה ההדרגתית של המתח, את הרמזים הקטנים ואת העובדה שהטוב מנצח. כמה שעות של התנתקות מהריאלי וצלילה אל עולם חלופי מרתק. יש ספרי מתח שלא אשכח, שנותרתי ערה כל הלילה כדי להגיע לסוף ובלי להציץ בדפים האחרונים. יש כאלה ששכחתי מיד עם סיומם. מה מבין ארבעת ספרי המתח שייך לסוג שישאיר אתכם ערים? לשם כך תצטרכו להמשיך ולקרוא.

מתחילים

רצח ראוי מאת פיטר סוונסון

 


שני זרים נפגשים בטיסת לילה מלונדון לבוסטון, הם משוחחים ביניהם ומספרים זה לזה את סודותיהם. טד סוונסון מספר לאישה שזה עתה פגש שאשתו בוגדת בו והוא רוצה לנקום בה. האישה- לילי קינטנר מעודדת אותו ואומרת שתעזור לו. הם קובעים להיפגש שוב ומתכננים לרצוח את האישה הבוגדנית.

 

מזכיר לכם משהו? לי זה הזכיר את הסרט של אלפרד היצ'קוק "זרים ברכבת" שבו נפגשים שני זרים ברכבת ודנים ברעיון של "החלפת רציחות" האחד יבצע רצח למען חברו ולהפך. אך, בכך מסתיים הדמיון. התעלומה שמציב לפנינו פיטר סוונסון היא מסובכת יותר, מתוחכמת ומורכבת מסצנות שבו גיבורי המותחן מספרים בגוף ראשון על תחושותיהם ומעשיהם וחושפים את מה שקרה בעברם. אנחנו לומדים על ילדותה של לילי ועל הצלקות מתחת לפני השטח. על האופן שבו הכיר טד את אשתו הבוגדנית ועל אהבתו אליה.

 

העלילה מתקדמת טד ולילי ממשיכים בתכנון הרצח, אך גם מסתירים סודות זה מזה. ובינתיים, אשתו של טד שלא יודעת מה מצפה לה, מפקחת על בניית הבית החדש שלהם וממשיכה ברומן עם הקבלן שלה. העלילה ממשיכה להסתבך. נקודות מבט חדשות מתווספות ובכל דף מצפה לנו הפתעה חדשה.

 

הגיבורים מעט סטריאוטיפיים בעיניי- טד ההייטקיסט העשיר והגמלוני, מירנדה אשתו היפה, הבוגדנית והתככנית, לילי המסתורית, הקבלן הגרוש המחפש כסף. אבל, אין בכך כדי להפריע לקוראים להיכנס לפיתולי העלילה ולרצות לדעת איך ייגמר הכל.

 

הספר תורגם ליותר מ- 25 שפות וזכויות ההסרטה עליו נמכרו במחיר גבוה. הוא זכה בפרס "המותחן הטוב ביותר" של אתר ibooks והיה מועמד לפרס אתר goodreads לספר המתח הטוב ביותר של שנת 2015.

 

 

"רצח ראוי" מאת פיטר סוונסון. מאנגלית: חנה בן-צבי גורן. הוצאת "דני ספרים". 326 עמודים, מחיר לצרכן 98 ש"ח. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il  

 

האיש משומקום מאת גרג הורביץ

 

 
זה הספר השני בסדרת המתח "פרויקט X" ועל הספר הראשון כתבתי כאן-
.ספר שני בסדרת המתח "פרויקט X" ועל הספר הראשון כתבתי כאן- http://iaffablog.blogspot.co.il/2016/06/4.html

 

אוואן סמוק גיבור הספר נלקח כילד מבית היתומים שבו גדל ואומן במסגרת פרויקט X- תוכנית ממשלתית סודית ביותר שאיש אינו יודע על קיומה. אך אוואן נמלט מהפרויקט וירד למחתרת, וכיום הוא משתמש ביכולותיו יוצאות הדופן כדי לעזור לאלה שאינם מסוגלים להגן על עצמם. אבל גם לאיש משומקום יש גבולות. יום אחד אוואן נכנס למלכודת ומוצא עצמו לכוד באחוזה מבודדת בלב הרים מושלגים, מנותק לחלוטין מהעולם. מיהו השובה המסתורי שלו, אדם חסר מצפון המנסה לקרוא תיגר על המוות עצמו, ומה הוא רוצה ממנו? אך השובה שלו, אינו יודע שהוא בעצם כלא עצמו באותו כלוב מוזהב עם אחד האנשים הקטלניים ובעלי התושייה בעולם כולו. במהרה מתפתח בין אוואן ובין שוביו משחק של חתול ועכבר לחיים ולמוות, שרק אחד ייצא ממנו מנצח. הזמן הולך ואוזל, ועל אוואן להפעיל את כל מיומנויות החשיבה והביצוע שלו כדי לגבור על יריבו ולצאת לחופשי. הוא חייב להציל את עצמו כדי להציל את אלה שחייהם תלויים בו.

העלילה מסחררת, מהירה וסוחפת. יש לא מעט תיאורים אלימים ואנשים מתים ויש גיבור אחד שהקורא נהנה לעקוב אחר פעולותיו ורוצה בניצחונו.

 
גרג הורביץ הוא כוח חדש ומשמעותי בספרות המתח העולמית. ספריו מתורגמים לעשרות שפות בכל העולם ומככבים באופן קבוע ברשימות רבי המכר של הניו-יורק טיימס ומקומות נוספים. הספר הראשון בסדרה, פרויקט X, בו מככבת דמותו של "האיש משומקום", זכה להצלחה עולמית מסחררת והוא יופק כסרט בכיכובו של בראדלי קופר. הורביץ מתגורר עם משפחתו בלוס אנג'לס, שם הוא כותב גם תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה, וכן סיפורי קומיקס.

 

"האיש משומקום" מאת גרג הורביץ, מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת "דני ספרים", 442 עמ'. מחיר לצרכן 98 ש"ח, להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il   

 

סודות אפלים- מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט

 
מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט הם הכותבים של סדרת המופת הסקנדינבית "הגשר" . מה שגרם לציפיות שלי לנסוק מעלה מעלה. אין ספק, מדובר בשני כותבים מעולים שמגישים לנו ספר מתח חכם ומהנה במיוחד.

כך מתחיל הספר " האיש לא היה רוצח. הוא סיפר זאת לעצמו שוב ושוב בשעה שגרר את הנער המת במורד. אני לא רוצח".

הנער שנרצח רוג'ר אריקסון נמצא בביצה לאחר שאמו מדווחת על היעלמותו. צוות משטרתי ממונה כדי לפתור את הרצח ובין אנשי הצוות נמצא גם סבסטיאן ברגמן, פסיכולוג פורנזי רודף נשים וצדק, הוא מהמומחים הגדולים של שבדיה בכל הנוגע לרוצחים סדרתיים. סבסטיאן מגיע לווסטרוס כדי לטפל בעיזבון של אמו, ועדיין מתאושש מאסון הצונאמי של 2004, שבו איבד את  בִּתו ואשתו.

הוא מנסה להטביע את העבר בנשים מזדמנות ובפענוח פשעים אלימים. למעשה, מדובר בגיבור בעל פגמים שעברו רודף אותו ומשפיע על שיקוליו. התנהגותו הרסנית לעיתים. הוא זאב בודד המנתב את כאבו לסקס מנוכר. אך היכולות והתובנות הפסיכולוגיות שלו מפצים על כך.

העלילה סבוכה, מלאה סודות ופיתולי עלילה. קשרים בלתי צפויים וחיבורים הנראים בלתי אפשריים. מספר פעמים חשבתי שאני מפענחת את הרצח, אבל לא, טעיתי. ולא רק אני, גם הצוות המשטרתי המאמין שפענח את הרצח מוצא עצמו מופתע. הכותבים, חוקרים במותחן את מעמקי הנפש האנושית, לא רק של הרוצח אלא גם של הדמות הראשית המפענחת, לבסוף, את הרצח. הדמויות הן רב מימדיות והקצב וגם סגנון הכתיבה מתאימים את עצמם לסיפור בצורה מעולה. לדעתי, אין כמו ספרות המתח הסקנדינבית וספר זה רק מחזק את הערכתי.

סודות אפלים, הרומן הראשון של עלילותיו של סבסטיאן ברגמן (שאף עובדו לסדרת טלוויזיה), ראה אור בשבדיה ובתוך זמן קצר נסק לרשימות רבי־המכר. זכויות התרגום לו נמכרו לשלושים וארבע מדינות, והוא נחל הצלחה בינלאומית במגוון שפות ותרבויות.

סודות אפלים מאת מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט מאנגלית-אסף שור.הוצאת כנרת, זמורה ביתן, 474 עמודים. מחיר לצרכן- 96 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים.

Sebastian is drawn into the murder investigation, and what he lacks in social skills he makes up for in psychological insights as he exposes numerous betrayals and secrets - including
בתי היקרה מאת אליזבת ליטלאליזבת ליטל היא אגתה כריסטי מודרנית חדת הבעה ולשון, מרתקת ומפתיעה.

שמה של ג'ני ג'נקינס נמצא כתוב בדם לצד גופת אמה. עכשיו היא יוצאת לחפש את הרוצח האמיתי. רק שלא בטוח שזאת לא היא כיוון שעשר שנים לפני כן היא הורשעה ברצח אמה שהייתה אשת חברה ידועה.

 

עשר שנים אחרי, שופט בקליפורניה מבטל את הרשעתה של ג'יין, בעקבות כשלים בחקירה ובמעבדות הזיהוי הפלילי והיא יוצאת לנסות לפענח מה בדיוק קרה באותו לילה נורא שבו נרצחה אמה. זיכרונותיה מהאירוע מעורפלים עד כדי כך שהיא אינה משוכנעת שלא היא רצחה את האם.

בעקבות רמזים שאספה בעת שהותה בכלא היא משנה את שמה לרבקה פרקר ונוסעת לעיירה קטנה בשם ארדל השוכנת בדקוטה הדרומית, שם היא מקווה לגלות את האמת. עליה לנסות להסתיר את זהותה ככל האפשר, כיוון שכולם משוכנעים שהיא הרוצחת.

 

בעיירה אליה היא מגיעה, מתברר לה כי כל רמז מוביל לתעלומה נוספת. היא מגלה תצלומים ישנים, יומן נשכח ורמזים נוספים בבית נטוש. אט אט היא חושפת את דמות האם, כפי שהייתה באמת ולא כפי שניסתה להציג כלפי חוץ. ככל שהיא מתקרבת לאמת, גם העיתונות, המשטרה וגורמים נוספים מתקרבים אליה.

 

העלילה מסופרת בגוף ראשון והקורא נע עם המספרת על ציר הזמן אחורה וקדימה, תוך שאנו לומדים על שנות המאסר הרבות, על ג'ני כנערה מתבגרת עשירה, על יחסיה עם האם המתה ועל המרדף שעורך אחריה כתב עיתונות נמרץ מדי.

 

זה ספר מתח קליל וכתוב בסגנון צעיר ובשפה עכשווית, אמיר צוקרמן, המתרגם, עשה עבודה טובה בשמירה על הסגנון המתפרץ והעכשווי.

 

נהניתי מהעלילה שכיאה לספר מתח, יש בה הפתעות, פיתולים וגילויים חדשים.

 

זה ספר הביכורים של אליזבת ליטל והוא היה בראש רשימות רבי המכר, וזכויות התרגום נקנו ע"י מדינות רבות ברחבי העולם. 

בתי היקרה מאת אליזבת ליטל. מאנגלית אמיר צוקרמן, הוצאת כנרת, זמורה- ביתן, 453 עמודים. מחיר לצרכן- 96 ₪.

 


 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה